19 kolejnych ofiar koronawirusa w Polsce. Wśród nich 35-letni mężczyzna

Polska
19 kolejnych ofiar koronawirusa w Polsce. Wśród nich 35-letni mężczyzna
PAP/Tomasz Wojtasik
Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem w Polsce

Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek popołudniu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 10 511. Nie żyje kolejnych 19 osób. Do tej pory zmarło łącznie 454 pacjentów.

 

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (68), dolnośląskiego (39), małopolskiego (17), łódzkiego (16), śląskiego (14), podlaskiego (4), podkarpackiego (3), wielkopolskiego (2) i zachodniopomorskiego (2).

 

Zmarli to 82-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, mężczyźni z Kędzierzyna-Koźle w wieku 62 i 65 lat, dwie pacjentki z Krakowa (78 i 75 lat), trzech pacjentów ze szpitala w Zgierzu (kobiety w wieku 91 i 85 lat oraz 70-letni mężczyzna), 55-letni mężczyzna z Łodzi, 64-letni mężczyzna z Siedlec, dwóch mężczyzn z Radomia (88 i 83-lata). Wśród ofiar jest też 7 pacjentów z Warszawy - najmłodszy zmarły to 35-letni mężczyzna, z kolei najstarszą jest 86-letnia kobieta. Ministerstwo podało, że większość pacjentów "miała choroby współistniejące".

 

W czwartek rano MZ informowało o 177 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 9 kolejnych zgonach. W ciągu doby w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 28 osób.

 

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3 099 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1 740 zakażonych osób - podało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

 

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 103 129 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 21 781 osób.

 

 

W ciągu zeszłej doby wykonano ponad 11,9 tys. testów na koronawirusa. Od początku epidemii w Polsce przebadano łącznie 250 tys. 719 próbek.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, ogłosił częściowe złagodzenie obostrzeń. Nowe wytyczne weszły w życie w poniedziałek 20 kwietnia. Regulacje dotyczą kilku obszarów. Zmiany w handlu i usługach dotyczą liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, mogą przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Możliwe jest także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie