Jeden z największych samolotów na świecie wylądował w Polsce. Przywiózł sprzęt medyczny

Polska
Jeden z największych samolotów na świecie wylądował w Polsce. Przywiózł sprzęt medyczny
Twitter/Ministerstwo Klimatu
Samolotem przyleciało 50 ton środków ochrony osobistej

Ponad 50 ton środków ochrony osobistej, takich jak maseczki i kombinezony, przyleciało we wtorek na warszawskie Lotnisko Chopina - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Klimatu.

"Jednym z największych na świecie samolotów transportowych przyleciało dziś do Polski ponad 50 ton środków ochrony osobistej. Maseczki i kombinezony zostaną rozdysponowane przez Agencję Rezerw Materiałowych zgodnie z dyspozycją Ministerstwa Zdrowia" - czytamy na Twitterze resortu klimatu.

 

 

Ze zdjęć zamieszczonych przez Ministerstwo Klimatu wynika, że jest to samolot rosyjskich linii Volga-Dnepr Antonov An-124.

 

Jak powiedział rzecznik LOT Michał Czernicki, samolot, który we wtorek wylądował w Warszawie ze środkami ochrony osobistej, został wynajęty przez LOT Cargo na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych.

 

ZOBACZ: W Nowym Jorku wylądował rosyjski samolot ze sprzętem medycznym

 

- Organizacja takiego rejsu w krótkim czasie to niezwykłe przedsięwzięcie, pokazujące doświadczenie ludzi i know-how, który posiadamy jako LOT - powiedział Czernicki.

 

Największy samolot świata przyleci po Wielkanocy

 

Po Wielkanocy w Polsce ma pojawić się największy transportowy samolot świata, który przywiezie środki niezbędne do walki z koronawirusem, zakupione przez KGHM i Lotos. 

 

Spółka KGHM Polska Miedź poinformowała, że Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata, wyląduje na lotnisku w Warszawie we wtorek 14 kwietnia. Przywiezie do Polski środki niezbędne do walki z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Chińczycy pomagają Polsce. Wylądował kolejny samolot ze sprzętem medycznym

 

"Na wypełnionym po brzegi pokładzie, mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu, znajdzie się nawet 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic" - poinformował KGHM.

 

Antonow An-225 Mrija ma ponad 84 metry długości, jego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-piętrowemu budynkowi. W ładowni mieści blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 400 ton. Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie - w 2003 i w 2005 roku.

bas/dk/ polsatnews.pl, rynek-lotniczy.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie