Pierwsza komunia święta - po wakacjach, w małych grupach lub indywidualnie

Polska
Pierwsza komunia święta - po wakacjach, w małych grupach lub indywidualnie
Pixabay/kennedyfotos
Według planu komunie miały się odbyć w maju lub czerwcu

Po wakacjach, w małych grupach lub indywidualnie i niekoniecznie w niedzielę - to propozycje diecezji dotyczące przystąpienia dzieci do pierwszej komunii w związku z pandemią koronawirusa. Planowo uroczystości miały się odbyć w kwietniu, maju i czerwcu.

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami nie odbędą się zaplanowane w miesiącach wiosennych I Komunie św. Według najnowszych wytycznych w kościołach może przebywać 1 wierny na 15 m kw. Od miesiąca też dzieci nie chodzą do szkół, a zajęcia od 25 marca odbywają się zdalnie.

 

W kwietniu i maju nie będzie uroczystości

 

W obecnej sytuacji epidemii w Polsce placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów do odwołania - przypomniał ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi i komunii św.

 

- Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu i maju nie będą organizowane - zapowiedziała tarnowska kuria.

 

ZOBACZ: Ślub na 50 gości podczas pandemii. Państwo młodzi trafili do aresztu

 

Ze względu na to, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) z zagwarantowaniem minimum trzytygodniowego okresu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.

 

Tarnowska kuria dopuściła możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu oraz miesiącach wakacyjnych pod warunkiem, że stan epidemii zostanie odwołany, a dzieci powrócą do szkół. Decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. "W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności" - podkreślono.

 

Zdalne przygotowania do sakramentu

 

Kuria diecezji pelplińskiej (woj. pomorskie) opublikowała wskazania dla duszpasterzy dotyczące terminów sakramentu bierzmowania oraz przyjęcia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w czasie epidemii.

 

W zarządzeniu zwrócono uwagę, że kapłani - ustalając datę bierzmowania oraz uroczystości pierwszokomunijnych - powinni wziąć pod uwagę dobro duchowe, ale również ochronę zdrowia dzieci i ich rodzin. "W tym względzie należy przestrzegać zarówno prawa kościelnego, jak i państwowego" - zastrzega kuria.

 

Tu także przypomniano, że w obecnej sytuacji epidemii w Polsce placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów. Na czas obowiązywania obostrzeń odwołano wszelkie spotkania duszpasterskie oraz organizacyjne z dziećmi komunijnymi, kandydatami do bierzmowania i ich rodzicami, a formację w parafii należy prowadzić zdalnie. W tym celu przygotowano pomoce do katechezy parafialnej on-line. 

 

Do czasu przywrócenia nauki w szkole odwołane są bierzmowania. W tym czasie nie należy również organizować uroczystości pierwszokomunijnych - przypomniała hierarchia.

 

ZOBACZ: Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej odwołany z powodu koronawirusa

 

"Po decyzji władz państwowych o rozpoczęciu zajęć w szkołach, należy przewidzieć okres co najmniej 10-dniowego bezpośredniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej oraz Pierwszej Komunii Świętej" - wskazano w wytycznych.

 

Podkreślono, że nie oznacza to dziesięciu codziennych spotkań. Początek przygotowań związanych z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii Świętej należy liczyć od dnia ponownego rozpoczęcia nauki w szkole.

 

Przypomniano, że w lipcu i w sierpniu uroczystości pierwszokomunijne nie są organizowane. Zezwolono proboszczom, aby już teraz podjęli decyzję o ewentualnym przeniesieniu ich na jesień.

 

"Należy powstrzymać się od mnożenia indywidualnych lub rodzinnych uroczystości I-Komunijnych. Jeśli z powodów epidemii będzie taka konieczność, odpowiednia decyzja zostanie podjęta na początku września 2020 r." - napisano w dokumencie.

 

Pierwsza komunia po wakacjach

 

W diecezji płockiej, w związku z epidemią koronawirusa, uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego zostały przeniesione na czas po wakacjach - poinformował w komunikacie dyrektor wydziału katechetycznego płockiej kurii ks. Marek Wilczewski.

 

Informując o zmianie terminu Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego w diecezji płockiej, podkreślono, że decyzja ta, podjęta w porozumieniu z biskupem Piotrem Liberą, "podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych, a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości".

 

"Uprzejmie przekazuję, w porozumieniu z Biskupem Płockim, po konsultacjach z kapłanami i katechetami, mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii, że uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego zostały przeniesione na okres powakacyjny, gdy przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie szkół i parafii" - ogłosił w komunikacie ks. Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

 

ZOBACZ: Komunia święta do domu. Księża zaczekają przed drzwiami

 

Jak zapowiedział, nową datę Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego ustalą proboszczowie poszczególnych parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które przygotowują się do tych uroczystości.

 

Dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej wskazał jednocześnie, że instrukcja 43. Synodu Diecezji Płockiej przypomina m.in., że "odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice”. "W obecnej sytuacji tymczasowego zawieszenia w parafiach spotkań formacyjnych oraz ograniczonego kontaktu z katechetami, słowa te są szczególnie aktualne. W związku z tym prosimy rodziców, aby troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary" - podkreślił ks. Wilczewski.

 

Apel biskupa: sakrament nie w 2021 roku

 

W diecezji łomżyńskiej biskup decyzję o przyjęciu I Komunii św. zostawił księżom w porozumieniu z rodzicami.
 
"Należy zwrócić uwagę na to, aby uroczystość była przygotowana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, biorąc również pod uwagę aktualne zarządzenia co do liczby uczestników liturgii. W razie konieczności pierwszej Komunii Świętej można udzielić w małych grupach, bądź każdemu dziecku, jego rodzicom oraz rodzicom chrzestnym indywidualnie, niekoniecznie w niedzielę" - podano w komunikacie na stronie diecezji. 
 
 
Biskup łomżyński Janusz Stepnowski prosił, by "uroczystości pierwszokomunijnych nie przenoszono na rok 2021, chyba, że są ku temu bardzo poważne przesłanki". Dodał, że najlepszymi miesiącami na komunie będą: maj, czerwiec i ewentualnie wrzesień.

"Wszystko wskazuje na to, że spotkania rodzinne z okazji uroczystości pierwszokomunijnych w tym roku nie będą mogły się odbyć; podobnie tak zwane białe tygodnie" - podano w komunikacie. 

Biskup apelował też o przygotowywanie dzieci do komunii dzieci oraz o stały kontakt księży z rodzicami. 
 
Święto niekoniecznie w niedzielę
 

Archidiecezja gdańska poinformowała, że dopóki "nie zostanie przywrócone nauczanie szkolne nie mogą odbywać się zbiorowe Pierwsze Komunie Święte. Decyzję o wyznaczeniu nowego terminu pozostawiamy roztropnej decyzji Księży Proboszczów, po konsultacji ze współpracownikami i rodzicami dzieci. Nie może jednak decydować głosowanie lub wola większości" - napisano w komunikacie. 

 

"Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka we wcześniejszym terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Wymaga to absolutnej zgody rodziców" - podaje archidiecezja gdańska.

 

Jak dodano, gdyby rodzice nie zdecydowali się, aby ich dziecko przystąpiło do Komunii w wyznaczonym terminie, należy umożliwić im to w późniejszym czasie, kiedy uznają, że zagrożenie minęło. 

 

"W obecnej sytuacji – wobec niemalejącego nacisku rodzin na organizowanie wystawnych przyjęć komunijnych – wypada uświadomić wiernym, że tegoroczne przyjęcia pierwszokomunijne powinny mieć charakter skromny i kameralny" - przypomina gdańska kuria. 

pgo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie