Jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym? Rozmowa premiera z kanclerz Merkel

Polska
Jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym? Rozmowa premiera z kanclerz Merkel
Facebook/Kancelaria PRemiera
Premier w rozmowie z kanclerz Merkel podkreślił potrzebę ambitnego budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas środowej wideokonferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa UE powinna podejść bardziej ambitnie do kwestii nowej perspektywy finansowej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller poinformował na briefingu prasowym, że tematem środowej telekonferencji premiera Morawieckiego i kanclerz Niemiec były kwestie związane ze szczytem Rady Europejskiej, który odbędzie się w czwartek również w formie wideokonferencji. Rzecznik rządu dodał, że po tej rozmowie odbyło się - także w formie telekonferencji - spotkanie koordynacyjne Grupy Wyszehradzkiej przed czwartkowym szczytem unijnym.

 

ZOBACZ: Światowa gospodarka na krawędzi. Czy grozi nam największy kryzys po II wojnie światowej?

 

- Premier podczas obu spotkań podkreślał, że Unia Europejka powinna w obliczu kryzysu gospodarczego, z którym już mamy do czynienia podejść do kwestii finansowych bardziej ambitnie, tak by budżet Unii Europejskiej był większy niż dotychczas, w szczególności na ratowanie miejsc pracy. Nowe źródła finansowania Unii Europejskiej powinny się pojawić w kolejnej perspektywie budżetowej UE tak, by budżet UE mógł w sposób dynamiczny zareagować na kryzys ekonomiczny wywołany koronawirusem - powiedział rzecznik rządu.

 

Jednolite stanowisko Grupy Wyszehradzkiej

 

Jak podkreślił, Grupa Wyszehradzka w tej kwestii ma jednolite stanowisko i będzie zabiegała o to, by budżet unijny został zwiększony i przez najbliższe kilka lat był większy, a w ten sposób pomagał w zwalczaniu kryzysu gospodarczego wywołanego panującą epidemią.

 

 

Dodał, że V4 chce też, by unijne środki finansowe w tym roku "były bardziej elastyczne". - Te wnioski co do elastyczności środków unijnych na ten rok zostały spełnione. Należą się podziękowania instytucjom unijnym, że ta elastyczność została w tym roku wskazana, ale apelujemy mimo wszystko, by te środki w najbliżej prospektywnie były wyższe byśmy mogli skuteczni zareagować (...) na kryzys gospodarczy na poziomie całego obszaru europejskiego - mówił Müller.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie