Koronawirus w szkole pożarniczej. Minister odwołał rektora

Polska
Koronawirus w szkole pożarniczej. Minister odwołał rektora
SGSP
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podjął decyzję o odwołaniu z funkcji rektora komendanta SGSP nadbryg. Pawła Kępki

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podjął decyzję o odwołaniu z funkcji rektora komendanta SGSP nadbryg. Pawła Kępki - poinformował w środę wydział prasowy resortu. Od 1 maja stanowisko to obejmie mł. bryg. Jarosław Chodorowski.

Resort poinformował w środę, że szef MSWiA Mariusz Kamiński zapoznał się z raportem z prac zespołu Komendanta Głównego PSP do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 w SGSP.

 

"Doszło do poważnych nieprawidłowości"

 

- W szkole doszło do poważnych nieprawidłowości. Dlatego podjąłem decyzję o odwołaniu z funkcji rektora-komendanta SGSP nadbryg. dr. hab. inż. Pawła Kępki. Stanowisko to od 1 maja br. obejmie mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski - powiedział cytowany w komunikacie MSWiA Kamiński. Dodał, że uczelnię czeka również wiele zmian organizacyjnych.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szkole pożarniczej. Kolejni zakażeni

 

Zespół z Komendy Głównej PSP skontrolował m.in. postępowanie kierownictwa w związku z niebezpieczeństwem transmisji koronawirusa SARS COV-2 na terenie uczelni. Ocenił również skuteczność działań izolacyjnych zastosowanych na terenie szkoły wobec podchorążych.

 

"Kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości zarówno w odniesieniu do kadry kierowniczej i dowódczej, jak i do podchorążych wszystkich kompanii. W szkole został przyjęty niewłaściwy system zarządzania, co w efekcie doprowadziło do obniżenia dyscypliny wśród kadry i studentów" - podkreślono w komunikacie MSWiA.

 

Ograniczone przepustki

 

Jak zaznaczono, zespół ustalił m.in. że wprowadzone ograniczenie wydawanych przepustek i udzielanych urlopów nie miało zastosowania w praktyce, "co przyczyniło się do emisji COVID-19 na terenie uczelni".

 

"Dla przykładu - 13 marca br. zostało ogłoszone rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. Mimo to wydano wtedy 49 przepustek, a 150 przedłużono" - czytamy w informacji.

 

Kontrolerzy negatywnie ocenili ponadto skuteczność "działań izolacyjnych zastosowanych na terenie SGSP".

 

ZOBACZ: 44 przypadki koronawirusa w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

 

"Prorektor ds. operacyjnych polecił m.in., by studenci mający dolegliwości osobiście zgłaszali swoje objawy pod dostępne numery telefoniczne Inspekcji Sanitarnej. Było to sprzeczne z procedurą postępowania Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA z 13 marca 2020 r." - oceniono.

 

Jak podkreślono, nie zostało to zweryfikowane także przez rektora-komendanta SGSP, ani przez pozostałe osoby posiadające tę informację.

 

- Obiecałem, że nie będzie zamiatania sprawy pod dywan i wyciągnę pełne konsekwencje wobec winnych tej sytuacji. Słowa dotrzymuję - podkreślił Kamiński zaznaczając, że zespół z Komendy Głównej szczegółowo wyjaśnił działania uczelni w związku z przypadkami koronawirusa wśród podchorążych.

 

Zmiany w SGSP

 

Mł. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski, który od 1 maja obejmie stanowisko rektora-komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ukończył SGSP oraz studia doktoranckie na Akademii Rolniczej w Poznaniu.

 

Jak informuje MSWiA swoją karierę zawodową rozpoczynał w SGSP m.in. jako kierownik pracowni. Później pełnił m.in. funkcję naczelnika wydziału nauczania i naczelnika wydziału kształcenia w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Od 2018 r. był komendantem powiatowym PSP w Kłodzku.

 

10 kwietnia PSP poinformowało, że w związku z wykryciem koronawirusa u części podchorążych uczących się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej Komendant Główny PSP podjął decyzję o złożeniu wniosku o zdymisjonowanie zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego.

 

ZOBACZ: Testy na koronawirusa dla wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

 

Kilka dni później Wydział Prasowy MSWiA przekazał, że szef resortu Mariusz Kamiński odwołał Zarzyckiego z funkcji prorektora-zastępcy komendanta ds. operacyjnych SGSP. Na jego miejsce szef MSWiA wyznaczył bryg. Grzegorza Bugaja.

 

Po nagłośnieniu przez media przypadków koronawirusa wśród podchorążych w SGSP, na wniosek klubu parlamentarnego Lewicy Sejm wysłuchał informacji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w sprawie sytuacji Uczelni. Kamiński przyznał, że w uczelni doszło do bardzo poważnego zaniedbania oraz zapewnił, że winni poniosą konsekwencje.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie