Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Na pokładzie 7 mln maseczek

Polska
Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Na pokładzie 7 mln maseczek
Polsat News
Największy samolot świata wylądował w Warszawie. Na pokładzie m.in. 7 mln maseczek

We wtorek rano na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował największy użytkowany obecnie samolot transportowy świata, który dostarczył z Chin kilka milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Gigantyczny Antonow An-225 Mriya został zaprojektowany do transportu wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety. Transmisja z lądowania w Polsat News i na polsatnews.pl.

Lotniczy kolos po starcie z Chin, miał przystanek w Ałmatach w Kazachstanie. Po godz. 8:00 samolot przelatywał nad Morzem Czarnym. Na lotnisku w Warszawie wylądował tuż przed 10:00.

 

Po godz. *;00 samolot był nad Morzem Czarnymflightradar24.com
Po godz. 8:00 samolot był nad Morzem Czarnym

 

 

 

Na jego pokładzie znajdował się ładunek środków niezbędnych do walki z koronawirusem. Sprzęt kupiły spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos.

 

 

 

ZOBACZ: Wielki transport środków ochrony przed koronawirusem. Premier o szczegółach

 

Antonow An-225 Mrija to długi na 84 metry, największy obecnie używany samolot na świecie. Sześciosilnikowy gigant został wyprodukowany w ZSRR w 1988 r. tylko w jednym egzemplarzu. Drugi nie został ukończony. Samolot miał przenosić statek kosmiczny Buran oraz części rakiety Energia. Jednak po zaniechaniu programu Buran przestał być używany w tym celu.

 

Wideo: Największy samolot świata wylądował w Warszawie

  

 

Od 2001 r. jest używany komercyjnie przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu wielkich i ciężkich ładunków. W Polsce lądował już dwukrotnie - w 2003 r. w Poznaniu dostarczając ważący  128 ton bęben korujący dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych oraz w 2005 r. w Pyrzowicach, skąd zabrał trzy helikoptery do Algierii. Na pokładzie miał już wcześniej pięć maszyn.

 

W 2004 r. z Pragi do Taszkentu przewiózł największy komercyjny ładunek o masie 247 ton.

 

 

Całkowita dopuszczalna masa ładunku samolotu może wynieść 250 ton. Sam samolot waży ok. 200 ton.

 

Według informacji Onetu, koszt lotu Antonova z Chin do Polski może wynosić ok. 3 mln dolarów.

 

W ubiegłym tygodniu na warszawskim lotnisku wylądował Antonow An-124, samolot rosyjskich linii Volga-Dnepr. Wynajęta przez LOT Cargo na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych maszyna przywiozła ponad 50 ton środków ochrony osobistej, takich jak maseczki i kombinezony. Pierwszy podobny transport przyleciał do Polski 26 marca.

 

ZOBACZ: Jeden z największych samolotów na świecie wylądował w Polsce. Przywiózł sprzęt medyczny

 

 

 

 

prz/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie