"Mężczyźni powinni wychodzić na zakupy. Kobiety nie są zdecydowane". Burmistrz w ogniu krytyki

Świat
"Mężczyźni powinni wychodzić na zakupy. Kobiety nie są zdecydowane". Burmistrz w ogniu krytyki
PAP/EPA/Riccardo Antimiani; Zdj. ilustracyjne
- Kiedy kobieta idzie, zajmuje to trochę czasu - mówił burmistrz.

- Kobiety dłużej niż mężczyźni robią zakupy spożywcze, dlatego do sklepów w czasie epidemii koronawirusa powinni chodzić mężczyźni - stwierdził w piątek burmistrz Osaki Ichiro Matsui. Część Japończyków skrytykowała jego słowa w mediach społecznościowych.

- Kiedy kobieta idzie, zajmuje to trochę czasu - powiedział Matsui, zapytany przez dziennikarza o możliwość ograniczenia wstępu klientów do supermarketów w czasie epidemii. - Gdyby to był pan, gdyby kazano panu kupić to czy tamto, poszedłby pan od razu po to i wrócił do domu - dodał. Słowa burmistrza cytuje agencja Kyodo.

 

"Kobiety szybciej podejmują decyzję"

 

Część użytkowników Twittera zarzuciła mu seksizm i brak szacunku zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.

 

ZOBACZ: Trump wymyślił sposób na walkę z koronawirusem. Lekarze w szoku

 

- Japonia to kraj, w którym takie słowa wypływają spokojnie z ust burmistrza. Smutne - stwierdził jeden z użytkowników serwisu. Inny ocenił, że wypowiedź pokazała, że w życiu politycznym powinny brać udział osoby o różnym pochodzeniu.

 

 

Jeden z internautów z kolei stwierdził, że Matsui pomylił się, bo to właśnie kobiety potrzebują mniej czasu w sklepie. "Kobiety szybciej podejmują decyzje w czasie zakupów" - napisał, dodając, że wiele czasu zajęło mu znalezienie alejek z produktami, których szukał.

 

W czwartek burmistrz powiedział, że mieszkańcy Osaki powinni ograniczać liczbę wyjść do supermarketu. Zaproponował, żeby osoby urodzone w miesiącach parzystych chodziły po zakupy tylko w dni parzyste, a urodzone w miesiącach nieparzystych - w dni nieparzyste.

 

Ponad 13 tys. zakażonych

 

Liczba potwierdzonych w Japonii przypadków koronawirusa osiągnęła 13 141. Z powodu Covid-19 w Japonii zmarło w sumie 341 osób - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia.

 

W całej Japonii od 16 kwietnia obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd apeluje do mieszkańców o ograniczenie kontaktów międzyludzkich o 80 proc., by powstrzymać szerzenie się wirusa. Władze wzywają do pozostawania w domach i zachęcają firmy do wstrzymywania działalności.

 

Zgodnie z pierwotnym planem stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 maja. Po konsultacji z ekspertami rząd zdecyduje, czy będzie on przedłużony – oświadczył w czwartek szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga.

bas/ Channel News Asia, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie