Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych 29 zakonnic i 2 pracowników

Polska
Koronawirus w klasztorze z DPS-em. Zakażonych 29 zakonnic i 2 pracowników
PAP/Adam Warżawa
Łącznie próbki do badań pobrano od ponad 300 osób

W żeńskim klasztorze w Chełmie (Kujawsko-Pomorskie), prowadzącym dom pomocy społecznej, stwierdzono zakażenie koronawirusem u 29 sióstr zakonnych i dwóch pracowników świeckich - poinformował we wtorek rzecznik wojewody Adrian Mól.

To klasztor Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. W prowadzonym przez zakonnice w DPS-ie przebywają osoby chore umysłowo. Na razie u nikogo z podopiecznych nie potwierdzono zakażenia wirusem.

 

ZOBACZ: Ewakuacja DPS w Kleszczowie. Zakażonych ponad 50 osób

 

Po stwierdzeniu w piątek koronawirusa u jednej z sióstr z klasztoru - pracującej jako wolontariuszka w Nowym Szpitalu w Świeciu - zostały pobrane wymazy od wszystkich osób z klasztoru i domu pomocy społecznej, a także od osób mających z nimi kontakt. Łącznie próbki do badań pobrano od ponad 300 osób.

 

Zakażonych 29 z 50 zakonnic

 

W DPS-ie przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze żyje ponad 50 sióstr, z których tylko cztery pracują w DPS-ie.

 

Dotychczas znane są wyniki dwóch trzecich próbek. Koronawirusa stwierdzono łącznie u 29 zakonnic i dwóch pracowników świeckich. Pozostałe znane wyniki są negatywne.

 

- Spośród zakażonych 16 osób zostało umieszczonych w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądza, a 14 w izolatorium w Ciechocinku. Chorzy byli przewożeni w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek w ciągu dnia - powiedział rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie