Prezydent stolicy o suszy: Apeluję zwłaszcza jeżeli chodzi o branie częstych kąpieli

Polska
Prezydent stolicy o suszy: Apeluję zwłaszcza jeżeli chodzi o branie częstych kąpieli
PAP/Darek Delmanowicz
Problem suszy może dotknąć całej Polski.

- Sytuacja związana z suszą jest w Warszawie pod kontrolą, ale za dwa, trzy miesiące może być trudno. Apeluję do warszawiaków, żeby oszczędzali wodę, bo sytuacja jest poważna - ostrzegł w "Graffiti" prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił też w jaki sposób każdy może pomóc.

- Z jednego kryzysu przechodzimy w drugi. Po problemach epidemicznych będziemy mieli problem z suszą - powiedział gość Piotra Witwickiego. 

 

Rezygnacja z częstych kąpieli

 

- Cała Polska będzie miała problem z suszą, mam nadzieję, że tych opadów będzie więcej. Na razie uspokajam, sytuacja jest pod kontrolą, natomiast za 2-3 miesiące może być trudno - powiedział prezydent stolicy.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: latem warszawiacy będą musieli oszczędzać wodę, szykuje się historyczna susza

 

- W związku z czym teraz apeluję do warszawiaków, aby oszczędzali wodę, zwłaszcza jeżeli chodzi o branie częstych kąpieli, bo sytuacja jest poważna - podkreślił.

 

Wideo: "Cała Polska będzie miała problem z suszą"

 

"Zagrożenie będzie rosnąć"

 

- Będziemy apelowali, by zachowywać się odpowiedzialnie w lasach, parkach, bo to zagrożenie będzie wzrastać - dodał. 

 

Pytany o to, co mogą zrobić mieszkańcy stolicy Trzaskowski odparł, że należy zachowywać się odpowiedzialnie, szczególnie po poniedziałkowym otwarciu lasów i parków. - Istnieje ryzyko pożarów. Natomiast jeżeli chodzi o wodę, to widzimy jej stan w Wiśle. Na razie nie zagraża dostawom i myślę, że nie będzie zagrażał, ale np. rozsądne podlewanie ogródków jest zalecane - dodał polityk. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Od środy załatwisz więcej spraw w urzędach

 

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poinformował, że w ramach przeciwdziałania skutkom suszy na 2020 r. zostało zabezpieczonych prawie 400 mln zł na realizację ponad 4 tys. zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych. Inwestycje te prowadzą Wody Polskie. Minister poinformował też, że w związku ze złymi prognozami na ten rok, na walkę z suszą przeznaczone zostaną dodatkowe 154,7 mln zł, a inwestycje mają być zrealizowane w ciągu trzech lat.

 

Stopsuszy.imgw.pl - dane w czasie rzeczywistym

 

IMGW-PIB we współpracy z MGMiŻŚ i z Wodami Polskimi przygotował platformę internetową - stopsuszy.imgw.pl - która w jednym miejscu skupia wszystkie dane i analizy służące do monitorowania stanu wód i sytuacji hydrologicznej w kraju.

 

Serwis działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a dane prezentowane są w czasie rzeczywistym.

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

msl/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie