Spotkania w czasie epidemii. "Kabiny do odwiedzin" pozwalają seniorom na rozmowę z bliskimi

Świat
Spotkania w czasie epidemii. "Kabiny do odwiedzin" pozwalają seniorom na rozmowę z bliskimi
Facebook/Diakonie Stadtmission Chemnitz e.V.
Kabiny umożliwiają seniorom bezpieczne spotkanie z bliskimi

- Po dobrym miesiącu w końcu mogłam w weekend wypić kawę z córką - mówiła 89-letnia Annemarie Schumann, cytowana przez "Bild". Seniorka przebywa w domu opieki w Chemnitz w Niemczech, który jako pierwszy w Saksonii został wyposażony w kabinę, umożliwiającą bezpieczne spotkania ze starszymi osobami w czasie epidemii.

"Kabiny do odwiedzin" seniorów opracował i podarował przedsiębiorca Hartmut Schäfer – informuje "Bild". Dzięki szybie z pleksiglasu, podczas spotkania, senior widzi krewnych, a odpowiednie nagłośnienie pozwala na swobodną rozmowę z bliskimi.

"Bez narażania się na niebezpieczeństwo"


"Mieszkańcy mogą być odwiedzani przez swoje rodziny, bez narażania się na niebezpieczeństwo infekcji" - jak podkreślano w jednym postów placówki z Chemnitz. "Wszyscy mieszkańcy i ich rodziny są zachwyceni tym kreatywnym rozwiązaniem" - dodano. Pracownik opieki Jana Rauch podkreśla, że na odwiedziny natychmiast "zarezerwowano cały weekend". Boksy do konwersacji z seniorami zostały ustawione w stołówce. Spotkania trwają godzinę.

 Warunki, w których starsze osoby, będą miały okazję rozmawiać z rodzinami, sprawdzała minister ds. Równości i integracji z Saksonii Petra Köpping. Dom opieki z tej okazji odwiedziła też burmistrz Chemnitz Barbara Ludwig.

Koronawirus zmienił zasady w domach opieki

Kilka tygodni temu, ze względu na epidemię COVID-19, w wielu placówkach zajmujących się starszymi osobami, wprowadzono obostrzenia. Nowe zasady miały uchronić podopiecznych przed koronawirusem. Zakaz przyjmowania nowych osób do domów opieki, wprowadziły m.in. władze Dolnej Saksonii. Wyjątkiem w tym przypadku miała być sytuacja, gdy placówka zapewni nowej osobie objęcie kwarantanną.

 

ZOBACZ: "W ciągu kilkunastu miesięcy 70 proc. Polaków będzie nosicielami". Gowin o koronawirusie.

- Nie odwiedzajcie swoich ukochanych – apelowała jeszcze pod koniec marca minister spraw społecznych Dolnej Saksonii Carola Reimann - Ludzie starsi i chorzy są szczególnie narażeni na ryzyko – dodała.

Dziś, dzięki kabinom, seniorzy z Chemnitz nie muszą już dłużej być w rozłące z rodziną i bliskimi. W podobny sposób starsze osoby mogą się kontaktować także domu opieki w Wattwil, we wschodniej Szwajcarii.

ms/bas/ bild.de. PAP, br.de
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie