Tragiczny rekord w Polsce. Najwięcej ofiar od początku epidemii, wśród nich jest 18-latek

Polska
Tragiczny rekord w Polsce. Najwięcej ofiar od początku epidemii, wśród nich jest 18-latek
PAP/Tomasz Wojtasik
Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem w Polsce

Mamy 133 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek popołudniu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 892. Nie żyje kolejnych 31 osób. Do tej pory zmarło łącznie 494 pacjentów. Nad ranem MZ informowało o 9 nowych zgonach. Wśród ofiar jest 18-latek z Kędzierzyna-Koźla.

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (40), łódzkiego (32), dolnośląskiego (14), małopolskiego (12), podkarpackiego (9), śląskiego (8), pomorskiego (5), opolskiego (4), podlaskiego (2), zachodniopomorskiego (2), wielkopolskiego (2), świętokrzyskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1).

 

ZOBACZ: Leczenie koronawirusa wybielaczem? Koncern ostrzega

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 31 osób zakażonych koronawirusem" - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarli to głównie pacjenci z Warszawy - 16 osób w wieku od 53 do 96 lat. Wśród ofiar jest też 18-latek z Kędzierzyna-Koźla. Nie wiadomo, czy miał choroby współistniejące.

 

Zgony oprócz Warszawy i Kędzierzyna-Koźle zanotowano w następujących miastach: Kraków, Poznań, Jelenia Góra, Głuchołazy, Bydgoszcz, Kozienice, Łomża, Koszalin i Zgierz.

 

Prawie 100 tys. objętych kwarantanną

 

Nad ranem MZ informowało o 248 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i o 9 zmarłych osobach.

 

"Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3095 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1944 zakażonych" - podało w piątek rano ministerstwo.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 97 905 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 20 546.

 

Zeszłej doby wykonano ponad 14,4 tys. testów na obecność koronawirusa. Od wybuchu epidemii w Polsce wykonano łącznie ponad 265 tys. testów.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Trump wymyślił sposób na walkę z koronawirusem. Lekarze w szoku

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie