Modlitwa błagalna o deszcz. Apel hierarchów Kościoła

Polska
Modlitwa błagalna o deszcz. Apel hierarchów Kościoła
fot. Pixabay/ Himsan
Susza zagraża polskim uprawom

Abp Stanisław Gądecki zwrócił się do "wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli" z apelem o modlitwę błagalną o deszcz. Podobną prośbę wystosowali także inni hierarchowie Kościoła katolickiego.

"Zwracam się do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby” - napisał w apelu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

"Susza uderza w setki tysięcy rolników"

 

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że zmaganiom z epidemią koronawirusa w Polsce towarzyszy zmaganie się z suszą.

 

"Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem, a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy " - napisał.

 

ZOBACZ: Grozi nam susza. IMGW: jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów - od ponad 100 lat

 

Abp Gądecki podziękował jednocześnie za zaangażowanie służbom medycznym i mundurowym oraz osobom duchownym, życia konsekrowanego i wiernym świeckim, "którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków".

 

"Niebezpieczeństwo coraz bardziej realne"

 

O modlitwę o deszcz zaapelował także abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przypomniał, że w najbliższą sobotę przypada liturgiczne wspomnienie św. Marka, a w tym dniu odbywają się tradycyjne nabożeństwa przebłagalne i procesje z modlitwą o dobre żniwa i dobre urodzaje.

 

- Wszyscy jesteśmy świadomi braku deszczu. Niebezpieczeństwo suszy staje się coraz bardziej realne - wskazał abp Skworc.

 

W kontekście trwającej pandemii metropolita katowicki prosi diecezjan o szczególną modlitwę o deszcz i o dobrą dla rolnictwa pogodę. - Dołączymy do naszych wezwań, do odmawianych indywidualnie lub wspólnotowo suplikacji, prośbę "abyś ludowi Twemu deszczu udzielić raczył" - zachęca duchowny.

 

ZOBACZ: Ceny jak na huśtawce. Zuboży nas nie tylko epidemia, ale i susza

 

Abp Skworc nawiązał do listu biskupów z górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii na tegoroczny Światowy Dzień Wody. Przypomniał, że "Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne ze wszystkich krajów Europy". Jak wskazał, wciąż mamy w naszym kraju miejscowości i regiony, w których dostęp do wody pitnej jest utrudniony.

 

Hierarcha podkreślił, że przez brak dostatecznej ilości opadów cierpi m.in.: rolnictwo, sadownictwo, transport, turystyka, a pośrednio, wszystkie powiązane z nimi dziedziny życia.

 

- Trwajmy wszyscy na modlitwie w tym trudnym czasie. Wołajmy do Pana Boga o miłosierdzie dla nas, dla całego świata. Aby Bóg wspierał wysiłki całej rodziny ludzkiej starającej się stawić czoła rozprzestrzeniającej się epidemii - mówił na koniec metropolita katowicki.

 

Modlitwy na Jasnej Górze

 

W odpowiedzi na apel metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Jasna Góra dołączyła do modlitwy błagalnej o deszcz. W czasie prośby do Boga śpiewem Suplikacji, zarówno podczas mszy św., jak i Apelu Jasnogórskiego paulini i pielgrzymi proszą nie tylko o zatrzymanie epidemii koronawirusa, ale również o uchronienie od klęski suszy.

emi/prz/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie