Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

Około południa rząd ma przedstawić informacje ws. terminu egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. W Polsce odnotowano dotychczas ponad 10,7 tys. zakażeń koronawirusem, 463 osoby zmarły. Z kolei w USA z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych i ofiar. W samym stanie Nowy Jork zakażonych - zdaniem władz - może być 13,9 proc. ludności, czyli ok. 2,7 mln osób. Relacja z Polski i ze świata.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Wielka Brytania będzie 4 czerwca gospodarzem wirtualnego międzynarodowego szczytu, poświęconego przyspieszeniu badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi - zapowiedział w piątek minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wzywał w piątek do podjęcia kroków chroniących najemców, którzy z powodu kryzysu Covid-19 mają trudności z płaceniem czynszu. Jego inicjatywa objęłaby około 1 mln mieszkań.

- Jest całkowicie jasne, że potrzebujemy zamrożenia czynszów. (Mamy) największy kryzys gospodarczy od czasów Wielkiej Depresji (lata 30. XX w.) - przekonywał de Blasio.

Burmistrz skrytykował radę zajmującą się opracowywaniem wytycznych w sprawie dzierżawy mieszkań i ocenił, że "bardziej skupia się na interesach właścicieli, niż znacznej większości, którą stanowią najemcy". Jak zauważył, trudności, na jakie narażeni są właściciele mieszkań, bledną w zestawieniu z problemami lokatorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 381 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i o śmierci 40 osób. W sumie od 4 marca, gdy potwierdzono pierwsze zakażenie, SARS-CoV-2 wykryto u 10 tys. 892 osób, z których 494 zmarły.

Czytaj więcej: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 24 kwietnia

Rząd Holandii przeznaczy od 2 do 4 mld euro na pomoc dla linii lotniczych Air France KLM, które zostaną też wsparte przez Francję - poinformował w piątek holenderski minister finansów Wopke Hoekstra. Jak wyjaśnił, linie lotnicze otrzymają pomoc Holandii prawdopodobnie w formie gwarancji kredytowych i pożyczek. Zastrzegł jednak, że szczegóły tego planu są jeszcze wypracowywane.

Air France KLM jest francusko-holenderskim holdingiem lotniczym powstałym z połączenia narodowych przewoźników w 2004 roku.

Koronawirus dostał się na kontynentalne terytorium Hiszpanii w połowie lutego. Źródłem infekcji pierwszej zakażonej nim osoby było chińskie miasto Wuhan - wynika z badania przeprowadzonego przez genetyków Instytutu Zdrowia im. Karola III w Madrycie.

Publikujący wnioski z badania dziennik "El Pais" zauważa, że w Hiszpanii nie było "pacjenta zero", a wszystkie przypadki zakażeń zostały przywleczone do kraju przez osoby, które wcześniej odbywały zagraniczne podróże.

Charytatywny singiel z nową wersją utworu "You'll Never Walk Alone" nagrany przez Toma Moore'a, 99-letniego weterana, który zebrał dla brytyjskiej służby zdrowia (NHS) ponad 28 mln funtów, dotarł w piątek na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów.

Moore został najstarszym wykonawcą w historii, który dotarł na szczyt listy przebojów. W przyszłym tygodniu skończy sto lat.

Utwór "You'll Never Walk Alone", który Moore nagrał wraz z aktorem, piosenkarzem i prezenterem Michaelem Ballem oraz The NHS Voices Of Care Choir, stał się także najlepiej sprzedającym się singlem w 2020 r. Dotychczas kupiło go 82 tys. osób. Dochód z jego sprzedaży również zostanie przekazany dla NHS.

- Moje wnuki nie mogą uwierzyć, że jestem na szczycie listy. Muszę podziękować Michaelowi Ballowi, NHS Voices Of Care Choir i wszystkim za kulisami, dzielącym się swoimi talentami i wiedzą, by zebrać pieniądze dla NHS, której tak wiele zawdzięczamy. I oczywiście publiczności za zakup singla i darowizny - jesteśmy w tym razem i jestem zawsze wdzięczny za wasze wsparcie - powiedział Tom Moore. - To tylko dowodzi, że nigdy nie będziesz szedł sam - dodał, nawiązując do tytułu utworu.

Czytaj więcej: Weteran, który zebrał miliony na walkę z koronawirusem, ma naśladowców

Rząd Francji przeznaczy 7 mld euro na pomoc dla linii lotniczych Air France KLM - poinformował w piątek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire w wywiadzie dla kanału TF1.

Air France KLM otrzyma 4 mld euro kredytów bankowych, gwarantowanych przez państwo i 3 mld euro bezpośredniej pomocy od państwa - wyjaśnił Le Maire.

- Trzeba ocalić naszą krajową firmę - dodał i podkreślił, że plan pomocy dla linii lotniczych ma wymiar "historyczny" oraz pomoże zarówno zachować niezależność firmy, jak i uratować miejsca pracy. Zapewnił, że rząd nie rozważa nacjonalizacji linii lotniczych, które popadły w poważne kłopoty z powodu ograniczenia podróży, będącego konsekwencją pandemii koronawirusa.

Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL

Od 31 grudnia 2019 r. do 24 kwietnia 2020 r. na świecie zanotowano łącznie 2 mln 668 tys. 135 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 190 tys. 236 zgonów (7,1 proc.) wynika z zestawień udostępnionych w piątek przez GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że najwięcej zgonów zgłoszono w Stanach Zjednoczonych (49 tys. 963), Włoszech (25 tys. 549), Hiszpanii (22 tys. 157), Francji (21 tys. 856), Wielkiej Brytanii (18 tys. 738) i w Belgii (6490).

Testy antygenowe sprowadzone z Korei Południowej są skuteczne w 70-85 proc.; musimy dokładnie określić, w których grupach pacjentów się sprawdzają - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie "Gość Wydarzeń".

Czytaj więcej: Minister zdrowia: przesuwamy szczyt zachorowań. Mówi się o jesieni

W związku z panującą epidemią koronawirusa, która przerwała w marcu naukę w szkołach w Hiszpanii, promocja do następnej klasy ma być powszechna - wynika z przepisów, opublikowanych w piątek w dzienniku ustaw (BOE) przez władze oświatowe. Nowe prawo ma dotyczyć szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół średnich.

Według dokumentu, który zatwierdziła agenda ministerstwa oświaty, tzw. Konferencja Sektora Oświaty (CSE), pozostawienie ucznia w tej samej klasie na kolejny rok będzie mogło odbyć się "tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach".

Fot. PAP/EPA/Xoan Rey

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dodaje, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje ws. ewentualnego wprowadzenia form opieki w przedszkolach, żłobkach i w szkołach.

Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony na najbliższy tydzień

Chylę czoła przed lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, diagnostami, farmaceutami i wszystkimi, którzy z poświęceniem i oddaniem ratują zdrowie i życie Polek i Polaków - mówił w orędziu telewizyjnym marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek zaznaczył w przemówieniu, że jeśli wybory zwiększają ryzyko igrania ze zdrowiem i życiem, to "naszym moralnym obowiązkiem i koniecznością jest przełożenie ich na czas, w którym pokonamy epidemię". - Wtedy będzie pora na święto demokracji - podkreślił.

Czytaj więcej: Grodzki: niepohamowana żądza władzy nie może triumfować nad walką o zdrowie i życie

Fot. Polsat News

Gospodarka Rosji traci dziennie 100 mld rubli (1,33 mld USD) z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa - oświadczył w piątek minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Bank centralny Rosji prognozuje, że spadek PKB w tym roku wyniesie 4-6 procent.

389 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w szpitalach i domach pomocy w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi 22245.

Spadła o 183 liczba chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii i wynosi ona 4870.

Liczba osób hospitalizowanych zmniejszyła się o 561, do 28658 - przekazał dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.

W sumie potwierdzono jak dotąd 122577 przypadków zakażenia koronawirusem. 

Przedsiębiorcy złożyli już ponad 2 mln wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na ochronę miejsc pracy ze środków FGŚP firmom przyznano już 1,2 mld zł, a łączna kwota udzielonych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców to 482 mln zł.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek kolejny pakiet pomocowy dla amerykańskiej gospodarki, wart blisko 0,5 bln dolarów. Dzień wcześniej, przy ponadpartyjnym poparciu, przegłosowała go Izba Reprezentantów.

Ponad 300 mld z tego funduszu przewidziano na uzupełnienie programu pożyczek dla poszkodowanego przez epidemię małego biznesu. Ustawa przewiduje również m.in. 75 mld dol. dodatkowego wsparcia dla szpitali i ok. 25 mld USD na testy na obecność koronawirusa.

To już czwarte wsparcie dla amerykańskiej gospodarki, przegłosowane przez Kongres w trakcie epidemii. Łączna suma tych pakietów wynosi ok. 2,8 bln USD, czyli ok. 14 proc. PKB USA z 2019 roku.

Republikanie wymogli podczas negocjacji nad tym pakietem, by nie obejmował on dodatkowych funduszy dla władz stanowych i lokalnych, o które zabiegali mający większość Demokraci i wielu gubernatorów.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ponad 26 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 4,4 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy. Według analityków banku Goldman Sachs pod koniec maja w USA może być nawet 37 mln bezrobotnych.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

W Turcji potwierdzono 109 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek minister zdrowia Fahrettin Koca. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło 2600 osób.

Potwierdzono też 3122 nowe przypadki zakażenia; łącznie zainfekowanych SARS-CoV-2 w Turcji zostało 104912 osób, co oznacza, że w Turcji jest najwięcej przypadków zakażeń poza Europą i USA.

Szef resortu zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono w kraju 38351 testów na obecność koronawirusa. Do tej pory wyzdrowiało 21737 osób.

Według danych komendy głównej policji w Paryżu liczba włamań wzrosła o 56 proc. w pierwszym kwartale 2020 roku. Policja informuje, że w czasie trwającej od 17 marca kwarantanny złodzieje włamywali się głównie do firm i sklepów oraz aptek. Kradli m.in. maski i leki. W pierwszym kwartale 2020 r. zarejestrowano 1 114 włamań wobec 714 w tym samym okresie 2019 roku.

Spadła natomiast liczba włamań do mieszkań o 1,99 proc. - Obawiamy się jednak, że dane te są w dużej mierze niedoszacowane - uważa źródło policyjne cytowane przez agencję AFP. Wielu paryżan wyjechało w czasie kwarantanny za miasto, a część okradzionych wciąż nie wie, że ich mieszkania padły ofiarą złodziei.

Szef czeskiego MSZ Tomasz Petrziczek powiedział w piątek, że chociaż granice są otwarte dla obywateli Czech, to resort odradza wyjazdy. Premier Andrej Babisz podpisał wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego do 25 maja br.

Izba Poselska parlamentu zajmie się wnioskiem na posiedzeniu we wtorek. Zdaniem premiera przedłużenie stanu wyjątkowego, który obowiązuje do 30 kwietnia, jest niezbędne, ponieważ do 25 maja zaplanowano uwalnianie ograniczeń związanych m.in. z handlem i usługami.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Małgorzata Lis-Skupińska poinformowała w piątek, że u jednego z pracowników medycznych szpitalnego SOR-u stwierdzono obecność koronawirusa. Trzynaście osób personelu z oddziału skierowano na kwarantannę lub objęto nadzorem medycznym. Oddział nadal przyjmuje pacjentów.

Ze względu na sytuację epidemiczną zawieszono przyjęcia na Oddział Chorób Wewnętrznych i Oddział Laryngologii USK. Dyrekcja szpitala prosi pacjentów o kierowanie się w razie potrzeby do innych placówek mających takie oddziały.

420 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech w ciągu ostatniej doby - podała w piątek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 25969. Sytuacja epidemiczna ulega dalszej poprawie.

W całym kraju jest obecnie według oficjalnych danych około 106 tys. zakażonych. Liczba chorych zmniejszyła się od czwartku o ponad 300.

Dotychczas potwierdzono 192 tys. przypadków zakażenia wirusem. Wyleczonych zostało już ponad 60 tys. chorych. Dzienny wzrost wyniósł prawie 3 tysiące.

Federacja Izb Lekarskich poinformowała, że liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem wzrosła do 150.

Katastrofa, plajta, koszmar - to określenia, jakich używają francuscy restauratorzy dla opisu swojej sytuacji podczas trwającej kwarantanny. W piątek na spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem zażądali otwarcia ich sektora w czerwcu.

- Nie ma Francji bez bistro i restauracji - powtarzali najważniejsi francuscy szefowie kuchni przed spotkaniem z prezydentem. Już w poniedziałek wystosowali list otwarty do szefa państwa na łamach dziennika "Le Figaro", apelując o ratunek dla branży.

Macron jednak nie spełnił żądań restauratorów i nie ogłosił w piątek otwarcia branży po zakończeniu kwarantanny, tj. 11 maja.

- Koronawirus nie lubi francuskiego stylu życia, potrzeba restrykcji - stwierdził prezydent podczas spotkania, którego fragmenty były transmitowane w mediach. Macron przyznał, że sektor jest kluczowy dla francuskiego stylu życia i dla gospodarki, ale utrzymanie kwarantanny dla tej branży jest niezbędne z powodów sanitarnych.

Po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami branży Pałac Elizejski poinformował, że decyzja w sprawie ostatecznej daty otwarcia restauracji we Francji zostanie podjęta pod koniec maja.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE ENA / POOL

PLL LOT do 15 maja br. zawiesza wszystkie rejsy pasażerskie - poinformowała w piątek spółka. Ma to związek z decyzją rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do 9 maja br. oraz z rekomendacją przedłużenia zamknięcia zewnętrznych granic UE do 15 maja br.

Liczba przypadków śmiertelnych z powodu zakażenia koronawirusem w USA przekroczyła w piątek 50 tys. - podał uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Dane te potwierdza w swoich wyliczeniach agencja Reuters.

Według Hopkinsa do tej pory w całych Stanach Zjednoczonych zmarło na Covid-19 50031 osób, co oznacza, że kraj ten jest najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa. Liczba zgonów podwoiła się tam w ciągu 10 dni.

W USA potwierdzono do tej pory 870 tys. przypadków zakażenia. Wyzdrowiało prawie 81 tys. osób.

W ciągu ostatniej doby liczba osób zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem wzrosła w Portugalii o 34. Łącznie na Covid-19 zmarło już 854 chorych - poinformował w piątek resort zdrowia, przypominając, że w dalszym ciągu prowadzone są poszukiwania pięciu migrantów potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2.

Z szacunków ministerstwa wynika, że dobowa dynamika zachorowań na Covid-19 wyhamowała w Portugalii. O ile pomiędzy czwartkiem a piątkiem nowych przypadków infekcji było 603, to już podczas ostatnich 24 godzin zanotowano 444 zakażenia.

"Spośród 22797 pacjentów chorych na Covid-19 wyzdrowiało już 1228. Pobytu w szpitalu wciąż wymaga 1068 osób, z których 188 jest leczona na oddziałach intensywnej terapii - poinformował w komunikacie resort zdrowia.

Portugalskie media przekazują, że liczba zakażonych może być większa zważywszy na fakt, że od poniedziałku służby bezpieczeństwa Portugalii poszukują pięciu migrantów, którzy zaginęli podczas ewakuacji jednego z lizbońskich hosteli po tym, gdy w obiekcie potwierdzono 136 przypadków zachorowania na Covid-19.

Placówka turystyczna została wynajęta przez władze Portugalii u jednego z operatorów hotelowych z powodu zatłoczenia w stołecznych ośrodkach dla migrantów. Poszukiwani mężczyźni są według służb potencjalnym źródłem infekcji SARS-CoV-2.

Portugalski Urząd ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) poinformował w piątek, że szósty z poszukiwanych migrantów ze stołecznego hostelu został ujęty na terytorium Wielkiej Brytanii, dokąd odleciał samolotem z Lizbony. Mężczyzna został już poddany badaniu na obecność koronawirusa.

W Kędzierzynie-Koźlu zmarł 18-letni mężczyzna zakażony Covid-19 - wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia. To najmłodsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 10 892/494 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazało Ministerstwo Zdrowia - czytaj więcej.

Terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalnych są sztywne. Nie zostaną zmienione, jeśli sytuacja epidemiczna gwałtownie się nie pogorszy - oświadczył w piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że przeprowadzenie egzaminów jest ogromną operacją logistyczną, której nie da się przełożyć z dnia na dzień.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, który od kilku tygodni zmaga się z poważnymi problemami związanymi z epidemią wśród pacjentów i personelu, otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy respirator transportowy i środki ochrony osobistej.

- Fundacja przekazała naszemu szpitalowi respirator transportowy - niezwykle ważne i potrzebne urządzenie do transportu pacjentów wymagających wspomagania oddechowego - poinformował w piątek prezes szpitala Tomasz Skura. Wyjaśnił, że tego rodzaju respirator używany jest np. w trakcie przewożenia pacjenta na badania obrazowe.

Szpital otrzymał też 2 tys. masek chirurgicznych i 75 przyłbic. - W czasie walki z koronawirusem każda tego rodzaju pomoc jest dla nas i dla naszego personelu nieoceniona - podkreślił Skura.

Pomoc humanitarna z Polski, przeznaczona do walki z epidemią koronawirusa, dotarła w piątek na Grodzieńszczyznę i do Mińska. Transport antyseptyków, masek i lekarstw przywiozła do białoruskiej stolicy Państwowa Straż Pożarna.

Przerwa w zajęciach stacjonarnych w jednostkach systemu oświaty została przedłużona do 24 maja, nauka w dalszym ciągu będzie się odbywać na odległość. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

W uzasadnieniu do noweli zapisano, że termin przedłużono wobec braku możliwości określenia, do jakiego momentu konieczne będzie zawieszenie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Z ogarniętej epidemią koronawirusa Hiszpanii uciekają migranci, szczególnie obywatele Maroka i Algierii. Najbardziej zdesperowani nie wahają się zapłacić za nielegalną podróż łodzią do swoich krajów 5 400 euro - pisze w piątek madrycki dziennik "El Pais".

Gazeta wskazuje na kilkaset już potwierdzonych przypadków bezprecedensowej ucieczki z Hiszpanii. Przypomina, że dotychczas kierunek nielegalnej podróży przez Morze Śródziemne był odwrotny. Inne też były ceny rejsu - według policji gangi przemycające ludzi z Afryki Północnej na Półwysep Iberyjski pobierają od 400 do 1000 euro za osobę.

W ciągu minionej doby liczba zakażeń Covid-19 na Białorusi wzrosła o 751, zmarły kolejne trzy osoby - poinformowało w komunikacie w piątek ministerstwo zdrowia. W sumie na Białorusi zarejestrowano 8 773 przypadki koronawirusa.

Ogółem zmarło, jak podał resort, 63 pacjentów z koronawirusem, z tego w ciągu ostatniej doby - trzy osoby.

Najwięcej infekcji odnotowano w Mińsku (4 090) i obwodzie witebskim (1 935). W obwodzie mińskim potwierdzono 1 206 przypadków koronawirusa, w homelskim - 460, mohylewskim - 396, grodzieńskim - 347, brzeskim - 339.

O 684 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 19506 - poinformowało w piątek po południu ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek. To nieco więcej niż w czwartek, gdy bilans nowych zgonów wynosił 616, ale mniej niż przez dwa poprzednie dni.

Z powodu restrykcji związanych z epidemią koronawirusa oraz koniecznością zmiany zasad funkcjonowania placówek służby zdrowia w Portugalii odwołanych zostało od marca ponad 20 tys. zabiegów - oszacowało Stowarzyszenie Dyrekcji Szpitali (AAH).

Kierujący AAH Alexandre Lourenco przekazał, że w okresie epidemii odbyło się jedynie około 30 proc. zaplanowanych wcześniej w portugalskich szpitalach operacji.

- Od początku marca wykonano jedynie te zabiegi chirurgiczne, które dotyczyły przypadków pilnych lub bardzo pilnych - powiedział w piątek w rozmowie z lizbońskim dziennikiem "Publico" Lourenco.

Osoby uzależnione od nikotyny, często sięgające po alkohol oraz mające nadwagę należą do grupy ryzyka zgonu z powodu zachorowania na Covid-19 - wynika z opinii lekarzy, na które powołuje się w czwartek hiszpański dziennik "El Mundo".

- W przypadku osób z dużą otyłością problem stanowi już sama opieka nad nimi na oddziałach intensywnej terapii - wyjaśnił w "El Mundo" szef Hiszpańskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (SEEDO), Francisco Tinahones. Stołeczny dziennik, wskazując na braki danych dotyczących osób z nadwagą w hiszpańskich statystykach ofiar Covid-19, przedstawił liczby amerykańskich służb sanitarnych. Wynika z nich, że wskutek infekcji koronawirusem w USA zmarło już 3615 pacjentów cierpiących na otyłość, którzy nie przekroczyli 60 roku życia.

Z kolei cytowany przez madrycką gazetę Vicente Pallares z Hiszpańskiego Towarzystwa Lekarzy Pierwszego Kontaktu (SEMERGEN) wskazuje, że w grupie ryzyka śmierci na Covid-19 są też osoby nadużywające alkoholu oraz nałogowi palacze. Pallares wskazał, że nikotyna nie tylko obciąża układ oddechowy atakowany przez infekcję, ale też negatywnie wpływa na układ krwionośny oraz odporność organizmu. - Palenie zwiększa też ryzyko powikłań - dodał.

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w podjętym w piątek stanowisku wyraziło kategoryczny sprzeciw wobec stopniowego zaniżania przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyceny testów na obecność koronawirusa. Zdaniem KRDL stopniowe zaniżanie wyceny doprowadziło do obniżenia obowiązujących stawek poniżej kosztów wykonywania badania.

Zdaniem KRDL aktualne stawki, zatwierdzone przez prezesa NFZ, są nieadekwatne do poziomu kosztów niezbędnych do prawidłowego prowadzenia diagnostyki laboratoryjnej oraz stanowią próbę przerzucania kosztów prowadzonych badań na podmioty, które - odpowiadając na apel Ministra Zdrowia - postanowiły uruchomić diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2.

Ponad 60 proc. pacjentów z Covid-19 straciło całkowicie węch, a u 88 proc. stwierdzono zmiany zmysłu smaku - to ustalenia międzynarodowej grupy ekspertów, którą kierował profesor Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie na północy Włoch. O ustaleniach naukowców napisano na łamach pisma medycznego "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".

Lekarze przebadali 417 pacjentów, przebywających w 12 szpitalach we Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Francji. Około 80 proc. z nich nie miało objawów związanych z kłopotami z drożnością nosa oraz innymi typowymi dla infekcji wirusowych. Mimo to po zachorowaniu stracili węch. Wśród tej grupy większość stanowią kobiety - wynika z analiz. Ponadto 88 proc. pacjentów nie było w stanie odróżnić różnych smaków: słodkiego, gorzkiego i słonego.

Decyzją sanepidu kwarantanna, którą objęty jest oddział psychiatryczny Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie), została przedłużona do 2 maja - poinformowała w piątek rzeczniczka szpitala Patrycja Głomska.

Jak przekazała, 21 kwietnia ponownie pobrano próbki do badań na obecność koronawirusa od części osób przebywających na oddziale, których poprzednie wyniki testów były wątpliwe. - W przypadku sześciu pacjentów nie stwierdzono zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wynik jednego jest wątpliwy. W przypadku kolejnego stwierdzono zakażenie - poinformowała.

Izolacja na oddziale psychiatrycznym była już wcześniej przedłużana z 19 kwietnia do 25 kwietnia ze względu na pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa u części z pacjentów. Oddział jest w kwarantannie od 5 kwietnia. 

Epidemia koronawirusa we Włoszech zaczęła się wcześniej, niż oficjalnie się sądzi; na pewno w styczniu, może jeszcze wcześniej - takie stanowisko przedstawiono w piątek na konferencji krajowego Instytutu Zdrowia. Dotąd za początek epidemii uważano koniec lutego.

Specjalista w dziedzinie analizy szerzenia się chorób zakaźnych Stefano Merler powiedział na konferencji prasowej w Rzymie, że w Lombardii zanotowano "setki przypadków jeszcze przed lutym".

Jego zdaniem już wtedy wirus szerzył się z dużą mocą. To zaś tłumaczy, dodał Merler, dlaczego pod koniec lutego od razu potwierdzono setki zakażeń.

Oficjalnie za początek epidemii uważa się 20 lutego, gdy stwierdzony został pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium Włoch u osoby, która nie była w Chinach. Na Covid-19 zapadł 38-latek, który zgłosił się do szpitala w Codogno w Lombardii. Lekarze prawie 3 tygodnie walczyli o jego życie. Opuścił już szpital.

Fot. PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

USA nie wezmą udziału w globalnej inicjatywie Światowej Organizację Zdrowia (WHO), mającej na celu przyspieszenie produkcji oraz dystrybucji szczepionki i leków na Covid-19 - oznajmiła w piątek misja Sanów Zjednoczonych w Genewie, która jest siedzibą WHO.

- Nie będzie uczestnictwa USA (...). Z zainteresowaniem czekamy na możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o inicjatywie w sprawie Covid-19, tak szybko jak to możliwe - oznajmił rzecznik amerykańskiej misji.

W połowie kwietnia prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na WHO do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Zarzucił też WHO, która jest agendą ONZ, że "jej liczne błędy przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci".

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Prokuratura w Toruniu prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z możliwymi nieprawidłowościami w miejskim szpitalu, który stał się jednym z największych ognisk koronawirusa w regionie. Dotychczas na COVID-19 zmarło łącznie 12 osób z tej placówki i stacji dializ.

Szef Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum-Zachód Marcin Licznerski powiedział w piątek, że śledczy w tej sprawie są nadal na etapie postępowania sprawdzającego i badania czterech doniesień.

Dotychczas potwierdzono w szpitalu miejskim w Toruniu 51 przypadków zakażeń nowym koronawirusem - u 17 pacjentów i 34 osób z personelu tego szpitala - i jest to największe ognisko koronawirusa w placówce medycznej, która nie jest zakaźną, w regionie.

Zakażona koronawirusem mieszkanka powiatu wyszkowskiego (Mazowieckie) pojechała z mężem do sklepu. Oboje nie mieli prawa opuszczać miejsca zamieszkania. Małżonków znaleźli policjanci. Kobiecie i mężczyźnie grożą wysokie kary pieniężne.

Jak poinformował podkom. Damian Wroczyński z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, w czwartek dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że małżeństwo z gminy Długosiodło wyjechało z domu, pomimo obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania w związku pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u kobiety.

Okazało się, że małżeństwo zlekceważyło obowiązek pozostania w miejscu zamieszkania i pojechało na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo w sąsiednim powiecie ostrołęckim. W związku tym, że istniało ryzyko, iż kobieta mogła zarażać koronawirusem podczas zakupów, policjanci ustalili wszystkie osoby, z którymi miała kontakt w sklepie. Informacje na ten temat przekazano do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Kobieta i mężczyzna w wieku 54 i 56 lat odpowiedzą przed sądem. Grożą im poważne konsekwencje prawne.

Żołnierze ewakuowali 40 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy z kaliskiego DPS. - Najcięższe przypadki trafiły do szpitala zakaźnego w Wolicy k. Kalisza, żeby ich nie narażać na dłuższą podróż. Tam transport odbywał się w formie wahadłowej: karetka jechała i wracała po pacjenta – powiedział oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Marcin Misiak.

17 pensjonariuszy zabrano do szpitala zakaźnego w Poznaniu. - Wszyscy są leżący – powiedziała por. Alicja Pic. Dodała, że w pierwszej fazie ewakuacji pensjonariusze byli wystraszeni i płakali, ale ja podkreśliła, zostali uspokojeni.

Koncern chemiczny Reckitt Benckiser ostrzegł w piątek, by nie stosować do użytku wewnętrznego środków dezynfekujących w ramach leczenia Covid-19. To reakcja na komentarze prezydenta USA Donalda Trumpa, który zasugerował, że należałoby zbadać taki sposób terapii.

[WIĘCEJ]: Leczenie koronawirusa wybielaczem? Koncern ostrzega

367 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. To najniższy dobowy bilans zgonów na Covid-19 od miesiąca. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii w tym kraju wzrosła do 22 524.

W Indonezji przez ostatnią dobę wykryto 436 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dotąd dziennym wzrostem w tym kraju. W dalszym ciągu wirus najszybciej rozprzestrzenia się w Singapurze, gdzie liczba zainfekowanych przekroczyła 12 tys.

Całkowita liczba zdiagnozowanych infekcji Covid-19 w Indonezji wynosi 8 211. Rzeczywista liczba zakażonych może być znacznie większa, bo zarejestrowano tam dotąd największą w Azji Południowo-Wschodniej liczbę zgonów w związku z wirusem. Od czwartku zmarły kolejne 42 osoby, co powiększyło bilans ofiar śmiertelnych do 689.

Znacznie mniej osób, bo 12 osób, zmarło na Covid-19 w Singapurze, choć jest to kraj, gdzie chorych przybywa obecnie w najszybszym tempie.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano tam 897 nowych infekcji, przez co liczba całkowita zakażonych wynosi ponad 12 tys. Władze Singapuru podkreślają, że przytłaczająca większość chorych to pracownicy tymczasowi z zagranicy, głównie z Indii i krajów ościennych.

Łącznie co najmniej 100 mln zł mogą otrzymać szpitale jednoimienne na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Środki przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Już w przyszłym tygodniu może być gotowy pierwszy na świecie test, badający podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na jego podstawie będzie można prognozować cięższy przebieg choroby. Prace nad testem prowadzone są w Centrum Badań DNA w Poznaniu.

- To pierwszy taki test genetyczny na świecie. Umożliwi on wykrywanie większej podatności i ostrzejszego przebiegu choroby; określi, jakie osoby mogą wymagać hospitalizacji i mają gorsze rokowania. To powinno pomóc lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu choroby - mówił Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu i szef działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA w Poznaniu. 

Rośnie liczba kanadyjskich prowincji, które planują złagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią SARS-CoV-2. Od 4 maja pięcioetapowy plan odmrażania gospodarki zacznie realizować Saskatchewan. W jego ślady chcą pójść także inne prowincji.

Już w przyszłym tygodniu może być gotowy pierwszy na świecie test, badający podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na jego podstawie będzie można prognozować cięższy przebieg choroby. Prace nad testem prowadzone są w Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają przez cały miesiąc. Egzaminy ósmoklasistów przeniesiono z kolei na dni 16-18 czerwca - przekazał w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Szef MEN dodał, że szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja.

Mamy trzy ogniska zakażeń, które spowodowały wzrost przypadków zachorowań na COVID-19; są to domy pomocy społecznej w Lublińcu (woj. śląskie) i Kaliszu (woj. wielkopolskie) oraz szpital w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) - poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

We Wrocławiu terapia Remdesivirem została zastosowana, teraz czekamy na informację, jakie efekty przyniosła; najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu trafi on również do Poznania, być może także do Łodzi i do Warszawy - mówił w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton ocenił w piątek, że gospodarka unijna może zmniejszyć się w tym roku o 5-10 proc. z powodu pandemii koronawirusa. Jak zaznaczył, sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią koronawirusa, 8 maja sezon rozpocznie piłkarska ekstraklasa w Korei Południowej. Pierwotnie pierwsza kolejka miała się odbyć 27 lutego.

Spotkania będą rozgrywane przy pustych trybunach, ale nie jest wykluczone, że z czasem kibice będą wpuszczani na stadion.

Mimo kosztów gospodarczych Wielka Brytania utrzyma zamknięcie wprowadzone z powodu koronawirusa do czasu, aż będzie ono mogło być w bezpieczny sposób złagodzone - powiedział w piątek minister zdrowia Matt Hancock.

Do 69 wzrosła liczba zarażonych koronawirusem pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy k. Radomia – poinformowało Starostwo Powiatowe w Radomiu. Na oddział zakaźny szpitala w Radomiu przewieziono 2 pacjentów, kolejnych 4 ma być przetransportowanych w piątek.

Obecnie w placówce przy ul. Sienkiewicza w Wierzbicy przebywa 79 mieszkańców - najwięcej z niepełnosprawnością intelektualną - oraz ponad 20 opiekunów.

Tyski sanepid prosi o pilny kontakt pasażerów, którzy w środę rano podróżowali dwoma kursami autobusów miejskich z Orzesza do Mikołowa i z Mikołowa do Tychów. Autobusami tymi podróżowała też osoba zakażona.

Jak poinformowano w piątek na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach, chodzi o poranne kursy autobusów Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM): nr 655 oraz nr 268.

W związku z pandemią koronawirusa administracja USA nakazała instalowanie mobilnych kamer monitorujących na granicy z Meksykiem, choć od kilku miesięcy mniej osób przekracza ją nielegalnie - informuje w piątek agencja Associated Press.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu od piątku ma karetkę, która jeździ do wymazów na koronawirusa tylko do swoich pracowników, którzy są w kwarantannie lub chorują i przebywają w domu. W szpitalu pracuje ponad 5 tys. osób.

Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia przedłużający do 9 maja zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski - wynika z projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, który został skierowany do podpisu premiera.

Ryzyko transmisji wirusa między osobami za pośrednictwem listów i przesyłek jest niskie - powiedziała ekspertka europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Catherine Smallwood, odpowiadając na pytanie o bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych.

Krajowa Administracja Skarbowa przekazała kolejną partię skonfiskowanego alkoholu na potrzeby dezynfekcji przy walce z koronawirusem - poinformowała w piątek rzecznik szefa KAS Anita Wielanek.

Mamy 248 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 759. Nie żyje kolejnych 9 osób. Do tej pory zmarło łącznie 463 pacjentów.

Pół miliona rękawiczek nitrylowych za prawie milion złoty PZU zakupi i przekaże lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym - poinformowała w piątek spółka. Rękawiczki trafią do szpitali zakaźnych, opiekujących się zarażonymi koronawirusem, a także innych placówek medycznych w Polsce.

Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i Wałczu będą w pierwszej kolejności otwarte dla niewielkich grup sportowców – poinformowano w piątkowym komunikacie. Daty nie zostały jeszcze podane.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w piątek, że zaapeluje do zarządów spółek Skarbu Państwa, by w geście solidarności obniżyły sobie wynagrodzenia na czas epidemii koronawirusa.

Liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc. - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w obecnej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych może zostać zwiększony.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych było 23 kwietnia 3 095 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1 944 zakażonych osób - podało w piątek rano zestawienie z czwartku Ministerstwo Zdrowia.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 477 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, sześć osób chorych na Covid-19 zmarło, a 96 zainfekowanych wyzdrowiało - podał w piątek ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans chorych wzrósł do 7647, a zgonów do 193.

Nie ma podstawy prawnej do tego, by myśleć o przeprowadzeniu wyborów w sierpniu; z ogromnym szacunkiem podchodzę do propozycji Jarosława Gowina, ale w tej spawie się nim nie zgadzam - powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Dzięki dopłatom w wysokości 600 USD tygodniowo na czas epidemii koronawirusa łączna wartość zasiłku dla bezrobotnych w większości amerykańskich stanów przewyższa wcześniejszą pensję osób pozostających obecnie bez pracy - informuje dziennik "New York Times".

Straż Graniczna w czwartek skontrolowała 9,1 tys. osób przyjeżdżających do kraju; 5,9 tys. osób skontrolowano na granicy wewnętrznej z krajami UE w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w piątek Straż Graniczna.

11 osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zanotowano 99 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu od piątku możliwości aktywacji usługi eSkrzynka, dzięki której obywatel może odbierać listy polecone w formie elektronicznej. MC podkreśla, że usługa obejmuje tylko niektóre przesyłki polecone.

W piątek koło południa rząd poda informację do kiedy następuje przedłużenie zamknięcia placówek oświatowych; podane zostaną konkretne terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasistów - zapowiedział w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller.

W stanie Nowy Jork nawet 13,9 proc. ludności, czyli ok. 2,7 mln osób, mogło być już zakażonych koronawirusem - szacują lokalne władze po przeprowadzeniu 3 tys. testów serologicznych na obecność antyciał. Przypadków wykrytych w laboratoriach jest dziesięć razy mniej.

Rosnąca od kilku dni liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Niemczech lekko wyhamowała; w ciągu ostatniej doby odnotowano 2337 nowych zakażeń przy 2352 w czwartek - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Zmarło kolejnych 227 zakażonych osób.

Od tygodni miliony Polaków, w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa, pozostają w domach. Osoby, które źle to znoszą, mogą znaleźć w sieci psychologiczne wsparcie. Dostępna jest psychologiczna pomoc m.in. dla studentów, uczniów, osób starszych czy lekarzy.

"18 maja otwarte mają być galerie handlowe – wynika z naszych informacji potwierdzonych w kilku źródłach. Nasi informatorzy twierdzą, że pracownicy co najmniej kilku galerii handlowych dostali informację, że tego dnia mają się stawić w pracy. Tak jest m.in. w galerii na warszawskiej Woli, na wrocławskich Bielanach oraz w gdańskim Madison" - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Sprzedaż leków uspokajających i antydepresyjnych zwiększyła się w Portugalii w marcu o 28 proc. Eksperci wskazują, że wyraźny wzrost popytu na te medykamenty ma bezpośredni związek z epidemią koronawirusa.

- Moje rekomendacje są takie, żeby zrobić tradycyjne wybory za dwa lata, żeby nie było tych wszystkich wątpliwości. Zdecydujmy wszyscy, że przesuwamy te wybory o dwa lata - dlaczego nie? Ja podpisałem się pod tym projektem. Dlaczego więc ci moi krytycy czy adwersarze nie podpiszą się pod bezpiecznymi, tradycyjnymi wyborami - mówił minister zdrowia.

- Pracownicy służby zdrowia mogą zrobić test na Covid-19 w każdej chwili, kiedy tylko tego potrzebują - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie opublikowanym w piątek w "Super Expressie".

W piątek premier Mateusz Morawiecki - jak zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawi kolejne informacje dot. spraw oświatowych i ewentualnego kolejnego etapu zmian regulacji, które były wprowadzone w związku z koronawirusem.

Piłkarze szkockiego zespołu Hibernian uhonorują w nowym sezonie brytyjską służbę zdrowia (NHS) walczącą z pandemią koronawirusa. Zagrają w specjalnych koszulkach, a na mecze klub będzie zapraszać przedstawicieli służby zdrowia.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zmarło z powodu koronawirusa 407 osób - poinformowało w czwartek wieczorem czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższa dobowa liczba zgonów w Brazylii od początku pandemii.

Według oficjalnych danych do tej pory w Brazylii, największym kraju Ameryki Południowej, potwierdzono blisko 50 tysięcy zakażeń koronawirusem, 3313 osób zmarło.

W piątek w Rzymie rozpoczynają się próby w celu przygotowania transportu miejskiego do drugiej fazy walki z epidemią koronawirusa, czyli znoszenia restrykcji, w tym zakazu opuszczania domu bez uzasadnionego powodu i odmrażania gospodarki.

Obecne ograniczenia mają obowiązywać we Włoszech do 3 maja włącznie.

W ciągu ostatniej doby w Chinach zanotowano sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego dwa dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Tak jak w poprzednich dniach nie zarejestrowano żadnych zgonów - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.

Chińskie służby medyczne stwierdziły także 34 nowe bezobjawowe przypadki zakażenia koronawirusem, które nie są zaliczane do bilansu osób zainfekowanych, dopóki nie wystąpią objawy choroby. Dzień wcześniej takich przypadków było 27.

45 milionów turystów mniej w tym roku we Włoszech, straty w wysokości 30 miliardów euro - takie konsekwencje pandemii koronawirusa przedstawiono w raporcie dla federacji dzierżawców i właścicieli plaż. Apelują oni do rządu o wsparcie finansowe.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Meksyku przekroczyła tysiąc. Jak podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju, w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło kolejnych 99 osób, a od początku epidemii - 1069.

W Stanach Zjednoczonych na koronawirusa zmarło już 49 759 osób; w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł o 3176 - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta globalnej liczby zgonów osób zakażonych koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 mld euro na pomoc w walce z kryzysem gospodarczym - podała KPRM.

Brytyjski premier Boris Johnson planuje powrót do pracy już w najbliższy poniedziałek - podał w czwartek wieczorem dziennik "Daily Telegraph". Jak twierdzi gazeta, ma to związek z podziałami w rządzie w kwestii utrzymywania ograniczeń.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie