"Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago". Szczegóły rozmowy Duda-Trump

Polska
"Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago". Szczegóły rozmowy Duda-Trump
PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL, PAP/Mateusz Mare
Polska wyśle wojskową misję medyczną do Chicago

Rozmowa telefoniczna Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa trwała pół godziny i odbyła się z inicjatywy amerykańskiego prezydenta - przekazał szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. Przywódcy rozmawiali o dwustronnej współpracy w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walkę z nią oraz o współpracy gospodarczej. "Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago" - poinformował Szczerski.

- Jeśli chodzi o kwestię współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, to dotyczyła ona współpracy instytutów badawczych polskich i amerykańskich ws. badań nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. Tutaj jest deklaracja otwartości ze strony amerykańskiej - przekazał Szczerski. 

 

Dodał, że rozmawiano też o "nowoczesnych, szybkich testach na korona, które Polska chce pozyskać od USA, również w tej kwestii jest otwartość". 

 

ZOBACZ: "Podburzanie ludzi nie skończy się dobrze. Pamiętajmy, że społeczeństwo USA jest uzbrojone"

 

- Po trzecie jest bardzo ważna informacja, którą pan prezydent przekazał prezydentowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskową medyczną do Chicago, stanu Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także by lekarze polscy i amerykańscy wspólnie nabywali praktykę w leczeniu zakażonych pacjentów - wyjaśnił. 

 

Wideo: "Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago". Szczerski o rozmowie Duda-Trump

  

 

Jak przekazał, "prezydenci podkreślili też, że należy przedyskutować możliwości większego zaangażowania NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowej medycyny, ale także innych zasobów, które są w dyspozycji NATO, by pokazać dziś silną więź atlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa".

 

"Dobra rozmowa z konkretną mapą drogową współpracy"

 

- Rozmawiano też o rozwoju gospodarczym Polski i USA. Oba kraje w podobny sposób zamroziły swoje gospodarki i będą odczuwały tego skutki. Prezydenci rozmawiali na temat tego, w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc gospodarki w powrocie na ścieżkę rozwoju, jak skończy się ten najgorszy okres pandemii - poinformował Szczerski. 

 

ZOBACZ: "Druga fala zachorowań może skumulować się z epidemią grypy" - wiceminister zdrowia

 

Jak podsumował, była to "dobra rozmowa z konkretną mapą drogową współpracy na najbliższy czas dotyczącą tych trzech zagadnień".

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie