Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Raul Martinez

Do 10 tys. 346 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Do tej pory zmarło 435 pacjentów. Minister zdrowia poinformował, że Polska jest jeszcze przed szczytem zachorowań, natomiast już teraz musimy odmrozić system ochrony zdrowia. Zapowiedziano ograniczenie pracy medyków w wielu miejscach. Zmiany poznamy w tym tygodniu.

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Czeski rząd zdecydował w czwartek o przyspieszeniu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku będą mogły być otwarte sklepy o powierzchni do 2500 m kw., które mają osobne wejścia. Będą też mogły działać m.in. szkoły jazdy i siłownie.

Bułgaria zakazała wjazdu do kraju wszystkich pojazdów prywatnych z Turcji od północy w czwartek do niedzieli. Rozporządzenie ministra zdrowia, wydane w czwartek, jest związane z początkiem ramadanu, czyli muzułmańskiego świętego miesiąca.

Pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania.

Dziękuję polskim medykom, którzy są w tej chwili w drodze do Chicago - podkreśliła w czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Dodała, że wymiana doświadczeń między Polską a USA pozwoli na skuteczniejszą walkę z koronawirusem.

Pomimo epidemii koronawirusa, w Izraelu rozkwitają roboty drogowe. Firmy budowlane zachęcane są przez rząd do wykorzystania pustych dróg, by zmodernizować jedne z najbardziej zatłoczonych autostrad na świecie i dokończyć kluczowe dla kraju projekty.

W przeciwieństwie do wielu innych państw, które wstrzymały prace budowlane obawiając się rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, Izrael zaryzykował i wyposażył robotników w maseczki i zasady dystansu społecznego - pisze w czwartek agencja Reutera.

Izraelski rząd przeznaczył ponad 1 mld szekli (1,2 mld złotych) na przyspieszenie ukończenia ważnych projektów i od prawie dwóch miesięcy firmy budowlane nie ustają w pracy, podczas gdy niemal cała reszta kraju tkwi w domach.

Prezydent Indii Ram Nath Kovind podpisał rządową poprawkę do ustawy o epidemiach, przewidującą kary do 7 lat więzienia dla osób atakujących lekarzy. Bank Światowy ostrzegł Indie przed mniejszymi wpływami pieniężnymi od Indusów pracujących za granicą.

Spółki Johnson&Johnson przekażą ponad 1 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla personelu medycznego i sprzętu ratującego życie w walce z COVID-19 w Polsce - poinformowała w czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Kryzys zdrowotny i społeczny związany z Covid-19, a także wprowadzenie restrykcyjnej kwarantanny spowodowały spadek dochodów 35 proc. gospodarstw domowych oraz pogłębia biedę - wynika z danych francuskiego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (Ires).

6-7 mln Francuzów ma trudności z opłaceniem czynszu, a w 35 proc. gospodarstw domowych z powodu kwarantanny spadły dochody. 

Rząd Kanady przeznaczy 1,1 mld dolarów kanadyjskich (CAD) na prace nad szczepionką, badania naukowe i testy COVID-19 - poinformował w czwartek premier Justin Trudeau.

W ramach nowego programu rząd zamierza wesprzeć kwotą 155 mln CAD prace nad szczepionką i przyszłymi możliwościami jej produkcji, 662 mln CAD zostaną przeznaczone na przyszłe testy szczepionki prowadzone przez Kanadę i kanadyjskie firmy - wyjaśnił premier podczas swojej codziennie transmitowanej konferencji prasowej.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 28 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 794 - podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono też rekordową liczbę nowych zakażeń - 936.

To wyraźny spadek liczby zgonów w stosunku do poprzednich kilku dni, gdy oscylowała w okolicach 40 i najniższy bilans od 11 dni.

Natomiast liczba zakażeń wyraźnie wzrosła - o ponad 300 - w stosunku do tej podanej w środę i jest najwyższa, jeśli chodzi o bieżące przypadki, od początku epidemii. Przed kilkoma dniami były trzy takie, w których bilans zakażeń był wyższy, ale wynikało to z dodania zaległych wyników testów, które wysłano do laboratoriów w Niemczech.

Fot. PAP/EPA/Aidan Crawley

Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się w czwartek, że Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi - poinformował po zakończeniu unijnego wideoszczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Michel nie powiedział, jaka ma być wielkość nowego instrumentu, ale zaznaczył, że Fundusz powinien być wystarczająco duży, by odpowiedzieć na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że mowa jest nie o miliardach, ale o kwocie przekraczającej bilion euro.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

W Czechach trwa zbiórka pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie zamkniętych gospód, piwiarni i restauracji. W ramach akcji "Uratuj swoją gospodę" drogą voucherów, które będzie można zrealizować po zakończeniu ograniczeń związanych z epidemią Covid-19, zebrano ok. 7 mln koron (ponad 1 mln złotych).

Akcję zainaugurowali piwowarzy z największych browarów, których tradycyjnym odbiorcą piwa są gospody i piwiarnie. Przyłączyły się browary rzemieślnicze i powstała strona internetowa, dzięki której można wesprzeć ulubione miejsca.

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u ośmiu pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej "Polanki" - powiadomiła w czwartek Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Łącznie na COVID-19 zachorowało dotąd 24 podopiecznych ośrodka oraz 13 osób z personelu.

W ciągu ostatniej doby we Francji na Covid-19 zmarło 516 osób, co daje 21856 zgonów od początku epidemii - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Resort dodał, że liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa na oddziałach intensywnej opieki nadal maleje. Od początku epidemii 13547 osób zmarło w szpitalach, a 8309 w domach seniora.

Rosyjskie ministerstwo pracy i opieki społecznej rekomendowało w czwartek regionom Rosji, by objęły całkowitą kwarantanną stacjonarne domy opieki dla osób starszych i szpitale psychiatryczne. Kwarantanna ma oznaczać zamknięcie ośrodków wraz z pracownikami. Personel podczas kwarantanny ma zmieniać się co 14 dni.

22 respiratory Trilogy EVO o wartości 1,7 mln zł trafiły w czwartek do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W sumie placówka ze środków pozyskanych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupi sprzęt za kwotę dziesięciu mln zł.

Respiratory Trilogy EVO firmy Philips/Respironics wraz z akcesoriami zakupiono w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę na zapadalność i przebieg zakażeń koronawirusem; projekt dofinansuje Agencja Badań Medycznych. ABM podała w czwartek, że badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia.

Agencja przekazała, że projekt zrealizuje zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Pracami pokieruje dr n. med. Hanna Czajka.

Czytaj więcej: Szczepionka na gruźlicę pomoże w walce z koronawirusem? Sprawdzą to polscy naukowcy

Ministerstwo zdrowia Luksemburga poinformowało w czwartek o 11 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i trzech kolejnych zgonach spowodowanych infekcją. W najnowszej aktualizacji ministerstwa zdrowia liczba potwierdzonych przypadków w Wielkim Księstwie Luksemburga wzrosła do 3 665 osób, a liczba ofiar śmiertelnych do 83 - podał portal Rtl.lu.

Liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii spadła o dwie osoby, do 27. 138 osób przebywa w szpitalach. 728 pacjentów zostało jak dotąd wypisanych ze szpitala po przejściu choroby, co oznacza wzrost o 17 w porównaniu ze środą. W Luksemburgu przeprowadzono jak dotąd 36 861 testów, z czego 804 w ciągu ostatniej doby.

25 mieszkańców województwa świętokrzyskiego pokonało koronawirusa. W regionie w czwartek nie potwierdzono nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Podczas ostatniej doby w Portugalii liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 35 nowych przypadków. W sumie zmarło już 820 osób - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

Resort odnotował, że choć dobowy wzrost nowych przypadków należał do największych w ostatnich dniach, to między środą a czwartkiem znacząco spadła dynamika zachorowań. W ciągu minionych 24 godzin przybyło 371 zakażeń. Dobę wcześniej było ich 603. W sumie liczba zakażeń wyniosła 22 353.

Z powodu pandemii Covid-19 turecki Dyrektoriat ds. Religii (Diyanet) wezwał wiernych do utrzymywania społecznego dystansu podczas rozpoczynającego się właśnie miesiąca postu. Zakazał też tradycyjnych zbiorowych posiłków przerywających i rozpoczynających post.

Pochodząca z północno-zachodniej Hiszpanii blisko 105-letnia Elisa Hidalgo jest najstarszą osobą wyleczoną w tym kraju z Covid-19. Kobieta, jak twierdzi jej rodzina, miała łagodny przebieg choroby.

O dwóch kolejnych osobach z personelu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu zarażonych koronawirusem poinformowała w czwartek po południu rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 438 osób. Dzień wcześniej bilans zgonów wyniósł 474 .

464 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech w ciągu ostatniej doby - podała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł do 25549. Sytuacja epidemiczna poprawia się.

50 tys. litrów środków dezynfekcyjnych, 100 tys. maseczek chirurgicznych, 30 tys. litrów środków antyseptycznych, 75 tys. litrów płynów i tysiąc opakowań leku Arechin zostanie wysłanych w czwartek z Warszawy na Białoruś - poinformował polski resort spraw zagranicznych.

Wszyscy piłkarze Sampdorii Genua, u których wcześniej wykryto koronawirusa, mieli negatywne wyniki ostatnich badań na jego obecność w organizmie - poinformował klub włoskiej ekstraklasy. Chory był m.in. reprezentant Polski Bartosz Bereszyński.

W szczecińskim szpitalu wojewódzkim po raz pierwszy przetoczono w czwartek osocze ozdrowieńca osobie zakażonej koronawirusem. Pacjentka wymaga intensywnej opieki medycznej, nie pomogły inne możliwości leczenia.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku otrzymał aparaturę do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa, umożliwi ona zbadanie każdego dnia od 100 do 150 próbek. 816 tys. na zakup urządzenia przekazały władze samorządowe Rybnika.

Wspaniale jest widzieć lekarzy wojskowych z Warszawy, którzy zmierzają pomagać kolegom w Chicago - napisał szef NATO Jens Stoltenberg na Twitterze i zamieścił zdjęcie polskiego rządowego samolotu, do którego wsiadają medycy.

Pielęgniarki i położne ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w publicznym apelu skierowanym do dyrekcji placówki, domagają się podwyżek. Jak tłumaczą, pracują z narażeniem zdrowia, a w instytucji są braki kadrowe i problemy z komunikacją z przełożonymi.

Dzięki transmisjom z uroczystości pogrzebowych w internecie bliscy osób zmarłych w Portugalii mogą uczestniczyć w ceremoniach, nie naruszając obowiązującego od połowy marca zakazu masowych nabożeństw.

Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek popołudniu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 511. Nie żyje kolejnych 19 osób. Do tej pory zmarło łącznie 454 pacjentów.

24 pensjonariuszy zakażonych koronawirusem ewakuowanych jest z DPS w Kaliszu. Dołączy do nich pięciu pensjonariuszy z DPS w Pleszewie. Wszyscy trafią do szpitala zakaźnego w Poznaniu - poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Bardzo proszę, by nadal pilnować zasad społecznego dystansu i poważnie traktować akcję "zostań w domu" - zachęcał w czwartek obywateli prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu transmitowanym na żywo w internecie.

W piątek zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. Ze względu na sytuację epidemiczną dyrektor szkoły powinien określić taki tryb i odbiór przez uczniów świadectw ukończenia szkoły by był on bezpieczny - przypomina MEN.

28 pensjonariuszy i 5 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy k. Radomia jest zarażonych koronawirusem. Placówka czeka jeszcze na wyniki 49 testów – poinformował w czwartek w Radomiu wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Dwie osoby, które uciekły z centrum kwarantanny w Kenii, zostały odnalezione i aresztowane w barze - poinformował w czwartek serwis internetowy BBC News.

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w czwartek o 84, do 2 021. Bilans potwierdzonych przypadków wyniósł 16 755 (dobowy wzrost o 751). Trudna sytuacja wciąż utrzymuje się w Sztokholmie.

Z obawy, że w Sztokholmie liczba chorych potrzebujących opieki medycznej może znów zacząć lawinowo rosnąć, władze regionu zaapelowały w czwartek o unikanie kontaktów społecznych. W Szwecji jedynym obowiązującym zakazem jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

 

Indonezja wprowadziła zakaz podróży, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w czasie ramadanu. Z kolei Wietnam, gdzie nie odnotowano ani jednego zgonu z powodu Covid-19, powoli wycofuje się z ograniczeń.

Nowy sposób znaleźli oszuści, by wyłudzać informacje i kraść z kont bankowych oszczędności. Mieszkaniec Cieszyna SMS-em otrzymał informację, że jego przesyłka została skierowana do dezynfekcji, którą należy opłacić. W SMS-ie był link do strony wyłudzającej informacje - podała policja w Cieszynie.

Wzrosła liczba zakażonych koronawiusem pracowników Szpitala Powiatowego w Zawierciu – wynika z czwartkowej informacji placówki; wśród zakażonych jest m.in. jej wicedyrektor. Nadal zamknięty jest oddział chorób wewnętrznych zawierciańskiego szpitala.

W Holandii na Covid-19 zmarły kolejne 123 osoby - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła już w tym kraju 4 177 ofiar śmiertelnych.

Chorwacja złagodzi od przyszłego tygodnia wprowadzone miesiąc temu w związku z koronawirusem restrykcje w przemieszczaniu się ludności. Otwarte zostaną sklepy i ruszy w miastach transport publiczny - poinformował w czwartek premier Andrej Plenković.

741 nowych przypadków Covid-19 potwierdzono w ciągu minionej doby na Białorusi - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Według oficjalnych danych odnotowano dwa przypadki śmierci osób zakażonych koronawirusem.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata zaapelował w czwartek, by nie atakować pracowników służby zdrowia. Samorządowiec otrzymuje sygnały o niedopuszczalnym traktowaniu i dyskryminowaniu personelu medycznego w miejscach publicznych na Żywiecczyźnie.

- Chciałbym zaapelować do tych wszystkich "idiotów", którzy pozwalają sobie na atakowanie pracowników żywieckiej służby zdrowia lub na niewłaściwe komentarze pod ich adresem. Wyrażam całkowitą dezaprobatę dla postępowania, które dyskryminuje tych ludzi, a szczególnie takie, które traktuje pracowników ochrony zdrowia jak trędowatych, uniemożliwiając im zrobienie zakupów - głosi oświadczenie starosty.

 

Generalna Dyrekcja Służby Publicznej (SEPE) w Madrycie, agenda podległa rządowi Hiszpanii, opublikowała dokument, z którego wynika, że w najbliższych miesiącach koronawirusem zakazi się w tym kraju 70 proc. obywateli.

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ponad 26 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 4,4 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy.

O 616 zwiększyła się liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, łącznie zmarło już 18 738 - podało ministerstwo zdrowia

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestuje pod hasłem "z niewolnika nie ma pracownika" przeciwko nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 z dnia 18 kwietnia 2020 r., określając przepisy jako skandaliczne - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie związku.

Metoda pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO) doprowadziła do znacznej poprawy stanu pacjentki z COVID-19 ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, która trafiła w ciężkim stanie na OIOM. Terapia ta stosowana jest zwykle przy ostrej niewydolności oddechowej.

Podczas ostatniej doby liczba chorych na Covid-19 wśród hiszpańskiego personelu medycznego wzrosła o 1202. W sumie zakażonych koronawirusem jest już 34355 pracowników ochrony zdrowia – poinformował w czwartek minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa.

Na wyjście z izolacji sanitarnej, które - jak zastrzegają politycy i lekarze - nie będzie oznaczać końca epidemii Covid-19, francuscy merowie i szefowie regionów starają się przygotować ścieżki rowerowe, by zmniejszyć liczbę osób w transporcie miejskim i podmiejskim.

Radosław Pawlaczyk wpadł na pomysł stworzenia maszyny do produkcji maseczek. Do konstrukcji wykorzystał to, co miał w warsztacie - napisał portal "Dziennik Wałbrzych". Praca nad budową linii trwała trzy tygodnie. Dzięki wynalazkowi będzie można produkować jednorazowe maseczki z flizeliny. Pomysł wspiera Roman Głód, burmistrz Głuszycy (woj. dolnośląskie) - miasta, w którym mieszka wynalazca.

Przywódcy państw i rządów krajów UE rozpoczęli w czwartek kolejny szczyt w formie wideokonferencji, by naradzać się nad odpowiedzią na kryzys wywołany przez pandemię. Między stolicami cały czas utrzymują się duże różnice.

Wśród pracowników domów pomocy społecznej oraz domów dziecka na terenie powiatu zgierskiego w Łódzkiem zostanie przeprowadzone blisko 250 testów na obecność koronawirusa - zadecydował w czwartek zarząd powiatu, na którego terenie - w DPS-ie w Głownie - wykryto niedawno pierwszy przypadek zakażenia.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestuje pod hasłem "z niewolnika nie ma pracownika" przeciwko nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 z dnia 18 kwietnia 2020 r. określając przepisy jako skandaliczne.

Związek zaznaczył, że w świetle zmienionych zapisów pielęgniarki i położne zmuszone będą m.in. do pracy w zmienionych grafikach i pozostawania w ciągłej gotowości do świadczenia pracy na każde wezwanie - zarówno w zakładzie pracy, jak w każdym innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

 

Prokuratura Okręgowa w Radomiu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 67-letniego mężczyzny, który zaraził się koronawirusem w trakcie pobytu w szpitalu w Grójcu i po niedługim czasie zmarł w klinice w Warszawie - poinformował w czwartek prokurator okręgowy w Radomiu Mirosław Wachnik.

Prokuratura wszczęła postępowanie 16 kwietnia. - Śledztwo dotyczy zaistniałego w okresie od 11 do 24 marca narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez personel i dyrekcję szpitala w Grójcu - przekazał prokurator okręgowy.

Wojsko ewakuuje kolejne domy pomocy społecznej w Wielkopolsce - w Kaliszu i Pleszewie – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. To kolejne takie placówki po ośrodku Salus, których podopieczni są przewożeni do szpitala zakaźnego.

Epidemia Covid-19 wyraźnie zwalnia w Belgii. Z przedstawionych w czwartek przez centrum kryzysowe danych wynika, że w ciągu ostatniej doby zmarło w związku z koronawirusem 230 osób; wykryto 908 przypadków zakażenia.

Trzy węgiersko-serbskie przejścia graniczne zostały otwarte w czwartek rano dla obywateli Węgier i Serbii, którzy mieszkają po jednej stronie granicy, a pracują po drugiej – poinformował szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.

W aptekach w Rosji znacznie wzrosła sprzedaż środków na kaca - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Może to świadczyć o wzmożonej konsumpcji alkoholu w okresie samoizolacji, ale lekarze zwracają uwagę, że chodzi o środki stosowane także przy przeziębieniach.

Szczytowy punkt zakażeń koronawirusem w Bułgarii nastąpi za 2-3 dni - ocenił w czwartek szef Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych Todor Kantandżiew. W Bułgarii, gdzie 1081 osób się zakaziło, a 50 zmarło, przybywa co dzień po 50-60 zakażeń.

Trzech pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Psarach ma gorączkę - poinformował w czwartek starosta ostrowski Paweł Rajski.

Jeden z pacjentów został przewieziony do szpitala w Wolicy i już wiemy, że wynik jego badań jest dodatni. Drugi z pensjonariuszy jest przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu, a trzeci wciąż przebywa na terenie DPS-u' – powiedział starosta ostrowski Paweł Rajski.

Kilka dni temu personel przebywający do tej pory w placówce został zwolniony do domu, ich miejsce zastąpił nowy personel. Wyniki testów pracowników DPS-u okazały się ujemne.

Dom Pomocy Społecznej w Psarach zamknięto 7 kwietnia, kiedy okazało się, że jedna z pracownic została zakażona koronawirusem.

Kwarantanną objęto wówczas 200 osób, w tym 166 pensjonariuszy. Pobrane wymazy potwierdziły obecność koronawirusa u 22 osób.

2100 zł netto świadczenia kryzysowego miesięcznie oraz podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do minimum 1400 zł netto - proponuje klub Lewicy w projekcie ustawy o świadczeniu kryzysowym, który został złożony w czwartek do marszałek Sejmu.

Ci ludzie są przerażeni, oni nawet nie mogą spojrzeć nam w oczy, za to my widzimy ich strach – tak o ewakuowanych pensjonariuszach ośrodka opieki długoterminowej Salus w Kaliszu powiedział oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Marcin Lisiak.

Sanepid w Wyszkowie poszukuje osób podróżujących w końcu ubiegłego tygodnia autobusami kursującymi do Warszawy. U jednego z pasażerów wykryto koronawirusa.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie służby sanitarne proszą o zgłaszanie się osób, które w ubiegły czwartek, piątek, niedzielę i w poniedziałek podróżowały autobusami należącymi do firm: K. Cichowski, W. Cichowski, Pradox i Stalko.

Chodzi o kursy: autobusem firmy K. Cichowski relacji Warszawa-Długosiodło, wyjazd z Warszawy w czwartek o 7.05; autobusem firmy Pradox relacji Goworowo-Warszawa, wyjazd z Goworowa w piątek o godz. 4.05, autobusem firmy W. Cichowski relacji Warszawa - Długosiodło, wyjazd z Warszawy w piątek o godz. 18.50; autobusem firmy Pradox relacji Goworowo-Warszawa, wyjazd z Goworowa w niedzielę o godz. 4.05; autobusem firmy Stalko relacji Warszawa-Długosiodło, wyjazd z Warszawy o godz. 7.10.

W związku z koronawirusem u jednego z lekarzy ginekologów w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, wstrzymane zostały przyjęcia na jedyny w tym mieście oddział ginekologiczno-położniczy. Zgłaszające się pacjentki będą kierowane do szpitali w ościennych miejscowościach.

W kościołach katolickich w Seulu po raz pierwszy od blisko dwóch miesięcy odbyły się w czwartek publiczne nabożeństwa - podała agencja prasowa Yonhap. Korea Płd. stopniowo rozluźnia środki prewencji wraz ze spadkiem liczby wykrywanych zakażeń koronawirusem.

Być może nawet 400-500 tysięcy osób zostało zakażonych koronawirusem w prowincji Bergamo w Lombardii na północy Włoch - taką hipotezę postawił w czwartek burmistrz miasta Bergamo Giorgio Gori. Jego zdaniem taki wniosek wynika z liczby zanotowanych tam zgonów.

Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową, w przypadku, gdy można powiedzieć bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem, że powstała w wyniku działania szkodliwych czynników w środowisku pracy lub ze sposobów wykonywania pracy – podała w środę na stronie Naczelna Izba Lekarska.

W Szwajcarii liczba zmarłych zakażonych Covid-19 wzrosła o 51 osób i wynosi 1 268 - podał w czwartek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Bank centralny kraju poinformował, że w pierwszym kwartale poniósł największe straty w swej historii - 39,34 mld dol.

fot. PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

- Badania kliniczne leków, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa, będą prowadzone przynajmniej w pięciu ośrodkach w Polsce - przekazał w czwartek prof. Jacek Kubica z CM UMK w Toruniu. Leki kardiologiczne mogłyby pomóc osobom we wczesnej fazie choroby oraz jeszcze niezarażonym.

- Uzyskaliśmy do tej pory zgodę pięciu ośrodków w Polsce na przeprowadzenie badań klinicznych leków, które mogą pomóc w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi o szpital jednoimienny zakaźny w Grudziądzu z naszego regionu oraz ośrodki w Katowicach, Tychach, Zgierzu i Kędzierzynie-Koźlu. Mamy nadzieję, że będzie ich dziesięć, ale oczywiście, jeżeli ta liczba się nie zwiększy, to także przeprowadzimy te testy, ale ich wiarygodne wyniki będziemy znali nie po miesiącu, ale po dwóch - podkreślił prorektor ds. badań naukowych toruńskiego uniwersytetu prof. Jacek Kubica, jednocześnie kierownik Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych CM UMK w Bydgoszczy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA zwolniła z kwarantanny 56 podchorążych przebywających w Szkole Głównej Służby Pożarniczej - poinformował w czwartek Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP. Nie ma też nowych zarażonych.

O zaskakującym skutku zakażenia koronawirusem można mówić w przypadku dwóch chińskich lekarzy, którym podczas leczenia zaczął się zmieniać kolor skóry na ciemniejszy. W ich przypadku zastosowano terapię lekiem, który może przynosić takie efekty uboczne.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Twitter/Metro/PAP/EPA/Zoltan Balogh

Szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą Covid-19.Tę hipotezę zamierzają sprawdzić polscy specjaliści. Podobne badania prowadzone są już w kilku innych krajach, m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii.

Jednym z nielicznych producentów szczepionki BCG (Bacillus Calmette-Guérin) na świecie jest Biomed Lublin. Firma ta poinformowała PAP, że udostępni ten preparat do badań klinicznych. Mają one wykazać, czy u osób z pozytywną próbą tuberkulinową (po szczepieniu BCG) większa jest odporność i lepsza ochrona przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i chorobą Covid-19.

 

Dwie pielęgniarki z chirurgii dziecięcej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu mają pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Szpital uspokaja, że oddział ten jest wolny od zakażenia

10,17 mln zł wpłynęło dotychczas na konto jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu na walkę z koronawirusem. W pomoc placówce włączyły się zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Do szpitala trafia także pomoc rzeczowa.

Obecnie 75 żołnierzy Wojska Polskiego jest zakażonych koronawirusem, a 24 żołnierzy wyzdrowiało – poinformowało w czwartek MON na Twitterze.

Liczba potwierdzonych w Japonii przypadków koronawirusa przekroczyła w czwartek 12 tys., nie licząc 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess – podała publiczna stacja NHK. Nowe infekcje wykryto natomiast na innym wycieczkowcu w Nagasaki.

fot. PAP/EPA/JIJI PRESS

W tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie ws. ograniczenia pracy personelu medycznego w wielu miejscach – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Pracownicy medyczni będą mieli prawo do dofinansowania w związku z utraconymi w ten sposób dochodami.

Tutaj więcej informacji.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

W czwartkową uroczystość świętego Jerzego, czyli w dniu imienin papieża Franciszka, Watykan wysyła na jego prośbę respiratory do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii. Podczas porannej mszy papież modlił się za ubogie rodziny i ofiary lichwiarzy.

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

440 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w tym kraju do 22 157 – poinformowało w czwartek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

fot.PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Wszystkie kraje członkowskie WHO powinny poprzeć ideę niezależnego międzynarodowego śledztwa, które wyjaśni okoliczności wybuchu pandemii - oświadczył w czwartek premier Australii Scott Morrison. "Członkostwo w WHO to obowiązki i odpowiedzialność" - zaznaczył.

fot. PAP/EPA/LUKAS COCH

4774 nowe przypadki koronawirusa zarejestrowano w Rosji w ciągu ostatniej doby, łączna liczba zakażeń sięga teraz 62 773 - poinformował w czwartek sztab do walki z pandemią. W ostatnich 24 godzinach zmarły 42 zakażone osoby, a od początku pandemii - 555.

fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Mamy 177 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 346. Nie żyje kolejnych 9 osoby. Do tej pory zmarło w Polsce 435 pacjentów.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Sprzedaż antydepresantów wzrosła we Francji w czasie kwarantanny o ponad 20 proc., a leków stosowanych do leczenia chorób przewlekłych o 20-40 proc. – poinformowała Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Leczniczych (ANSM).

fot. PAP/EPA/STEPHANE MAHE / POOL

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 86 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 170 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 578 przypadków zakażenia koronawirusem, a 13 osób chorych na Covid-19 zmarło - przekazało w czwartek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. To dotychczas największa liczba infekcji wykrytych jednego dnia w tym kraju.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

fot. PAP/EPA/Raul Martinez

Rozpoczęła się ewakuacja 46 pensjonariuszy ośrodka opieki długoterminowej Salus w Kaliszu. Zakażeni koronawirusem pacjenci są przewożeni do szpitala zakaźnego w Wolicy k. Kalisza. Dziewięciu chorych jest podłączonych do respiratora.

Pandemia koronawirusa stała się kryzysem humanitarnym, który szybko przerodził się w kryzys dotyczący praw człowieka - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w wystąpieniu, którego zapis opublikowano w czwartek na stronach internetowych ONZ.

Zdaniem Guterresa pandemia SARS-CoV-2 unaoczniła w wielu krajach dyskryminację części osób, gdy chodzi o dostęp do publicznych usług zdrowotnych, a także systemowe nierówności, które uniemożliwiają niektórym korzystanie z opieki medycznej.

- Pandemia w nieproporcjonalny sposób dotknęła pewne społeczności, powodując takie zjawiska jak mowa nienawiści w odniesieniu do tych grup - powiedział. - Co więcej, obserwujemy też wprowadzanie surowych ograniczeń w sferze bezpieczeństwie publicznego, które nie są wcale motywowane względami ochrony zdrowia - podkreślił.

Od trzech dni utrzymuje się w Niemczech tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W ciągu ostatniej doby wykryto 2352 infekcje, a 215 osób zmarło.

fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Badanie tzw. szybkim testem antygenowym polega na wykrywaniu białek koronawirusa w wymazie pobranym z nosa i gardła – mówi dr Paweł Grzesiowski. To trzeci rodzaj badań diagnostycznych w chorobie COVID-19, jednak wciąż nie znana jest czułość ani swoistość testów sprowadzonych do Polski.

Po przejściu szczytowego okresu epidemii koronawirusa mieszkańcy chińskiego miasta Kanton rozluźnili kontrole, wrócili do pracy i znów tłumnie wychodzą na ulice. Strach powrócił jednak do dzielnic, w których wykryto ostatnio szereg nowych infekcji.

W starej części miasta tłumy ludzi odwiedzają hurtownie, przeciskają się wąskimi uliczkami i robią zakupy na targach z mięsem i warzywami. Grupy seniorów znów grają na chodnikach w chińskie szachy. Restrykcje nie są już pilnie przestrzegane, ludzie przechodzą przez ustawione w związku z epidemią ogrodzenia i barykady.

fot. PAP/EPA/WU HONG

- Jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań i to, że jednak tą skalę zachorowań udało nam się wypłaszczyć - mówił Szumowski.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. Polsat News

Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba - powiedziała psycholog dr Magdalena Budziszewska. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne - dodała.

Na ok. 10,5 tys. łóżek w szpitalach zakaźnych mamy 2,3 tys. pacjentów z COVID-em 19 w tym 140 osób podłączonych do respiratorów, których łącznie w szpitalach zakaźnych mamy 1,4 tys. - poinformował minister zdrowia. 

Zdaniem Łukasza Szumowskiego musimy odmrozić system ochrony zdrowia. - Powstaje plan ponownego otwarcia służby zdrowia - zaznaczył.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Włoska minister oświaty Lucia Azzolina oświadczyła w środę, że celem resortu jest organizacja matur w wyznaczonym wcześniej terminie od 17 czerwca i "na żywo" w szkołach, a nie podczas egzaminów w internecie. Matura ma zostać ograniczona do egzaminu ustnego.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

W Stanach Zjednoczonych na koronawirusa zmarły już 46 583 osoby. W ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł o 1738 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Poprzedniej doby przyrost zgonów był większy - wynosił 2751.

W kilku czeskich miastach, w których od czwartku będą odbywać się badania określające odporność Czechów na nowego koronawirusa, już w środę zarezerwowano część miejsc w kolejkach do punktów pobrań. W Pradze znalazły się osoby, które nalegały na badania już w środę.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Dziewięciu medyków Wojskowego Instytutu Medycznego w czwartek rozpoczyna tygodniową misję w Chicago. Celem wyjazdu jest wsparcie sojuszników, wymiana doświadczeń i zdobycie wiedzy, która może być wykorzystana w Polsce przy zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Już 6 lutego zmarła w Stanach Zjednoczonych pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformowały w środę władze hrabstwa Santa Clara w Kalifornii. Do tej pory uznawano, że pierwszy zgon spowodowany Covid-19 w USA miał miejsce 20 dni później.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie