Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy?

Polska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy?
Polsat News
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dodaje, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje ws. ewentualnego wprowadzenia form opieki w przedszkolach, żłobkach i w szkołach.

W piątek zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 24 maja. Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakończy się 26 kwietnia.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień.

 

- W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich, jak przedszkola, żłobki i szkoły - wskazuje resort rodziny.

 

Dzieci do 8 lat lub z orzeczeniem o niepełnosprawności

 

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

ZOBACZ: Wszczęła śledztwo ws. wyborów prezydenckich, teraz czeka ją postępowanie dyscyplinarne

 

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

 

Za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem

 

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio - do ZUS.

 

ZOBACZ: Tragiczny rekord w Polsce. Najwięcej ofiar od początku epidemii, wśród nich jest 18-latek

 

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie