Rolnicy otrzymają zaległą "pomoc suszową". Minister rolnictwa o szczegółach

Polska
Rolnicy otrzymają zaległą "pomoc suszową". Minister rolnictwa o szczegółach
PAP/Darek Delmanowicz

Zdecydowana większość rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęski suszy, dostanie w najbliższych dniach zaległą pomoc z tego tytułu - poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że stało się to dzięki prośbie premiera o "maksymalne przyspieszenie" tych wypłat i przesunięciu pieniędzy z Ministerstwa Finansów.

Ardanowski wyjaśnił, że chodzi o wypłatę pomocy dla 91 tys. rolników na kwotę 280 mln zł. O jej szybką realizację zaapelował do premiera i do rządu w środę prezydent Andrzej Duda.

 

Jak mówił Duda, minister rolnictwa przekazał mu informację, że jeszcze około 10 proc. rolników nie otrzymało przyznanych odszkodowań za straty, jakie ponieśli wskutek suszy w zeszłym roku.

 

ZOBACZ: Prezydent stolicy o suszy: Apeluję zwłaszcza jeżeli chodzi o branie częstych kąpieli

 

- Chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do pana premiera i do Rady Ministrów, aby te środki się po prostu znalazły, dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową - powiedział prezydent.

 

"Minister rolnictwa przystąpił do niezwłocznej wypłaty środków dla rolników"

 

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze o zakończonym w środę roboczym spotkaniu premiera z ministrem rolnictwa. - Kilka dni temu została podpisana decyzja o kolejnych środkach finansowych dla rolników za szkody wynikające z suszy. Minister rolnictwa przystąpił do niezwłocznej wypłaty tych środków - napisał. 

 

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie