Autobusy w Gdyni przypominają o obowiązku noszenia maseczek

Polska
Autobusy w Gdyni przypominają o obowiązku noszenia maseczek
ZKM Gdynia
Gdynia promuje nakaz noszenie osłon na twarzy poprzez maski zainstalowane na swoich... autobusach.

"Od 16 kwietnia czeka nas obowiązek zasłaniania nosa i ust. Dwa gdyńskie pojazdy kursujące na popularnych liniach R oraz 141 już dziś wyjechały w miasto z symboliczną osłoną na masce" - informuje miasto Gdynia.

Miasto w ten sposób chce promować rozporządzenie, które obowiązuje od 16 kwietnia wszystkich mieszkańców Polski.

 

- We wszystkich działaniach związanych z epidemią liczy się przede wszystkim skuteczność. Szukamy takich metod, aby dotrzeć do ludzi i osiągnąć to, co jest nam potrzebne - zazwyczaj cel dotyczący zdrowotnego bezpieczeństwa. Dlatego chwytamy się różnych metod, od samego początku kreatywnych i nietypowych, ale takich, które działają - powiedziała w rozmowie z portalem gdynia.pl Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

 

ZOBACZ: Polak przemycał kokainę ukrytą między maseczkami. "Warta milion funtów"

 

- Jeśli przy okazji budzą uśmiech, który tak bardzo jest nam teraz potrzebny, to tym lepiej. Nie robimy tego jednak dla pochwał, ale po to, by gdynianie byli zdrowi i bezpieczni - dodała wiceprezydent.

 

Nakaz dotyczy m.in. zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

 

Nie tylko transport

 

Ponadto usta i nos trzeba będzie zakrywać w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

 

ZOBACZ: Krzyczał w autobusie, że ma koronawirusa. Grozi mu nawet 8 lat więzienia

 

O noszeniu maseczki lub innej ochrony trzeba pamiętać również w placówkach handlowych, usługowych i na targowiskach (straganach). Rozporządzenie weszło w życie 16 kwietnia.

 

ms/hlk/ gdynia.naszemiasto.pl, gdynia.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie