Koronawirus w Domu Seniora na Pomorzu. Zakażeni pensjonariusze i pracownicy

Polska
Koronawirus w Domu Seniora na Pomorzu. Zakażeni pensjonariusze i pracownicy
Facebook/Dom Seniora Bryza
Mieszkańcy ośrodka zostali przetransportowani do trójmiejskich szpitali

Do 54 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem podopiecznych i pracowników Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie (pow. wejherowski) - poinformował we wtorek Piotr Syrocki ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W szpitalu jednoimiennym zmarł 92-letni pensjonariusz ośrodka.

Jak przekazała właścicielka Domu Seniora "Bryza" Aleksandra Jędrusik, do tej pory badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 19 osób z personelu (łącznie zatrudnionych jest tam 24 osób).

 

Chorych jest też 35 podopiecznych ośrodka. Z powodu COVID-19 zmarł 92-letni pensjonariusz, który był hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Gdańsku.

 

ZOBACZ: Mieli umilać weteranom Powstania Warszawskiego codzienność. Teraz muszą dotrzeć do nich z pomocą

 

Aleksandra Jędrusik powiedziała, że 8 zakażonych pracowników pozostaje w swoich domach, zaś 11 odbywa izolację w ośrodku. - Personel czuje się dobrze. Zaopatrzony jest we wszystkie potrzebne rzeczy, środki ochrony osobistej, żywność. Przygotowujemy się do dezynfekcji części placówki. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzinami naszych podopiecznych, a także wojewodą pomorskim oraz sztabem zarządzania kryzysowego. Wszelkie działania podejmujemy w porozumieniu ze służbami - przekazała.

 

Testy na koronawirusa w całym województwie

 

Piotr Syrocki ze starostwa powiatowego w Wejherowie powiedział, że wojewoda pomorski podjął decyzję o przeprowadzaniu testów na koronawirusa wśród pensjonariuszy i personelu wszystkich domów pomocy społecznej na terenie województwa, zarówno publicznych, jak i prywatnych. - Od jutra te badania będą przeprowadzane w placówkach funkcjonujących w powiecie wejherowskim - powiadomił.

 

ZOBACZ: 70 pensjonariuszy, 28 ma koronawirusa. W ośrodku jedna lekarka i kilka opiekunek

 

W niedzielę, gdy okazało się, że 37 osób z Domu Seniora "Bryza" jest zakażonych koronawirusem, ewakuowano 69 pensjonariuszy, którzy w tym czasie przebywali w placówce. Mieszkańcy ośrodka, zostali przetransportowani do trójmiejskich szpitali, wyznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19 - Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy oraz 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, a także Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Służbom sanitarnym w ewakuacji seniorów pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Dom Seniora "Bryza" w Koleczkowie jest prywatną placówką, położoną w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ma zezwolenie wojewody pomorskiego.

 

Na Pomorzu COVID-19 zdiagnozowano dotąd u 392 osób - siedem zmarło, zaś 105 wyzdrowiało. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie