3 maja zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej. "Błagamy o ratunek dla naszej ojczyzny"

Polska
3 maja zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej. "Błagamy o ratunek dla naszej ojczyzny"
Facebook/Jasna Góra
Polska była zawierzana Matce Bożej w trudnych chwilach i kryzysach

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

- Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

 

ZOBACZ: Wierni "zasiedli" w kościele. Ale zakazu zgromadzeń nie złamali

 

Dodał, że w 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, przewodniczący Episkopatu Polski dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

 

- W niedzielę, 3 maja abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski - powiedział rzecznik Episkopatu.

 

"Tobie zawierzamy nasze życie, nasze radości i cierpienia"

 

W Akcie Zawierzenia czytamy m.in.: "Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (...) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą ojczyznę i naród, wszystkich Polaków żyjących w ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość".

 

ZOBACZ: Pierwsza komunia święta - po wakacjach, w małych grupach lub indywidualnie

 

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia, Walia, Portugalia, Hiszpania i Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch.

 

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jest przeznaczony do wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie