Zakażeni koronawirusem wybrali się na zakupy. Małżeństwo z Mazowsza odpowie przed sądem

Polska
Zakażeni koronawirusem wybrali się na zakupy. Małżeństwo z Mazowsza odpowie przed sądem
pixabay
Policjanci ustalili wszystkie osoby, z którymi zakażona osoba miała kontakt w sklepie.

Zakażona koronawirusem mieszkanka powiatu wyszkowskiego (Mazowieckie) pojechała z mężem do sklepu. Oboje nie mieli prawa opuszczać miejsca zamieszkania. Małżonków znaleźli policjanci. Kobiecie i mężczyźnie grożą wysokie kary pieniężne.

Jak poinformował podkom. Damian Wroczyński z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, w czwartek dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że małżeństwo z gminy Długosiodło wyjechało z domu, pomimo obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania w związku pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u kobiety.

 

Policjanci z miejscowego posterunku natychmiast rozpoczęli poszukiwania pary. W ciągu kilku minut mundurowi zauważyli jadący samochód, którym podróżowali poszukiwani małżonkowie.

 

ZOBACZ: Czy nikotyna chroni przed koronawirusem? Zaskakujące wnioski naukowców

 

"Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, funkcjonariusze zatrzymali ich do kontroli i udaremnili im dalsze podróżowanie" – poinformował podkom. Wroczyński.

 

Zlekceważyli obowiązek pozostania w domu

 

Okazało się małżeństwo zlekceważyło obowiązek pozostania w miejscu zamieszkania i pojechało na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo w sąsiednim powiecie ostrołęckim.

 

W związku tym, że istniało ryzyko, iż kobieta mogła zarażać koronawirusem podczas zakupów, policjanci ustalili wszystkie osoby, z którymi miała kontakt w sklepie. Informacje na ten temat przekazano do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

Kobieta i mężczyzna w wieku 54 i 56 lat odpowiedzą przed sądem. Grożą im poważne konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów kodeku karnego i wykroczeń. Muszą się muszą również liczyć z karą administracyjną nakładaną przez sanepid, która może wynieść nawet 30 tys. zł.

 

Policja przypomina, że nie przestrzegając kwarantanny lub izolacji, naraża się życie i zdrowie innych osób.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie