Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych prawie 50 osób

Polska
Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych prawie 50 osób
Polsat News
W chełmińskim DPS-ie przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze żyje ponad 50 sióstr, z których tylko 4 pracują w DPS-ie.

Do 48 wzrosła liczba zakażonych w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i prowadzonym przy nim domu pomocy społecznej w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie) – poinformował w środę rzecznik wojewody Adrian Mól.

Wśród osób zakażonych są 42 siostry zakonne, ksiądz i pięciu pracowników. Jedna z zakażonych sióstr pracowała w DPS-ie. W gronie osób z potwierdzonym koronawirusem nie ma podopiecznych.

 

W DPS-ie prowadzonym przez zgromadzenie św. Wincentego a Paulo przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

16 sióstr w szpitalu

 

Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, pełniącego funkcję jednoimiennego szpitala zakaźnego przewieziono 16 sióstr, a w izolatorium w Ciechocinku umieszczono 32 osoby - 27 sióstr i 5 osób świeckich. Jedna z zakonnic jest w stanie ciężkim z uwagi na poważne choroby współistniejące.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szkole pożarniczej. Minister odwołał rektora

 

Wojewoda wraz z wojewódzkim inspektorem sanitarnym zadecydowali o ponownym pobraniu próbek od wszystkich pensjonariuszy domu pomocy społecznej, co nastąpi najprawdopodobniej w poniedziałek, żeby jeszcze raz wykluczyć ich zakażenie. Dotychczasowe wyniki są ujemne, a cztery niejednoznaczne.

 

WIDEO: Koronawirus w klasztorze w Chełmnie

  

Ponad 150 podopiecznych w DPS-ie

 

Jeszcze we wtorek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego informował o 31 zakażonych – 29 zakonnicach i dwóch pracownikach świeckich. Pierwszą osobą, u której w piątek potwierdzono koronawirusa była zakonnica pracująca w Nowym Szpitalu w Świeciu. Jednak nie wiadomo, czy od niej zakaziły się inne osoby z klasztoru i DPS-u.

 

ZOBACZ: Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych 29 zakonnic i 2 pracowników

 

W chełmińskim DPS-ie przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze żyje ponad 50 sióstr, z których tylko 4 pracują w DPS-ie. Wymazy do badań pobrano łącznie od ponad 300 osób z kontaktu.

pgo/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie