Rząd może zacząć odblokowywać handel za 8 dni. Emilewicz wymieniła jeden warunek

Polska
Rząd może zacząć odblokowywać handel za 8 dni. Emilewicz wymieniła jeden warunek
Polsat News
"Każdy etap odmrażania gospodarki będzie zakończony ewaluacją prowadzoną przez ministra zdrowia"

W poniedziałek wejdzie w życie pierwszy etap odmrażania gospodarki. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zdradziła, że kolejne złagodzenie ograniczeń może nastąpić dokładnie tydzień później. - W piątek minister zdrowia ma zanalizować dane dot. zachorowań. Jeśli krzywa zakażeń nie podniesie się gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić po tygodniu - powiedziała w "Gościu Wydarzeń"

- Staram się codziennie rozmawiać z przedsiębiorcami. Jesteśmy w stałym kontakcie i mam nadzieję, że wiedzą jak trudną mamy sytuację, ale też czują się przez nas zaopiekowani - mówiła w Polsat News wicepremier. 

 

ZOBACZ: Wyszedł z dziećmi przed blok. Interweniowała policja i wojsko

 

Bogdan Rymanowski zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy chcą znać konkretne terminy "odmrażania gospodarki". - Podaliśmy etapy i to jest najważniejsze. Przyszły tydzień to tzw. nowa normalność i nowe zasady zachowania, kolejne to odblokowywanie systematyczne handlu, później usług, a na końcu aktywności w czasie wolnym - wyjaśniła Emilewicz. 

 

 

"Każdy etap zakończony ewaluacją"

 

- Nie podajemy dat odmrażania naszej gospodarki, bo robimy to wcześniej niż Niemcy, Austria czy Czechy. U nas pierwsze przypadki pojawiły się 2-3 tygodnie później, a mimo to decydujemy się uruchamiać gospodarkę. Każdy etap będzie zakończony ewaluacją prowadzoną przez ministra zdrowia - zaznaczyła. 

  

 

Na uwagę, że przedsiębiorcy nie znają szczegółów pozwalających otwierać np. lokale gastronomiczne Emilewicz odparła, że "przez dostępne od 1 kwietnia instrumenty zachęcamy przedsiębiorców, by nie zwalniali pracowników". - Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu jest bardzo trudno - dodała.

 

ZOBACZ: Polityk PO "rozczarowany" kolegami. "Zajmują się wyborami, a nie gospodarką"

 

Emilewicz przypomniała, że w poniedziałek rozpoczyna się pierwszy etap odmrażania gospodarki, który "będzie wiązał się z nową normalnością, czyli nauczeniem się przez nas wszystkich nowych standardów zachowania: chodzenia w maseczkach, utrzymywania dystansu". - To potrzebne do uruchomienia kolejnego etapu, czyli systematycznego odblokowywania handlu, kolejny etap to usługi, a następny infrastruktura czasu wolnego - tłumaczyła.

 

Dodała, że każdy etap będzie kończył się ewaluacją, dokonaną przez ministra zdrowia. 

 

- Z całą pewnością mogę dziś powiedzieć, że ewaluacji pierwszego etapu, który rozpocznie się jutro, minister zdrowia dokona w następny piątek. Jeśli krzywa wzrostu zachorowań nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - wyjaśniła minister.

 

- Każdy następny etap, ponieważ one już w sposób znaczący podniosą liczbę interakcji między nami, będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie. Tyle trwa wykluwanie się, rozwój wirusa i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać - mówiła w programie "Gość Wydarzeń". 

 

"System autokontroli"

 

Odnosząc się do rekordowo wysokiego niedzielnego wzrostu liczby zakażonych Emilewicz przyznała, że ministerstwo stara się szukać rozwiązań, by personel medyczny pracował tylko w jednym miejscu. - Wdrażamy dzisiaj system trackowania, czyli autokontroli, tych którzy są zakażeni bądź mieli kontakt z osobą zakażoną, aby ich zachowania społeczne ograniczać. Jest wiele czynników, które mówią o tym, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań - powiedziała minister rozwoju. 

 

ZOBACZ: Gowin: obywatelski projekt ws. aborcji powinien trafić do komisji

 

- Proszę uwierzyć w siłę perswazji Jarosława Gowina - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz odnosząc się do zapowiedzianych przez lidera Porozumienia rozmów z klubami opozycyjnymi w sprawie propozycji jego partii dot. zmiany konstytucji i przesunięcia wyborów prezydenckich.

 

Na początku kwietnia Porozumienie złożyło projekt nowelizacji konstytucji, która miałaby wprowadzić jedną, siedmioletnią kadencję głowy państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu wybory prezydenckie miałyby się odbyć za dwa lata. Pod dokumentem podpisali się też posłowie PiS, m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

 

W poniedziałek spotkanie Gowina z Budką

 

W ubiegły czwartek szef Porozumienia zapowiedział cykl konsultacji z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat postulowanej przez Porozumienie zmiany konstytucji. W poniedziałek ma dojść do spotkania Gowina z szefem Platformy Borysem Budką.

 

Przed świętami Wielkanocnymi Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Prace nad nią w senackich komisjach mają się rozpocząć pod koniec maja.

 

ZOBACZ: Budka spotka się z Gowinem. Rozmowy mają dotyczyć wyborów

 

Bogdan Rymanowski pytał Jadwigę Emilewicz "która z lojalności jest dla niej silniejsza: lojalność wobec Zjednoczonej Prawicy, rządu premiera Mateusza Morawieckiego czy lojalność wobec lidera własnego ugrupowania - Porozumienia - Jarosława Gowina", który uważa, że do 10 maja nie ma szans, aby się przygotować do organizacji głosowania korespondencyjnego.

 

"Gowin zajmuje się stroną polityczną"

 

- Dwa tygodnie temu premier Gowin podjął jasną decyzję w rozmowie z nami, z 18 posłami Porozumienia, że właśnie on zajmuje się dzisiaj tą stroną polityczną, dyskusjami z liderami opozycji, nad propozycją, którą złożyliśmy. Naszym zdaniem propozycją najlepszą, propozycją zresztą odpowiadającą na postulaty opozycji - powiedziała Emilewicz.

 

Na uwagę, że jeśli ta propozycja nie zostanie przyjęta przez opozycję, to będzie musiała podjąć decyzję, jak zagłosować w sprawie ustawy przewidującej głosowanie korespondencyjne, gdy wróci ona z Senatu do Sejmu, odparła: "Proszę uwierzyć w siłę perswazji premiera Jarosława Gowina, ja także jeżeli premier zechce bym brała udział w tych negocjacjach, jestem gotowa do tego, by prowadzić te rozmowy z posłami opozycjami".

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie