Ponad 7 tys. zakażonych w Polsce. Zmarło 6 kolejnych osób

Polska
Ponad 7 tys. zakażonych w Polsce. Zmarło 6 kolejnych osób
PAP/Andrzej Grygiel
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 7 tys.

"Mamy 117 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus" - poinformowało we wtorek rano ministerstwo zdrowia. Tym samym we wtorek liczba zakażonych przekroczyła 7 tys. Zmarło także 6 kolejnych osób. W sumie w Polsce jest już 251 ofiar koronawirusa.

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-K i 68-M Tychy, 64-K Kraków, 75-M Grudziądz, 82-M Poznań, 60-M Bolesławiec" - podało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia informując również o 117 nowych przypadkach zakażeń.

 

Większość z ofiar - jak dodano - miała choroby współistniejące.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że "z uwagi na zdublowanie we wcześniejszych komunikatach po jednej osobie z woj. wielkopolskiego i woj. małopolskiego odejmujemy 2 osoby w bieżącym wyniku od ogólnej liczby zakażonych".

 

Hospitalizowanych jest 2471 osób, ponad 144 tys. objęto kwarantanną

 

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2471 osób, ponad 144 tys. objęto kwarantanną, a 618 osób wyzdrowiało – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort przekazał, że zgodnie ze stanem z 13 kwietnia, czyli z poniedziałku, liczba osób hospitalizowanych wynosi 2471, liczba osób objętych kwarantanną 144 tys. 875, a objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 28 tys. 665.

 

Ministerstwo podało również, że wyzdrowiało 618 osób. 

 

Lubuskie: jeden nowy przypadek

 

W woj. lubuskim stwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. W regionie wirusa zdiagnozowano dotąd u 79 osób, 21 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Zgodnie z porannym raportem wirusa wykryto u młodej kobiety z powiatu żagańskiego. Pacjentka w dobrym stanie jest hospitalizowana w szpitalu w Żaganiu - przekazała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Porodówka szpitala w Pleszewie zamknięta z powodu koronawirusa

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i w Żaganiu hospitalizowanych jest 30 osób. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobry. 41 osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Lubelskie: pięć nowych zakażeń

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą dwóch kobiet z powiatu puławskiego w przedziale wieku 21-40 lat oraz w wieku powyżej 61 lat, dwóch mężczyzn z powiatu radzyńskiego w przedziale wieku 0-20 lat i powyżej 61 lat oraz kobiety z powiatu parczewskiego w przedziale wieku 41-60 lat.

 

ZOBACZ: Wkrótce testy kolejnych prototypów szczepionek na koronawirusa

 

- Wszystkie osoby są w stanie dobrym i miały styczność z przypadkiem potwierdzonym - zaznaczyła Strzępka.

 

Dotychczas w woj. lubelskim wykryto 244 przypadki zakażenia koronawirusem. 10 osób zmarło, odnotowano też 78 przypadków ozdrowieńców. 

 

Zachodniopomorskie: w sumie 209 zakażeń

 

U sześciu kolejnych osób na Pomorzu Zachodnim potwierdzono we wtorek zakażenie koronawirusem. W regionie zanotowano łącznie 209 zakażeń tym wirusem.

 

O nowych zakażeniach w województwie poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z jej informacji wynika, że nowe zakażenia potwierdzono u dwóch osób z powiatu gryfickiego; starszego mężczyzny i mężczyzny w średnim wieku.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba ofiar koronawirusa w Niemczech

 

Kolejni zakażeni to kobieta w średnim wieku z powiatu gryfińskiego, młody mężczyzna ze Szczecina, kobieta w średnim wieku z powiatu goleniowskiego i młoda kobieta z powiatu stargardzkiego.

 

Łącznie na Pomorzu Zachodnim odnotowano 209 zakażeń koronawirusem. Dwie osoby zmarły.

 

Wielkopolskie: nie żyje jedna osoba

 

W poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu COVID-19 zmarł 82-letni mężczyzna z powiatu gostyńskiego – poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W regionie potwierdzono także 28 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

 

Stube podał, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie u kolejnych 28 osób w regionie. Wśród nich jest siedmiu mieszkańców powiatów kaliskiego i siedmiu mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.

 

ZOBACZ: Jakie są zalety polskiego testu na koronawirusa? Opowiada jeden z jego twórców

 

Zakażanie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono także u pięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego, czterech mieszkańców powiatu pleszewskiego, trzech mieszkańców powiatu poznańskiego i u 61-letniego mężczyzny z pow. kępińskiego i u 54-letniej kobiety z powiatu gnieźnieńskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu COVID-19 zmarł 82-letni mężczyzna z powiatu gostyńskiego" – podał Stube.

 

W Wielkopolsce do tej pory zanotowano 677 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 41 osób zmarło. 19 wyzdrowiało.

 

Dolnośląskie: zmarł kolejny pacjent

 

O czterech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Resort zdrowia podał, że w regionie zanotowano jeden zgon pacjenta zakażonego nowym patogenem. Łącznie na Dolnym Śląsku do tej pory zanotowano 713 zachorowań na COVID-19.

 

- Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z Jeleniej Góry oraz z powiatów jeleniogórskiego i wołowskiego - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

ZOBACZ: Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Na pokładzie 7 mln maseczek

 

Z kolei resort zdrowia przekazał we wtorek, że na Dolnym Śląsku zmarła jedna osoba hospitalizowana z powodu COVID-19. 60-letni pacjent zmarł w szpital w Bolesławcu.

 

Według informacji przekazanych we wtorek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 709 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia - 25 pacjentów zmarło.

 

Świętokrzyskie: kolejne zachorowanie

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. Łącznie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 142 mieszkańców regionu.

 

W woj. świętokrzyskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. - Chory to mężczyzna w sile wieku z powiatu kieleckiego - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Lukomska.

 

ZOBACZ: Włosi łagodzą restrykcje. Trwają przygotowania do otwarcia części sklepów

 

W sumie w regionie zanotowano 142 przypadki zachorowań na COVID-19. Zmarło dwóch mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

 

W regionie oficjalnie potwierdzono też jeden przypadek wyzdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego.

 

Śląskie: dwie nowe ofiary

 

2 osoby chorujące na COVID-19 zmarły ostatniej doby w woj. śląskim – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W sumie w regionie zmarło dotąd 49 osób. Potwierdzono też 23 kolejne przypadki zakażeń koronawirusem, w sumie jest ich już 902.

 

Zmarli to 69-letnia mieszkanka Bytomia i 68-letni mieszkaniec Zabrza - pacjenci szpitala w Tychach.

 

Nieuciążliwe objawy COVID-19 i dobry stan pozwalają kilkunastu mieszkańcom regionu wracać do zdrowia we własnym domu. To 5 mieszkańców Częstochowy (4 mężczyzn i 1 kobieta – najstarszy w wieku 90 lat, najmłodszy 19), 3 mieszkańców powiatu lublinieckiego (2 mężczyzn: w sile wieku i w średnim wieku oraz kobieta w sile wieku), mieszkanka Sosnowca w sile wieku, młoda mieszkanka Katowic, mieszkanka powiatu kłobuckiego w średnim wieku i młoda mieszkanka powiatu częstochowskiego.

 

ZOBACZ: Ponad 1,5 tys. nowych zgonów z powodu koronawirusa w USA

 

Kilka następnych tygodni w izolacji domowej będzie musiało spędzić 4 mieszkańców powiatu cieszyńskiego (nastolatka, 2 kobiety w sile wieku oraz mężczyzna w średnim wieku), 2 mieszkańców powiatu bielskiego (obaj w sile wieku), młoda mieszkanka powiatu wodzisławskiego, mieszkanka Rudy Śl. w średnim wieku, mieszkaniec Zabrza, starszy mieszkaniec Bytomia i mieszkanka Katowic w sile wieku.

 

Podlaskie:  osiem nowych przypadków

 

Do 246 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem. We wtorek przed południem Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w komunikacie o ośmiu kolejnych chorych; wszyscy przebywają w izolacji domowej.

 

To osoby w różnym wieku, mieszkańcy powiatów: białostockiego, bielskiego i wysokomazowieckiego. - Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną - podano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Osocze ozdrowieńców dla chorych na Covid-19. Warszawski szpital rozwija badania

 

O chorych z powiatu wysokomazowieckiego informuje w mediach społecznościowych starosta Bogdan Zieliński. Tym razem są to trzy osoby z rodziny chorego, u którego wcześniej zdiagnozowano zakażenie COVID-19, mieszkające w tym samym domu. Jak podał starosta, łącznie w tym powiecie odnotowano dotąd osiemnaście przypadków zakażenia. Zaapelował do mieszkańców o ostrożność i stosowanie się do zaleceń resortu zdrowia.

 

Według "mapy zakażeń" w regionie, publikowanej z podziałem na powiaty przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, dotąd najwięcej przypadków COVID-19 zanotowano w powiecie bielskim (80 chorych) i białostockim (72 łącznie z miastem Białystok).

 

Do tej pory w regionie odnotowano dwa zgony spowodowane zakażeniem koronawirusem, piętnaście osób wyzdrowiało.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

ZOBACZ: Czy w czasie kryzysu wypłaty trafią do pracowników? "Domino może się przewrócić"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie