Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI 17.04]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI 17.04]
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Rząd łagodzi zakazy wprowadzone w Polsce z powodu epidemii. Władze zapowiadają jednak na 10 maja wybory prezydenckie. Parlament Europejski w piątkowym zdalnym głosowaniu przyjął rezolucję w sprawie skoordynowanych działań Unii na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i jej skutków. W rezolucji Polska krytykowana jest za plan organizacji majowego głosowania. Śledź relację "minuta po minucie".

grz/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Podsumowanie piątku - wszystko, co najważniejsze o koronawirusie z kraju i ze świata. ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 17 kwietnia

Priorytetem na najbliższe tygodnie i miesiące jest rozwój w Polsce badań, dotyczących koronawirusa, abyśmy jak najszybciej mogli być samowystarczalni jeśli chodzi o produkcję leków i testów - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu spotkał się z szefem zespołu, który opracował polski test.

"Miałem dzisiaj wielką przyjemność rozmowy z panem profesorem Markiem Figlerowiczem z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Pan Profesor kieruje Zespołem, który opracował polski test na koronawirusa" - napisał Morawiecki.

Podniesiony w piątek o ok. 50 proc. bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wuhanie w Chinach to "próba udokumentowania każdego przypadku" - oświadczyła ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Maria Van Kerkhove.

Jak przekazały państwowe media w Państwie Środka, chińskie władze podniosły oficjalny bilans zmarłych na Covid-19 w mieście Wuhan o 1290 do 3869. Korektę uzasadniono m.in. problemami z rejestracją zachorowań w warunkach przeciążenia służby zdrowia.

W piątkowym komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie napisano, że po weryfikacji danych łączny bilans osób zakażonych z objawami choroby wzrósł o 325 do 50 333.

Na zdjęciu: kolejka oczekujących na jeden z pierwszych lotów z Wuhan do Pekinu, fot.: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem na całym świecie wyniosła w piątek 150 tysięcy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na swoje obliczenia.

Pierwszy zgon zanotowano w chińskim mieście Wuhan 9 stycznia. Po 83 dniach było już 50 tysięcy przypadków śmiertelnych, a po dalszych ośmiu dniach liczba zgonów osiągnęła 100 tysięcy. Kolejne osiem dni wystarczyło, by zgonów było już 150 tysięcy.

Liczba ofiar śmiertelnych wciąż znacznie odbiega od skutków tak zwanej hiszpańskiej grypy, która rozpoczęła się w 1918 r. i według szacunków do zakończenia pandemii w 1920 roku zabiła ponad 20 mln ludzi.

Afryka wciąż może powstrzymać rozwijanie się pandemii Covid-19 - powiedział w piątek ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaapelował o szybkie międzynarodowe wsparcie krajów kontynentu w walce z koronawirusem.

- Wierzę, że kraje afrykańskie mogą osiągnąć znacznie więcej, niż spodziewają się tego ludzie z zewnątrz - oświadczył Ryan w Genewie na wirtualnym briefingu WHO.

Wcześniej Komisja Gospodarcza ONZ ds. Afryki wyraziła opinię, że pandemia prawdopodobnie zabije co najmniej 300 tys. Afrykanów i grozi zepchnięciem 29 mln ludzi w skrajne ubóstwo.

W piątek potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u neurologa i dwóch pielęgniarek z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Tym samym liczba członków personelu placówki zakażonych koronawirusem wzrosła do 16 - podała rzeczniczka poznańskiego magistratu.

Dodała, że spośród tych osób jedna jest hospitalizowana, a pozostałe przebywają w izolatorium lub kwarantannie domowej.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Kanadzie wyniosła w piątek przed południem 30 659 wobec blisko 29 tys. w czwartek. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się w ciągu doby o 57 osób, do 1250. Zbadano dotąd ponad 503 tys. osób.

Ontario odnotowało w piątek 564 nowych przypadków zakażenia, co jest największym dotąd dobowym wzrostem - jak podała agencja Canadian Press. W sumie w tej prowincji wykryto ok. 9,5 tys. zakażeń, a 478 osób zmarło. W 104 tamtejszych domach opieki zakażonych zostało ok. 900 mieszkańców tych placówek, a ok. 160 zmarło; infekcję stwierdzono też u 530 członków personelu.

W skali kraju najbardziej dotknięta epidemią jest prowincja Quebec, gdzie zakażonych jest ok. 16 tys. osób, a 630 osób zmarło. Do pomocy w domach opieki władze prowincji poprosiły wojsko. 

Rząd Czech potwierdził w piątek, że od poniedziałku będą mogły wznowić działalność m.in. targowiska z żywnością, zakłady rzemieślnicze, komisy i salony samochodowe. Rząd zgodził się także na odprawianie od 27 kwietnia nabożeństw z udziałem do 15 osób.

W Stanach Zjednoczonych na sile przybiera ruch społeczny wzywający do otwarcia gospodarki. W tej sprawie demonstrowano już m.in. w Michigan, Ohio, Kentucky, Minnesocie, Karolinie Północnej i Utah. Na najbliższe dni zaplanowane są manifestacje w kolejnych stanach.

Demonstracje odbywają się najczęściej pod budynkami stanowej administracji. To do gubernatorów - zgodnie z wytycznymi Białego Domu - należą decyzje co do tempa, w jakim należałoby odmrażać gospodarkę. Proces ma być stopniowy, by ograniczać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Na zdjęciu: puste lotnisko w Atlancie (stan Georgia), fot.: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Drużyny ekstraklasy 20 kwietnia rozpoczną wdrażanie protokołu medycznego, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Przed pierwszymi meczami piłkarze wszystkich klubów dwukrotnie przejdą testy na obecność koronawirusa.

Projekt protokołu jest już gotowy. Jego głównym założeniem jest tzw. izolacja sportowa.

W piątek w wieku 72 lat na Covid-19 zmarł słynny bokserski sędzia Eddie Cotton. Sędziował wiele walk o mistrzostwo świata, również z udziałem Polaków. W 1996 roku stał w ringu razem z Andrzejem Gołotą i Riddickiem Bowe'em.

Jak poinformowała portal ESPN żona Cottona, Ruby, dwa tygodnie temu trafił do szpitala z zapaleniem płuc, a następnie stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem.

"Przynajmniej na jakiś czas trzeba się przyzwyczaić do takiego wizerunku. A Państwo już zmienili na #maskoweprofilowe?" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki i dodał zdjęcie z maseczką ochronną. Od czwartku w przestrzeni publicznej wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa.

[WIĘCEJ]: #Maskoweprofilowe. "Na jakiś czas trzeba się przyzwyczaić do takiego wizerunku"

Fot.: Krystian Maj/ KPRM

Starannie uczesany i świeżo ostrzyżony mężczyzna zwrócił na siebie uwagę straży miejskiej na północy Włoch. Jego wygląd wydał się funkcjonariuszom podejrzany, bo zakłady fryzjerskie w kraju od tygodni są zamknięte. Okazało się, że jeden działał nielegalnie.

Kary otrzymali i fryzjer, i klient. Sprawę właściciela punktu usługowego zgłoszono też miejscowym władzom.

761 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarło 753 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wzrosła tym samym do 18 681.

Epidemia we Francji zabiła dotąd 11 478 osób w szpitalach oraz 7 203 w domach opieki i placówkach medyczno-społecznych - przekazał resort. 

Na zdjęciu: ceremonia pogrzebowa osoby zmarłej na Covid-19 nieopodal Paryża, fot.: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Prawie 500 pracowników aptek w Hiszpanii zostało zainfekowanych koronawirusem, a jedenastu z nich zmarło – oszacowała Naczelna Izba Aptekarska, reprezentująca środowisko farmaceutów.

Kierownictwo Naczelnej Izby Aptekarskiej poinformowało, że dotychczas w 271 hiszpańskich aptekach zanotowano co najmniej jeden przypadek zakażenia koronawirusem wśród personelu.

Najwięcej zgonów (sześć) na Covid-19 wśród hiszpańskiego personelu aptek miało dotąd miejsce na terenie aglomeracji Madrytu.

Osoba zakażona koronawirusem infekuje obecnie w Belgii średnio mniej niż jedną kolejną osobę - poinformował instytut naukowy Sciensano. Wczesniej było to nawet 2,5.

Jak podaje telewizja VRT, z danych Sciensano wynika, że współczynnik zakażania spadł z około 2,5 do 0,8. - To bardzo ważne, ponieważ jeśli liczba ta jest mniejsza niż 1, rozprzestrzenianie się wirusa spowalnia - poinformował belgijski wirusolog Steven Van Gucht.

VRT powołuje się też na dane Instytutu Roberta Kocha w Niemczech, który ogłosił, że ta wartość dla tego kraju spadła do 0,7.

Wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykazanych w piątkowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia jest dziesięć osób z Domu Pomocy Społecznej w Kościeliskach - jedna osoba w sile wieku i dziewięciu seniorów.

W tym samym komunikacie poinformowano o śmierci pensjonariuszki Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ozimku, gdzie zakażeniu uległo ponad 40 osób. To już trzeci przypadek śmiertelny zakażonego w ZOL. Kilku podopiecznych ZOL, których stan się pogorszył, przewieziono do okolicznych szpitali.

W Chinach rosną obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń koronawirusem. W Kantonie na południu kraju, gdzie poprzedniej doby wykryto cztery nowe infekcje lokalne, zapowiedziano ponowne zamknięcie niektórych muzeów.

[WIĘCEJ]: Druga fala koronawirusa w Chinach? Rosną obawy

We Włoszech zmarło w ciągu doby 575 osób zakażonych koronawirusem. Tym samym bilans zgonów w tym kraju wzrósł do 22 745.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. Dotyczy ona "szczególnych instrumentów wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2".

Szwedzkie władze uważają, że sprawdza się przyjęta przez nie strategia walki z koronawirusem, polegająca na stosowaniu zaleceń zamiast zakazów. W piątek bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwecji wzrósł o 67 do 1,4 tys.

- To mit, że życie w Szwecji toczy się jak zwykle. Wielu ludzi pozostało w domach i zrezygnowało z wyjazdów, a wiele firm upadło. Oczekuje się, że bezrobocie wzrośnie dramatycznie - mówiła w piątek na spotkaniu z zagranicznymi mediami szefowa MSZ Ann Linde.

Towarzysząca jej minister zdrowia i ds. socjalnych Lena Hallengren podkreśliła, że nie zgadza się z obrazem przedstawianym przez dziennikarzy za granicą, jakoby działania Szwecji radykalnie różniły się od strategii innych państw.

Władze Rumunii poinformowały w piątek o łącznie 401 zgonach spowodowanych koronawirusem i o ponad 8 tys. infekcji. Kraj przygotowuje się do obchodzonej w najbliższych dniach prawosławnej Wielkanocy, podczas której będą obowiązywać liczne ograniczenia.

Dodano, że 1508 chorych wyzdrowiało, a koronawirusem zainfekowało się 981 pracowników służby zdrowia. Najbardziej dotknięte epidemią pozostaje miasto Suczawa, gdzie stwierdzono 1910 zakażeń.

W niedzielę kraj będzie obchodził prawosławne Święta Wielkanocne, jednak z powodu epidemii nie będą one miały zwykłego przebiegu.

Początkowo minister spraw wewnętrznych Marcel Vela ogłosił, że niektóre z ograniczeń związanych z trwającym stanem wyjątkowym zostaną zniesione na czas świąt. Po krytyce m.in. ze strony prezydenta wycofano się z tego pomysłu.

- Wybory w tradycyjnej formie są możliwe w bezpiecznej formie najwcześniej za dwa lata, jeśli partie polityczne nie zgodzą się z tym, wtedy jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

[WIĘCEJ]: Rekomendacje ministra zdrowia dotyczące wyborów prezydenckich

Ministerstwo Zdrowia: 165 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 14 kolejnych osób; łącznie 8379 przypadków i 332 zgony.

[WIĘCEJ]: 165 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Kolejne ofiary

U niemal połowy liczącej 2,3 tys. osób załogi lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek francuska minister sił zbrojnych Florence Parly.

545 marynarzy ma objawy Covid-19, a 24 przebywa w szpitalu. Źródło pojawienia się koronawirusa na lotniskowcu nie jest jeszcze znane.

Fot.: PAP/EPA/BENOIT EMILE

W Holandii kolejne 144 osoby zmarły na Covid-19, a łącznie epidemia pochłonęła już 3459 ofiar - poinformował w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 1235 nowych infekcji SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby 156 kolejnych chorych hospitalizowano. Jak dotąd do szpitali trafiło 9465 osób.

W Holandii od początku pandemii stwierdzono 30449 przypadków infekcji. Rzeczywista liczba zakażeń jest wyższa, niż podaje RIVM, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.

Na zdjęciu: puste ulice Amsterdamu podczas epidemii, fot.: PAP/EPA/KOEN VAN WEEL

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał w piątek zarządzenie, w którym przywraca od poniedziałku w świątyniach archidiecezji celebrowanie mszy św. według stałego harmonogramu. Wskazał, by uczestniczyły w nich osoby związane z przyjętą intencją, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

To kolejne w ostatnich tygodniach zarządzenie abp. Skworca, dotyczące sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej podczas epidemii koronawirusa. Nowy dokument jest związany z częściowym złagodzeniem regulacji prawnych dotyczących uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął w piątek decyzję o transporcie medycznym zakażonych 28 pensjonariuszy DPS w Kaliszu do szpitala zakaźnego w Poznaniu – poinformował rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Parlament Europejski w piątkowym zdalnym głosowaniu przyjął rezolucję w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa i jej skutków. W rezolucji polskie władze krytykowane są za plan organizacji wyborów prezydenckich w maju.

Trzech policjantów z komendy na warszawskiej Pradze-Południe jest zakażonych koronawirusem, a 28 było objętych kwarantanną, która się zakończyła; te osoby przeszły testy, których wynik był negatywny - poinformowała w piątek nadkom. Joanna Węgrzyniak, rzeczniczka Komendy Rejonowej Policji VII.

Dodała, że zanim sanepid podjął decyzję o zastosowaniu kwarantanny wobec poszczególnych osób, na izolację skierowano wszystkich, którzy mieli kontakt z policjantami podejrzanymi o zakażenie. W czasie trwania tych kwarantann komenda funkcjonowała normalnie. 

Pracownik magistratu w Cieszynie jest zakażony koronawirusem. Przebywa w domu i czuje się dobrze. Kwarantanną zostało objętych 17 innych pracowników, mających z nim kontakt. Rzecznik samorządu Katarzyna Koczwara podała w piątek, że urząd funkcjonuje normalnie.

- Kierownictwo urzędu nie miało styczności z pracownikiem w ostatnich kilkunastu dniach. Nie zostało ono objęte kwarantanną. Znajduje się, podobnie, jak wszyscy pracujący w głównym budynku ratusza, pod nadzorem epidemiologicznym – poinformowała Koczwara.

Dodała, że w sobotę "planowana jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń urzędu, w których znajdował się chory pracownik i jego współpracownicy objęci kwarantanną, oraz części wspólne ratusza".

Fot. Wikimedia Commons/Hons084

Pełne odbudowanie procesów gospodarczych na Węgrzech po pandemii koronawirusa może potrwać co najmniej półtora roku – oświadczył wiceminister finansów Węgier Gabor Gion w wywiadzie dla piątkowego dziennika "Vilaggazdasag".

Gion powiedział też, że opracowywanych jest kilka scenariuszy rozwoju kryzysu związanego ze skutkami pandemii, a jeden z nich przewiduje utrzymanie wprowadzonych ograniczeń nawet aż do końca roku.

Ocenił jednak, że na razie realne wydaje się utrzymanie deficytu budżetowego poniżej poziomu 3 proc. PKB. Zgodnie z rządowym planem obrony gospodarki przed skutkami epidemii, deficyt budżetowy na Węgrzech ma w tym roku wynieść 2,7 proc.

Po godz. 16:00 ma zacząć się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

[TRANSMISJA]: Konferencja prasowa ministra zdrowia. Transmisja od godz. 16

Zdj. PAP/Mateusz Marek

Są dodatnie wyniki badań wymazów na obecność koronawirusa w centrum opieki długoterminowej w Czernichowie. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu – potwierdziła w piątek dyrektor placówki Adriana Gołuch.

Ogółem wymazy pobrane zostały od znacznie ponad 200 osób. Gołuch dodała jednak, że do ośrodka napłynęła już pierwsza lista nazwisk osób zakażonych koronawirusem.

- Już w czwartek wieczorem odsunęliśmy czterech opiekunów, u których potwierdzono obecność wirusa. Udali się do pokojów. Czekają do teraz na decyzję, czy trafią do domów, czy izolatorium. Czuli się dobrze. Na szczęście wszyscy nasi pielęgniarze mają wynik ujemy. Duża część pracowników ma już wyniki; są ujemne – powiedziała Gołuch.

Liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 847; łącznie zanotowano tam 14 576 zgonów - przekazał brytyjski resort zdrowia.

Popularna wśród turystów Madera skutecznie walczy z epidemią Covid-19. Na portugalskiej wyspie od tygodnia nie przybywa przypadków zakażenia koronawirusem. Lokalne władze wskazują, że sukces w zwalczaniu epidemii jest wynikiem szybko wprowadzonych tam restrykcji oraz konsekwencji w ich egzekwowaniu.

Tamtejszy dziennik "Diario de Noticias” przypomniał, że policja pieczołowicie kontrolowała przestrzeganie kwarantanny przez osoby chore na Covid-19, a także przez przybywających na wyspę turystów.

Każdy z urlopowiczów docierających na Maderę lub drugą wyspę archipelagu, Porto Santo, od marca musi pozostać w hotelu.

Fot. Pixabay/omaratzi964

Prowadzimy postępowania pod kątem rażącego naruszenia procedur w kilku DPS - poinformował szef MS Zbigniew Ziobro. Jak dodał, sprawy tego typu są przedmiotem badania w ramach śledztwa ws. jednej z warszawskich placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych.

W Wołowie na Dolnym Śląsku ruszył pierwszy w regionie mobilny punkt pobrań próbek do testów na koronowirusa. Do badań w punkcie kieruje sanepid; wymaz pobierana jest przez okno samochodu, którym przyjechał pacjent. W najbliższym czasie mają powstać kolejne takie punkty.

Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, ukrywającego się przed karą więzienia. Przestępca wpadł, bo źle założył maseczkę - poinformowało w piątek biuro prasowe KW Policji w Opolu.

 

U 10 pracowników jednej ze szwalni w Gnieźnie (wielkopolskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował piątek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Firma zajmował się m.in. szyciem maseczek ochronnych.

Dwie osoby tymczasowo aresztowane są zakażone koronawirusem i przebywają w szpitalu - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zakażenie potwierdzono również u pięciu funkcjonariuszy i trzech pracowników Służby Więziennej.

Zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem zwrócił się do jednostek samorządu województwa, aby wprowadziły maksymalne ulgi w płatnościach czynszów przedsiębiorcom działającym w ich obiektach.

Po wykryciu u sześciu policjantów zakażenia koronawirusem wszyscy policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Wołowie (woj. dolnośląskie) zostali objęci kwarantanną. Do pracy w powiecie skierowano m.in. funkcjonariuszy z prewencji komendy wojewódzkiej.

Nie ma powodów, by w sprawach pilnych unikać szpitala, co więcej, w przypadku chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych może to mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia i życia – podkreślił prof. Piotr Ponikowski z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Zabezpieczamy bezpłatne testy dla personelu medycznego, miejskich placówek leczniczych i opiekuńczych oraz dodatkowe środki ochrony dla osób, które wspierają mieszkańców w potrzebie - zapewnił w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że miasto sfinalizowało umowę na kwotę 13 mln zł na zakup sprzętu ochronnego.

Piłkarski mistrz Maroka Wydad Casablanca sprzedał wszystkie 60 tysięcy biletów na "wirtualny mecz z koronawirusem" - poinformowano na koncie klubu na Facebooku. Wejściówki kosztowały trzy euro, a dochody przeznaczono na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Przygotowałam pakiet oszczędnościowy na ponad 100 mln zł. Będziemy oszczędzać tam, gdzie ma to najmniejszy wpływ na życie mieszkańców - ogłosiła w piątek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Ministerstwo sportu w związku z pandemią koronawirusa wprowadziło możliwość przedłużenia kadencji władz polskich związków sportowych - poinformował resort. Termin graniczny na przeprowadzenie kolejnych wyborów to 30 września 2021 roku.

Nawet w najlepszym rozpatrywanym scenariuszu, z powodu koronawirusa w Afryce może umrzeć w tym roku 300 tys. osób - wynika z opublikowanego w piątek raportu Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki.

Ambasada RP w Moskwie poinformowała w piątek na swoim Twitterze, iż działająca w Rosji firma Bella otrzymała niezbędne certyfikaty i rozpoczęła produkcję maseczek medycznych, a pierwszą partię przekazała szpitalowi w Jegorjewsku w obwodzie moskiewskim.

Szpital kolejowy w Wilkowicach koło Bielska-Białej z powodu potwierdzenia przypadku zakażenia koronawirusem wstrzymał przyjęcia na dwa oddziały i wypisy z nich – poinformowała w piątek dyrekcja placówki.

Szpital podał, że obostrzenia dotyczą oddziałów: opieki paliatywnej, a także wewnętrznego.

 

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek z premierem Chin Li Keqiang. Rozmowa dotyczyła walki z koronawirusem i zakupu sprzętu medycznego, uzgodnienia procedur i weryfikacji jakości zakupów.

 

62 osoby z Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu - 52 pensjonariuszy i 10 pracowników - są zakażone koronawirusem - przekazał piątek tamtejszy urząd miejski po otrzymaniu pełnych danych sanepidu. Próbki pobrane od 77 pozostałych osób dały ujemne wyniki.

W akcję produkcji środków ochronnych zaangażowały się 83 jednostki penitencjarne - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak dodał, oprócz maseczek w zakładach przywięziennych powstają środki dezynfekujące, kombinezony czy przyłbice.

W piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że po miesiącu w zakładach przywięziennych wyprodukowano milion maseczek ochronnych. Jak dodał, masowa produkcja maseczek jest rezultatem akcji "Praca dla więźniów".

96-letnia pacjentka, hospitalizowana z powodu COVID-19, opuściła w piątek Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Przeprowadzone testy wykazały, że nie jest ona już zakażona koronawirusem.

Starsza kobieta była hospitalizowana przez 12 dni. 

Liczba zgonów we Włoszech od pierwszego marca do początku kwietnia wzrosła o 20 proc. w porównaniu ze średnią z tego okresu w ciągu ostatnich pięciu lat- takie dane przedstawił w piątek krajowy Instytut Statystyczny Istat.

Dane te sporządzono na podstawie statystyk pochodzących z 1689 z 8 tys. gmin w kraju. Próbkę tę należy uznawać za reprezentatywną - podkreśla się w raporcie. Obejmuje on okres od 1 marca do 4 kwietnia, czyli gwałtownego wybuchu epidemii koronawirusa.

Odnotowano, że największy wzrost zgonów dotyczy mężczyzn i ogólnie osób w wieku powyżej 74 lat.

- Aż 50 proc. wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy, m.in. brak podpisu. Pojawiają nam się też podpisy "Jan Kowalski". Prosimy, by nie przepisywać danych z wzorów wniosków, które przygotowaliśmy. Nagle nie staliśmy się Janem K. - apelowała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej.

Premier Japonii Shinzo Abe ocenił w piątek, że obecne ograniczenie kontaktów międzyludzkich nie jest wystarczające do powstrzymania epidemii koronawirusa. Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w domach. Liczba wykrytych zakażeń w kraju przekroczyła 10 tys.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po briefingu prasowym, Fot. PAP/Tomasz Gzell 
- Natężenie ruchu drogowego w Warszawie jest widocznie mniejsze. Co najmniej o połowę - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas piątkowej konferencji.

Norman Hunter, piłkarz reprezentacji Anglii, z którą zdobył w 1966 roku mistrzostwo świata, zmarł w wieku 76 lat z powodu koronawirusa - poinformował klub Leeds United. Obrońca występował w nim w latach 1962–76.

- Rząd obiecywał strategię odmrażania gospodarki, a dowiedzieliśmy się, że od poniedziałku będzie można wejść do lasu - mówił w piątek kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Ostrzegał też przed groźbą fali samobójstw spowodowanych bankructwami i bezrobociem.

- Czy przedsiębiorcy też mają pójść do lasu i dać sobie spokój z prowadzeniem działalności gospodarczej? Bo w tych realiach, w jakich w tej chwili muszą pracować, nie jest możliwe jakiekolwiek planowanie gospodarcze" - powiedział Bosak na konferencja prasowej przed pomnikiem AK przy Sejmie.

W sanatorium w Szczawnie-Zdroju od przyszłego tygodnia zacznie działać kolejne na Dolnym Śląsku izolatorium, do którego trafią zakażeni koronawirusem z łagodnym przebiegiem choroby. Prowadzić będzie je szpital w Wałbrzychu.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek na swoich stronach projekt dotyczący częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Uwagi do niego można zgłaszać do soboty do godz. 13.00.

 

Specjaliści WUM opracowali namiot barierowy chroniący przed wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi wysoko zakaźnymi patogenami. Urządzenie jest proste, łatwe w użyciu, jednorazowe i tanie, kosztuje zaledwie 200 zł i w szerokim zakresie może być używane w opiece medycznej – podkreśla dr Marcin Kaczor z WUM.

Tzw. namiot barierowy ma zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się aerozolu wydychanego przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz innymi wysoko zakaźnymi patogenami.

Federalny Urząd Zdrowia (BAG) Szwajcarii poinformował w piątek, że na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby w tym kraju 42 osoby, a w sumie epidemia pochłonęła w Szwajcarii już 1059 ofiar śmiertelnych.

Nowe przypadki koronawirusa potwierdzono u 346 osób; od początku epidemii zakażonych zostało 27 078 ludzi.

Chińska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale o 6,8 proc. PKB. Mimo odmrożenia gospodarki następuje wolne odbicie konsumpcji, a produkcja w sektorze motoryzacyjnym jest niższa o 43 proc. niż przed kryzysem. W USA zaś bezrobocie może sięgnąć 20 proc. - ocenili ekonomiści ING. Byłaby to najwyższa stopa bezrobocia od II wojny światowej. 

Apeluję o pilną ewakuację osób zakażonych z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, inaczej za chwilę będziemy tam mieli centrum epidemii – podała w piątek posłanka Karolina Pawliczak (SLD).

W kaliskim DPS wykryto 47 przypadków koronawirusa wśród pensjonariuszy i pracowników. W placówce przebywa jeszcze 28 pensjonariuszy, którzy mają pozytywne wyniki testów. 160 pensjonariuszami zajmuje się 30 osób personelu. Placówka od tygodnia jest zamknięta, a w czwartek sanepid przedłużył kwarantannę do 30 kwietnia.

W Rosji rośnie popyt na usługi świadczone zdalnie, a osoby poszukujące zajęcia coraz częściej chcą pracować właśnie zdalnie. Styliści proponują konsultacje online, opiekunowie - gry z dzieckiem poprzez łącze wideo, hydraulicy uczą napraw przez internet.

Siedmiu pensjonariuszy zmarło od 9 do 17 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Z przemęczenia ośrodek opuściła ostatnia pielęgniarka uprawniona do podawania leków - poinformował w piątek Urząd Miasta Kalisza.

Urząd miasta podał, że w kaliskim domu pomocy społecznej zmarło 7 osób, z czego 5 pensjonariuszy przed wykonaniem badań na obecność koronawirusa.

O 348 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Ogólny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Hiszpanii wynosi 19 478.

W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 188 068 osób - przekazał resort. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 5252 nowe zakażenia, co stanowi wzrost zdiagnozowanych przypadków o 2,9 proc.

575 nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby na Białorusi; zmarły dwie osoby – wynika z komunikatu opublikowanego w piątek przez ministerstwo zdrowia Mińsku.

Na 17 kwietnia zarejestrowano 4779 przypadków infekcji koronawirusem. Wyzdrowiały 342 osoby. Zmarło 42 pacjentów, którzy mieli współistniejące schorzenia chroniczne -  poinformowało ministerstwo zdrowia.

Liczba zgonów przypisanych koronawirusowi przekroczyła w piątek w Belgii 5 tys. Kraj ten wysunął się na pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych przypadków na milion mieszkańców. W statystyce są jednak osoby, którym nie przeprowadzono testów.

W odróżnieniu do wielu innych państw Belgia zalicza bowiem do osób, które uznaje za ofiary Covid-19 również zmarłych z objawami wskazującymi na chorobę, ale nieprzebadanych. Dotyczy to domów opieki, gdzie notuje się 50 proc. ofiar śmiertelnych.

We współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych wypracowywane są szczegółowe rozwiązania w zakresie możliwości obsługi procesu wyborczego przez Pocztę Polską - poinformowała w piątek Poczta Polska. Poczta czeka na ostateczny kształt ustawy, a także na akty wykonawcze.

W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 89 osób - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Iranie to 4958.

Od czwartku stwierdzono 1499 nowych infekcji, a od początku epidemii wykryto ich 79 494 - powiedział rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur. Dodał, że 3563 chorych jest w stanie krytycznym.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Kościół jest w trudnej sytuacji, nie można przenieść sakramentów do wirtualnego świata - mówił papież Franciszek podczas piątkowej mszy w Domu świętej Marty w Watykanie. Podkreślił, że obecne specjalne kroki podejmowane w związku z koronawirusem są po to, by "wyjść z tunelu".

Papież powiedział, że odprawianie mszy bez wiernych to "niebezpieczeństwo". Tak odniósł się do obecnej sytuacji pandemii, w której także w jego mszach od kilku tygodni nie uczestniczą wierni.

W Święto Miłosierdzia Bożego zapraszam do szczególnej modlitwy koronką o godz. 15.00 w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ks. Rytel-Andrianik zaprosił też, aby przy okazji święta, sięgnąć do "Dzienniczka" św. siostry Faustyny.

Posterunek policji w Zdunach został otwarty, funkcjonariusze wrócili do pracy i są zdrowi – poinformował rzecznik prasowy KWP w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak.

Posterunek policji w wielkopolskich Zdunach zamknięto 6 kwietnia po tym, jak u jednego z funkcjonariuszy wykryto zakażenie koronawirusem. Od pozostałych sześciu policjantów pobrano próbki do badań i z rodzinami wysłano ich na obowiązkową kwarantannę.

Ministerstwo zdrowia Indonezji poinformowało w piątek o stwierdzeniu koronawirusa u 407 osób i śmierci 24 zakażonych w ciągu ostatniej doby. To największy dotąd dzienny wzrost zachorowań.

Z łącznym bilansem 5923 wykrytych zakażeń koronawirusem i 420 zgonami Indonezja stała się w piątek najciężej dotkniętym epidemią krajem tej części Azji.

Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wskazał na dodatkowe zalecenia o szczepieniu, np. przeciwko pneumokokom i grypie.

- Wiemy o przypadkach, gdy czas oczekiwania na test na obecność koronawirusa jest wydłużony. Staramy się reagować, prosimy wojewódzkich konsultantów ds. procesu testowania o upłynnianie tego ruchu - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Ile osób czeka, to jest rzecz zmienna, bo 24 godziny to też jest oczekiwanie, a to jest standard. Czekanie czekaniu nie jest równe - mówił Andrusiewicz.

Zatrzymano i przesłuchano mężczyznę z powodu rozpowszechniania fałszywych informacji na temat koronawirusa – poinformowała w piątek policja komitatu (województwa) Baranya na południu Węgier na swej stronie internetowej.

44-letni mieszkaniec Peczu przez prawie miesiąc zamieszczał w jednej z największych sieci społecznościowych "budzące dezorientację i niepokój w społeczeństwie" posty i fałszywe informacje.

Minister oświaty Włoch Lucia Azzolina powiedziała, że "obecna sytuacja epidemiczna w kraju każdego dnia oddala możliwość" otwarcia szkół w maju. W wywiadzie dla "Corriere della Sera" w piątek zapewniła, że matury odbędą się, ale nie wyjaśnila, w jakiej formie.

Otwarcie szkół "oznaczałoby, że codziennie przemieszczałoby się 8 milionów uczniów" - podkreśliła szefowa resortu zdrowia. - Tylko wczoraj zmarło następnych 525 osób. Nie przekreślajmy dotychczasowych wysiłków - dodała.

Azzolina zapewniła, że rodzice młodszych dzieci, którzy powrócą do pracy, otrzymają dodatkowe zasiłki z przeznaczeniem na opiekę nad nimi.

Obecnie zajętych jest 10 proc. łóżek respiratorowych – poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. W szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 1,4 tys. takich łóżek.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek, że obecnie w jednoimiennych szpitalach zakaźnych i na oddziałach zakaźnych przebywa ponad 2,2 tys. pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 140 respiratorów.

Transakcje na rynku nieruchomości w marcu 2020 r. w ujęciu globalnym były mniejsze o ok. 100 mld dol. w stosunku do marca 2019 r. - szacuje Colliers International, firma zarządzająca i inwestująca w nieruchomości. Colliers spodziewa się odbicia w II poł. roku.

- Globalny rynek przeżył bezprecedensowy szok. Jego efekt widzimy na całym świecie, również w państwach takich jak Chiny czy Australia, których gospodarki relatywnie nie ucierpiały w trakcie globalnego kryzysu finansowego. Spadek globalnego PKB wystąpił równocześnie z innymi czynnikami, takimi jak: ograniczenie ruchu turystycznego i transportu towarów, spadek cen ropy oraz wahania na giełdach - ocenia dyrektor generalny Colliers International w Wielkiej Brytanii i Irlandii Tony Horrell.

"Minął ponad miesiąc życia Polaków i gospodarki na kwarantannie. Każdy kolejny dzień przynosi pogłębienie spadku sprzedaży przedsiębiorstw zablokowanych przez pandemię. W czwartym tygodniu ograniczeń, spadek sięgnął 41 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku" - poinformowało w piątek Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor).

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podziękował w piątek na Twitterze prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi za jego "przywództwo" w walce z pandemią koronawirusa. Pałac Elizejski poinformował, że Macron bronił WHO podczas telekonferencji G7.

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało w piątek, że w ciągu ostatniego dnia zmarło w tym kraju 25 osób zakażonych koronawirusem. Wykryto też 218 nowych przypadków infekcji. Łączna liczba zgonów na Filipinach to 387, a zdiagnozowanych zakażeń 5878.

Filipiny są krajem o największej liczbie przypadków i ofiar śmiertelnych w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, w piątek hospitalizowanych jest 65 pacjentów zakażonych koronawirusem. Osiem osób przebywa na OIOM-ie.

Izby przyjęć, a także oddziały chorób wewnętrznych w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach oraz oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w Wodzisławiu wznawiają w piątek przyjęcia pacjentów. Przerwa w działaniu szpitali w ostatnich tygodniach wynikała z potwierdzenia koronawirusa u 75 pracowników i pacjentów wodzisławskiej placówki. 

Policja sprawdziła już ponad 3,4 miliona osób poddanych kwarantannie - ostatniej doby ponad 112 tys. - poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci będą również w miarę możliwości rozdawać maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym oraz informować o nakazie zakrywania ust i nos.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało dla rzeczoznawców majątkowych rekomendacje dotyczące ich pracy w czasie epidemii. MR apeluje o ograniczenie kontaktów w czasie czynności i używanie w maksymalnym stopniu drogi elektronicznej.

MR podkreśla, że dopuszczalne jest ustalenie stanu techniczno-użytkowego oraz stanu otoczenia nieruchomości w oparciu o pisemne oświadczenie właściciela, użytkownika czy innej osoby lub instytucji posiadającej niezbędne informacje. Możliwe jest np. użycie poświadczonej dokumentacji fotograficznej.

Minister Infrastruktury, w związku z trwającą pandemią zakażeń COVID-19, zdecydował się tymczasowo wydłużyć limity czasu pracy kierowców przewożących towary do 11 godzin dziennie z 9 godzin - poinformował resort infrastruktury w piątkowym komunikacie.

Wydłużono ponadto tygodniowy limit czasu prowadzenia pojazdu do 60 godzin z 56 godzin; łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin, co oznacza jego podniesienie o 6 godzin.

"Mamy 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus " - poinformowało w piątek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych przekroczyła 8 tys. Nie żyją 4 kolejne osoby. W sumie w Polsce z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 318 pacjentów.

- Rabat na paliwo na stacjach PKN Orlen dla żołnierzy WOT, który będzie obowiązywał od 1 maja, to jeden z programów tej spółki dla społeczników. Krytykowanie tego rozwiązania, jest niepoważne i niemoralne – mówił w piątek w prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

Od 1 maja na stacjach PKN Orlen żołnierze WOT będą mogli uzyskać rabat przy kupnie paliwa. Jak podał ostatnio płocki koncern, program lojalnościowy będzie uprawniał WOT do indywidualnego korzystania przez członków tej formacji z rabatu w wysokości 8 groszy brutto za jeden litr paliwa na wszystkich stacjach spółki.

- Ceny maseczek wyprodukowanych w ramach projektu "Polska Szwalnia" powinny wynieść kilkanaście złotych; tak deklarują producenci - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, w piątek będzie rozmawiać na ten temat z prezesem UOKiK.

Projekt "Polska Szwalnia", który zainaugurowali w czwartek prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zakłada wyprodukowanie do końca czerwca 100 mln maseczek.

Jeden z pracowników Starostwa Powiatowego w Krotoszynie został zakażony koronawirusem. Niektórych urzędników objęto kwarantanną – poinformował w wydanym komunikacie starosta Stanisław Szczotka. 

Urząd pracuje na takich samych zasadach jak do tej pory. Starosta przyznał jednak, że "należy się liczyć z utrudnieniami".

- Nie widzę takiej potrzeby, by uczniowie byli automatycznie promowani do następnych klas, nauczyciele mają w tej kwestii autonomię – powiedział w piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił też, że na razie nie ma planów przedłużenia roku szkolnego i że – w jego ocenie – nie służyłoby to poszerzeniu wiedzy i umiejętności uczniów.

Sezon mistrzostw świata Formuły 1 rozpocznie się wyścigiem o Grand Prix Austrii 5 lipca, ale nie zostaną na niego wpuszczeni kibice - poinformowała BBC. Później mają się odbyć m.in. dwie rundy na Silverstone w Wielkiej Brytanii.

"Ten roboczy plan kierownictwo F1 przedstawiło zespołom podczas telekonferencji. Dyskutowano na nim także o zmniejszeniu limitu budżetu" - napisał odpowiedzialny za tę dyscyplinę w BBC Andrew Benson.

Bielski Szpital Wojewódzki wznowił w piątek działalność oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej. Zakończyła się trwająca tam od 24 marca kwarantanna, która została wprowadzona po potwierdzeniu u jednego z pacjentów wirusa SARS-CoV-2 – podał w piątek szpital.

W Gruzji od piątku obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodów osobowych - poinformował rzecznik gruzińskiego premiera Irakli Czikowani. Ograniczenia nie dotyczą przewozów towarowych. W kraju potwierdzono dotychczas 370 przypadków zakażenia koronawirusem.

Zakaz ruchu samochodów osobowych ma obowiązywać do 21 kwietnia. Czikowani poinformował także, że od piątku konieczne jest noszenie maseczek w budynkach w przestrzeni publicznej.

Prezydent Filipin grozi wprowadzeniem rygorów na miarę stanu wojennego, a władze Singapuru chcą przekwaterować imigrantów na statki wycieczkowe. Wszystko po to, by zahamować rozprzestrzenianie się epidemii Covid-19, która wymyka się spod kontroli władz.

W orędziu do narodu wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził, że rozkaże policji i wojsku egzekwowanie zasad kwarantanny "jak w stanie wojennym", jeśli Filipińczycy nie przestaną nagminnie ich łamać.

- Dla Poczty Polskiej to nie problem wykonać tę usługę. Problemem jest to, że nie znamy szczegółów technicznych – mówił o wyborach korespondencyjnych Sławomir Redmer, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty. - Niektórzy pracownicy Poczty Jacka Sasina nazywają "naczelnym listonoszem". Z każdą swoją wypowiedzią odkrywa, co się będzie działo - dodał.

- W tym roku szkolnym szkoły najprawdopodobniej nie wrócą do swojej działalności w pełnym rytmie; w dalszych etapach łagodzenia obostrzeń mowa o zorganizowaniu w szkołach opieki dla dzieci w momencie, gdy ich rodzice wrócą do pracy - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach zostały zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Zawieszenie zajęć stacjonarnych zostało na razie formalnie przedłużone do 26 kwietnia.

- Jestem przeciwny jako marszałek i lekarz, by wybory odbywały się w środku epidemii; nie można przez niepohamowaną żądzę władzy narażać zdrowia i życia Polaków, nie mam co do tego żadnych moralnych i etycznych wątpliwości - powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- To polityczna rozgrywka i próba wywołania awantury – w ten sposób szef KPRM Michał Dworczyk ocenił wniosek do NIK, który złożył lider Nowoczesnej Adam Szłapka w związku z wynajęciem przez rząd największego samolotu świata Antonova An-225 Mrija.

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka zwrócił się w środę z wnioskiem do Najwyższej Izby Kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz w spółkach skarbu państwa: KGHM Polska Miedź SA i Grupie Lotos SA w związku z niedawnym transportem sprzętu medycznego przez samolot Antonow An-225 Mrija.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował materiał pn. Zagrożenie COVID-19 – informacja dla rolników, plantatorów. Osoby chore i wykazujące objawy chorobowe nie mogą pracować w zakładach spożywczych, dotyczy to również rolników i ich rodzin.

W związku z koronawirusem hospitalizowane są obecnie 2673 osoby, kwarantanną objętych jest ponad 138 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym kolejne 25 tys. 866 chorych wyzdrowiało – wynika z danych udostępnionych w piątek rano przez Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że liczba osób hospitalizowanych wynosi 2673, liczba objętych kwarantanną 138004, a objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 25 tys. 773. MZ przekazało też, że wyzdrowiało 866 osób.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 501 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięć osób chorych zmarło - poinformowało w piątek ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. To dotychczas największa liczba infekcji wykrytych jednego dnia w tym kraju.

Bilans zakażonych wzrósł do 4662, a zmarłych do 125. 246 osób uznano za wyzdrowiałe.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow na piątkowym briefingu wyjaśnił, że wśród osób, u których potwierdzono zakażenie minionej doby, jest 31 dzieci i 91 członków personelu medycznego. Liczba zakażonych pracowników medycznych wzrosła tym samym do 879.

Europejskie stowarzyszenie producentów samochodów ACEA poinformowało w piątek, że w związku z pandemią koronawirusa sprzedaż aut w Europie spadła w marcu o 55 proc. Wyjątkowo dobrze sprzedają się tymczasem nowe modele firmy Ferrari.

Associated Press przypomina, że przemysł motoryzacyjny odpowiada za 7 proc. PKB Unii Europejskiej, a zamykanie zakładów lub częściowe ograniczenie produkcji wpłynęło na 1,1 mln pracowników tego sektora.

W marcu w Europie wyprodukowano o 1,2 mln samochodów mniej, niż przewidywano. We Włoszech sprzedaż samochodów spadła w tym miesiącu o 85 proc., we Francji - o 72 proc., a w Hiszpanii o 69 proc. W Niemczech, gdzie najpóźniej wprowadzono restrykcje, sprzedaż spadła o 38 proc.

Nie pamiętam, by w BBN była monitorowana procedura reagowania państwa na pandemię - powiedział w piątek doradca szefa BBN Andrzej Zybertowicz. Jak dodał, efekt stworzenia przez ludzi cywilizacji stałego przeciążenia informacyjnego powoduje, że nawet trafne prognozy giną w gąszczu informacji.

Zybertowicz, który w piątek był gościem radia TOK FM został zapytany, dlaczego państwo nie przygotowało się na pandemię koronawirusa, pomimo że były ku temu przesłanki odparł, że zespół analityków z którym współpracuje tę sprawę w ostatnich tygodniach dość dokładnie przebadał.

Chińskie władze podniosły oficjalny bilans zgonów na Covid-19 w mieście Wuhan o 1290 do 3869, czyli o ok. 50 procent - przekazały w piątek państwowe chińskie media. Korektę uzasadniono m.in. trudnościami wynikającymi z przeciążenia służby zdrowia.

Zaktualizowane dane ogłoszono w komunikacie organu nadzorującego walkę z epidemią w Wuhanie, opublikowanym przez państwową agencję prasową Xinhua.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł nałożył dotąd siedem kar, pięć po 5 tys. zł i dwie po 10 tys. zł, za niewypełnienie decyzji dotyczącej skierowania personelu medycznego do danej placówki do pracy przy zwalczaniu epidemii - poinformował zespół prasowy wojewody.

Z powodu epidemii koronawirusa gubernator Georgii Brian Kemp zawiesił wprowadzone przed blisko 70 laty prawo wymierzone w Ku Klux Klan, które zabraniało zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Teraz można to robić w tym południowym stanie USA bez obaw o popełnienie wykroczenia.

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej opracowano model i prototyp przejściówki, łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA, dzięki czemu może być wykorzystana jako maska ochronna dla lekarzy i personelu medycznego – poinformowała w piątek uczelnia.

Pierwsze egzemplarze zostały już przekazane placówkom medycznym, a do produkcji włączają się pracownicy kolejnych wydziałów politechniki. Inicjatorką i koordynatorką przedsięwzięcia jest dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego uczelni prof. Anna Timofiejczuk.

14 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, podnosząc bilans ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju do 156 – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej Covid-19.

Liczba osób zakażonych wzrosła o 111 do 1763. W szpitalu przebywało w czwartek 729 osób. Do tej pory 207 osób uznano za wyleczone.

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna - poinformował rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.

Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilości światła, np. pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin.

Władze hrabstwa Calvert w amerykańskim stanie Maryland zarekomendowały, by pierwsze litery nazwiska decydowały o tym, czy w danym dniu można wejść do sklepu. I tak np. osoby z nazwiskami zaczynającymi się na A, B i C mogłyby to zrobić, jeśli data kończy się na cyfrę 0 lub 5.

Propozycja lokalnych władz na czas epidemii przewiduje możliwość pójścia do sklepu co pięć dni. Osoby na nazwiska zaczynające się na litery od A do C miałyby do tego prawo, gdy data kończy się na cyfrę 0 lub 5. Od D do G - na 1 i 6, H do L - 2 i 7, M do R - 3 i 8, a S do Z - 4 i 9.

Rząd Danii poinformował w piątek, że pozwoli otworzyć 20 kwietnia niektóre małe firmy, jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne, zamknięte ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, Wolno też będzie odwozić dzieci do szkoły samochodem.

Jedynacy i osoby niereligijne najtrudniej przeżywają sytuację epidemii - wynika z badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej przeprowadzonego wśród nastolatków. 80 proc. młodych przebywających na kwarantannie raczej dobrze, lub zdecydowanie dobrze ocenia swoje samopoczucie podczas epidemii.

Z badania "Młodzież w czasie epidemii. Komu jest najtrudniej?" wynika, że przygnębienie epidemią nie zależy silnie od wieku, nie wpływa na nie istotnie również sytuacja materialna rodziny. Wśród przygnębionych epidemią jest znacząco więcej jedynaków (26 proc.), niż wśród radzących sobie psychicznie z epidemią (18 proc.).

NFZ zachęca do obejrzenia i rozpowszechniania spotu propagującego solidarność z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz osobami na kwarantannie. - Bądźmy solidarni, nie stygmatyzujmy, pomagajmy – zaleca w filmie psycholog i psychoterapeuta Dorota Minta.

Resort zdrowia sprowadza z Korei szybkie testy. Eksperci krytykują ten ruch - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

- To testy antygenowe, czyli szukające białek otoczki wirusa. Spodziewam się, że ich czułość będzie niewiele wyższa, niż dotychczas stosowanych szybkich testów na przeciwciała, a na pewno niższa niż testów molekularnych. Nie możemy w pełni ufać wynikom zarówno ujemnym, jak i potencjalnie fałszywie dodatnim - powiedziała wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Matylda Kłudkowska.

Obniżenie czynszów i odroczenie podatków lokalnych dla przedsiębiorców, stypendia dla artystów, ulgi dla klubów sportowych i wsparcie dla niepublicznych żłobków - to oferta władz Krakowa dla mieszkańców, których sytuacja finansowa pogorszyła się z powodu epidemii koronawirusa.

Francuska federacja (FFF) zapowiedziała, że wkrótce ogłosi "ogromny plan wsparcia dla amatorskiej piłki nożnej". Pomocą ma zostać objętych aż 14 tysięcy klubów i dotyczyć będzie ona nowego sezonu. Na razie nie poinformowano o szczegółach finansowych.

Osoby, które już borykają się z chorobami sercowo-naczyniowymi są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem. Nie tylko ciężej przechodzą chorobę, ale również częściej umierają z powodu COVID-19 - przypomina Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w rozpoczynającym się 17 kwietnia Tygodniu dla Serca.

299 osób zmarło z powodu Covid-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3868.

Wirusa wykryto u 3380 nowych osób, łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła do 133 830.

Zarządcy nieruchomości ostrzegają, że bez wsparcia rządu opłaty za mieszkanie mogą wkrótce poszybować w górę – pisze w piątek "Rzeczpospolita".

"Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą własnej tarczy antykryzysowej. Swoje postulaty wysłały do rządu. Uważają, że w obowiązujących przepisach brakuje m.in. zwolnień podatkowych, umorzeń kredytów czy pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości" – podaje dziennik.

- Wierzę, że zablokujemy majowe wybory - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przewodniczący PO Borys Budka. Na uwagę, że KO, sama tego nie zrobi, odparł: - Ale z Jarosławem Gowinem już tak.

Budka wyjaśnił, że chce wywołać w liderze Porozumienia "odruch odpowiedzialności".

Rowery stają się w czasie pandemii koronawirusa coraz popularniejszym środkiem transportu na Węgrzech. Mogą być alternatywą dla transportu publicznego albo siłowni, a jednocześnie dać możliwość zarobku w razie utraty pracy.

W ciągu ostatniego miesiąca z sieci rowerów publicznych w węgierskiej stolicy skorzystano od 16 marca ponad 37 tys. razy; to wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do 2018 i 2019 roku – poinformowała w czwartek spółka komunikacji publicznej Budapesztu BKK. Jak dodała, jednocześnie liczba pasażerów stołecznego transportu publicznego spadła do 10 proc. zwykłego poziomu.

Połowa zgonów z powodu Covid-19 w Kanadzie to pensjonariusze domów opieki. Sprawa pomocy dla domów długoterminowej opieki dla osób starszych staje się coraz poważniejszym problemem Kanady. Premier Kanady Justin Trudeau i wicepremier Chrystia Freeland rozmawiali o tym z premierami kanadyjskich prowincji.

Zlikwidowana restauracja Bistro Italiano Da Silvano na krakowskim Kazimierzu, Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zaległości branży hotelarstwa, gastronomii i cateringu wzrosły na początku kwietnia do 242 mln zł
- wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Rekordzista - firma z Rybnika - ma do oddania 3,9 mln zł. KRD spodziewa się gwałtownego przyrostu długów sektora w kwietniu i maju.

W bazie danych KRD figuruje 10 tys. 742 hoteli, restauracji i firm cateringowych. Ich średnie zadłużenie to 22 tys. 522 zł. Rok temu, w kwietniu, do rejestru było wpisanych 9 tys. 302 takich podmiotów, a przeciętny dług wynosił 19 tys. 326 zł. Mniejsza była też wartość zaległości - 179,7 mln zł.

Od północy po południe Włoch rośnie liczba regionów, których władze chcą, by 4 maja, czyli po wygaśnięciu obecnego rządowego dekretu z restrykcjami w ramach walki z epidemią koronawirusa, rozpoczęła się druga faza odmrażania gospodarki i łagodzenia ograniczeń.

Obecna faza zamknięcia - argumentują - pomaga ograniczyć szerzenie się koronawirusa, ale grozi nieodwracalnym paraliżem kraju.

Władze Albanii, gdzie od poniedziałku obowiązuje stan wyjątkowy, znowelizowały kodeks karny w związku z epidemią SARS-CoV-2. Osobom łamiącym nakaz kwarantanny i narażającym zdrowie oraz życie współobywateli grozi od dwóch do ośmiu lat więzienia.

Wnuczka brytyjskiej królowej Elżbiety II, księżniczka Beatrycze odwołała zaplanowany na koniec maja ślub z Edoardo Mapelli Mozzim - podał w piątek magazyn "People". Powodem decyzji są ograniczenia nałożone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa.

Na lotnisku w Warszawie trwa rozładunek 19 ton kombinezonów ochronnych, które z Turcji do Polski przetransportowano na pokładach czterech samolotów wojskowych Hercules i CASA - poinformował późnym wieczorem w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

Odroczenie terminu matur daje uczniom klas maturalnych dodatkowych kilka tygodni na to, aby lepiej przygotowali się do egzaminów – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że maturzyści będą mogli liczyć w tym czasie na konsultacje i pomoc swoich nauczycieli.

Dezynfekcja ulic Sofii, fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV
Bułgarskie władze podjęły w czwartek decyzję o zamknięciu Sofii dla ruchu kołowego. Blokada będzie obowiązywać od północy. Z miasta nie można wyjeżdżać, ani do niego wjeżdżać - poinformował na nocnej konferencji prasowej minister zdrowia Bułgarii Kirił Ananiew.

Prezydent USA Donald Trump przedstawił w czwartek trzystopniowy plan otwierania amerykańskiej gospodarki. O ewentualnym odmrażaniu gospodarek poszczególnych stanów mają decydować ich gubernatorzy - wynika z wytycznych Białego Domu.

- Zaczynamy znów nasze życie - oświadczył Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. Podkreślił przy tym, że "nie otwieramy wszystkiego na raz, ale ostrożnymi małymi krokami".

W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach stwierdzono 26 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 15 u osób, które niedawno powróciły z zagranicy. Nie zarejestrowano żadnych zgonów - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.

Z przypadków krajowych, 5 wykryto w wysoce uprzemysłowionej prowincji Guangdong (d. Kanton) na południu kraju. W raporcie poinformowano o nowych 1100 osobach, u których stwierdzono obecność SARS-CoV-2, ale które nie zdradzają żadnych symptomów chorobowych.

Ponad 32,8 tys. osób zmarło dotychczas z powodu Covid-19 w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 667 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

To dane do czwartku wieczór czasu EST (Eastern Standard Time). W środę wieczorem - według ekspertów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - liczba ofiar śmiertelnych w USA wynosiła 28 326.

Dobowy przyrost o ponad 4 tys. zgonów w tym bilansie wynika prawdopodobnie z włączenia do statystyk również osób, które zmarły we wcześniejszych dniach prawdopodobnie z powodu koronawirusa - pisze agencja AFP.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie