Kilkanaście zgonów, ponad 200 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce

Polska
Kilkanaście zgonów, ponad 200 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce
PAP/ Leszek Szymański
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 260 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób z Covid-19 - podało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 6934, 245 z nich zmarło.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4), pomorskiego (4).

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M, 76-M - Łańcut, 89-K, 79-K, 76-M, 72-M, 98-K - Poznań, 76-M, 72-K i 73-M Racibórz, 97-K Jelenia Góra, 84-K Warszawa, 62-K Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące" - podało ministerstwo zdrowia.

 

 

Wielkopolskie: zmarło 5 osób

 

O pięciu kolejnych przypadkach śmierci w poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu COVID-19 poinformowały w niedzielę służby wojewody wielkopolskiego. Liczba przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 86, w sumie jest ich 649.

 

Jak poinformował w niedzielę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu COVID-19 zmarli: 89-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego, 79-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego, 76-letni mężczyzna z powiatu kaliskiego, 98-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego oraz 72-letni mężczyzna z powiatu kaliskiego.

 

Wśród osób, u których stwierdzono przypadki zakażenia, znaczącą część stanowią osoby przebywające w izolacji w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Kaliszu oraz w Domu Pomocy Społecznej w Psarach - po 18 przypadków.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 649 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 40 osób zmarło. 19 osób wyzdrowiało.

 

Śląskie: 879 zakażeń w regionie

 

Trzy osoby chorujące na COVID-19 zmarły w ciągu ostatniej doby w woj. śląskim - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W sumie zmarło dotąd 47 osób. Potwierdzono też 33 kolejne przypadki zakażeń koronawirusem, w sumie w regionie odnotowano ich już 879.

 

W szpitalu w Raciborzu zmarli: kobieta w wieku 72 lat z Sosnowca, mężczyzna w wieku 73 lat z Bytomia i mężczyzna w wieku 76 lat, mieszkaniec Gliwic.

 

ZOBACZ: Koronawirus na geriatrii. Cały oddział został zamknięty

 

W dobrym stanie zdrowia, w izolacji w swoim domu są: nastolatek z Bielska-Białej, 3 mieszkańców powiatu lublinieckiego (nastolatek, kilkuletnie dziecko i młody mężczyzna), 4 mieszkańców Sosnowca (2 kobiety w sile wieku, 2 mężczyzn - starszy i w sile wieku), mieszkanka powiatu myszkowskiego w sile wieku, 2 mieszkańców Częstochowy (wiekowy mieszkaniec oraz w średnim wieku), 2 mieszkańców Mysłowic (młoda kobieta i mężczyzna), w średnim wieku: mieszkanka Dąbrowy Górniczej, mieszkaniec Żywca i mieszkanka Tychów oraz starszy mieszkaniec Zabrza, mężczyzna w sile wieku z Katowic, młody mieszkaniec powiatu tarnogórskiego i mieszkaniec powiatu lublinieckiego w sile wieku.

 

Łódzkie: 22 nowe przypadki

 

W regionie łódzkim zanotowano kolejne 22 przypadki zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii w Łódzkiem obecność tego patogenu stwierdzono łącznie u 551 osób - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

 

- W województwie łódzkim są 22 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą jednej nastoletniej dziewczynki, dwóch młodych kobiet, pięciu kobiet w średnim i jednej w starszym wieku, a także mężczyzn - trzech młodych, siedmiu w średnim wieku i trzech w starszym wieku. Zakażeni to osoby w wieku od 15. do 90. roku życia - poinformowała w poniedziałek Zalewska.

 

Dodała także, że wśród kolejnych pięciu osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu dwie z nich uzyskały wyniki ujemne testu, co oznacza, że są zdrowe. W tej grupie znalazły się dwie młode kobiety, kobieta w średnim wieku i dwóch młodych mężczyzn. Tym samym do 126 wzrosła liczba ozdrowieńców w Łódzkiem. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory siedmiu mieszkańców regionu.

 

W ciągu ostatniej doby laboratoria w woj. łódzkim wykonały 336 testów na obecność koronawirusa.

 

Opolskie: 173 przypadki zakażeń

 

W województwie opolskim odnotowano 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii w regionie potwierdzono 173 zakażenia.

 

Od początku pandemii w województwie opolskim potwierdzono 173 przypadki zachorowania na COVID-19, 7 osób zmarło. 

 

Podlaskie: 15 osób wyzdrowiało

 

Do 238 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem. W poniedziałek po południu Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w komunikacie o szesnastu kolejnych chorych; tylko jedna osoba z tej grupy jest w szpitalu.

 

Hospitalizowana osoba to mężczyzna w sile wieku z powiatu grajewskiego, który przebywa w placówce w Grajewie. Pozostałych piętnaście osób, u których teraz potwierdzono zakażenie COVID-19 przebywa w izolacji domowej. To chorzy w różnym wieku, mieszkańcy powiatów: białostockiego (w tym Białegostoku), bielskiego, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i kolneńskiego.

 

ZOBACZ: Hojni celebryci. Metallica, reżyser "Parasite" i Ryan Reynolds w starciu z koronawirusem

 

"Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną" - podano w komunikacie. W sumie w województwie podlaskim jest 238 potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19.

 

O ujętych w poniedziałkowym komunikacie dwóch chorych z powiatu wysokomazowieckiego poinformował w mediach społecznościowych starosta Bogdan Zieliński. Jak podał, w przypadku jednej z tych osób do przeniesienia wirusa doszło wskutek kontaktu z osobą zakażoną w jednej z miejscowych przychodni lekarza rodzinnego. Okoliczności zakażenia drugiego chorego są wciąż ustalane.

 

Według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, zamieszczonych w mediach społecznościowych, w poniedziałek przed południem w regionie z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach były 74 osoby, 3651 w kwarantannie, zaś 261 pod nadzorem epidemiologicznym. Do poniedziałku wykonano w Podlaskiem 4658 testów na obecność koronawirusa.

 

Do tej pory w regionie odnotowano dwa zgony spowodowane zakażeniem koronawirusem, piętnaście osób wyzdrowiało.

 

Małopolskie: zmarła 62-latka krakowianka

 

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarła 62-letnia krakowianka, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim. Kobieta miała choroby współistniejące - podało w poniedziałek biuro prasowe wojewody.

 

Od początku epidemii z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło 12 osób.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 14 osób, w wieku od 6 do 66 lat. To chorzy z Krakowa (dwie osoby), powiatu myślenickiego (cztery osoby), wielickiego (trzy osoby), suskiego (dwie osoby), limanowskiego (dwie osoby) i bocheńskiego (jedna osoba).

 

Cztery osoby z tej grupy są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

 

Do tej pory zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 518 mieszkańców Małopolski. 13 osób wyzdrowiało, 203 przebywają w szpitalach, 13 tys. 508 jest objętych kwarantanną, a 2 tys. 265 nadzorem epidemiologicznym.

 

Dolnośląskie: zmarła kolejna osoba

 

O 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w poniedziałek służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Resort zdrowia podał, że w regionie odnotowano jeden zgon pacjenta zakażonego nowym patogenem. Łącznie na Dolnym Śląsku do tej pory zanotowano 709 zachorowań na COVID-19.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: jeleniogórskiego, kłodzkiego, oleśnickiego, strzelińskiego i wrocławskiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

ZOBACZ: Położna zakażona koronawirusem. Szpital wstrzymuje przyjęcia na oddział

 

Z kolei resort zdrowia podał w poniedziałek, że na Dolnym Śląsku zmarła jedna osoba hospitalizowana z powodu COVID-19. To 97-letnia pacjentka z Jeleniej Góry.

 

Według informacji przekazanych w poniedziałek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 709 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego - według Ministerstwa Zdrowia - 24 pacjentów zmarło.

 

W regionie ponad 5,1 tys. osób objętych jest kwarantanną lub izolacją; pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje niemal 1,3 tys. osób. Jak podano, 265 osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19. 

 

Zachodniopomorskie: 10 chorych

 

U kolejnych 10 osób na Pomorzu Zachodnim potwierdzono w poniedziałek koronawirusa. To osoby ze Szczecina i powiatów: gryfickiego, gryfińskiego, łobeskiego i kołobrzeskiego.

 

O nowych zakażeniach w województwie poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Jak podała, cztery osoby zakażone koronawirusem ze Szczecina to młodzi: kobieta i mężczyzna, oraz kobieta i mężczyzna w średnim wieku. COVID-19 potwierdzono również u dwóch mężczyzn w średnim wieku z powiatu gryfickiego oraz dwóch mężczyzn z powiatu łobeskiego, odpowiednio w średnim i młodym wieku. Koronawirusa mają także młody mężczyzna z powiatu kołobrzeskiego i starsza kobieta z powiatu gryfińskiego.

 

Łącznie w Zachodniopomorskiem odnotowano 203 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym dwie osoby zmarły.

 

Kujawsko-pomorskie: wyzdrowiało 16 osób

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowało dotąd 345 osób. Siedem zmarło, a 16 wyzdrowiało.

 

Kolejni zakażeni to: cztery osoby z Torunia, dwie z Grudziądza, jedna z Bydgoszczy oraz dwie z powiatu nakielskiego.

 

Łącznie w województwie stwierdzono koronawirusa u 345 osób. Wyzdrowiało 16 osób. Na COVID-19 zmarło siedem osób.

 

ZOBACZ: Hołownia z żoną o tym, jak tłumaczą 2,5-letniej córce epidemię koronawirusa

 

"W szpitalu zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowanych jest 96 osób w związku z koronawirusem; 44 z nich jest zakażonych, a 17 chorych jest podłączonych pod respirator" - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa lecznicy Izabela Hirsch-Lewandowska.

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Wł. Biegańskiego jest jednym z dziewiętnastu w kraju przemianowanym na jednoimienne szpitale zakaźne. W placówce jest 1100 łóżek.

 

Lubelskie: 6 nowych zakażeń

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy sześć nowych przypadków zarażenia koronawirusem - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w regionie dotychczas potwierdzono 239 zachorowań, 10 osób zmarło.

 

Jak podała Strzępka w komunikacie, potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu puławskiego, kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z Zamościa, kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu bialskiego. Wszystkie te osoby miały styczność z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa.

 

Kolejne dotyczą "mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu ryckiego, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu puławskiego, który wrócił z kraju o dużej transmisji wirusa, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu lubelskiego, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym" - czytamy w komunikacie.

 

Łącznie w regionie dotychczas potwierdzono 239 przypadków zarażenia koronawirusem, 10 z tych osób zmarło.

 

Strzępka poinformowała też, że w ciągu ostatniej doby hospitalizowano z podejrzeniem koronawirusa 15 osób. Kwarantannie poddanych jest 7968 osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto 1799 osób. 78 osób wyzdrowiało. 

 

Podkarpackie: przybyło 2 chorych

 

Na Podkarpaciu w poniedziałek po południu potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie do tej pory SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 225 osób; zanotowano również 12 zgonów.

 

Jak poinformował w poniedziałek po południu podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor, nowe przypadki to dwie kobiety: jedna w sile wieku, druga młoda. Obie z powiatu jasielskiego. Kobiety przebywają w izolacji.

 

W poniedziałek rano sanepid poinformował o dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem.

 

ZOBACZ: 126 nowych zgonów z powodu koronawirusa w Niemczech

 

W sumie na Podkarpaciu do tej pory koronawirusa zdiagnozowano u 225 osób. W regionie zanotowano również 12 zgonów spowodowanych COVID-19. Ostatni w minioną niedzielę w szpitali jednoimiennym w Łańcucie.

 

W komunikacie inspektor sanitarny poinformował również, że w regionie wyzdrowiało dotychczas 30 osób, które były zarażone koronawirusem.

 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 4872 testy.

 

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem sanitarnym pozostaje 1469 osób, a 12515 jest poddanych kwarantannie. Aktualnie hospitalizowane są 152 osoby.

 

Pomorskie: 13 osób wyzdrowiało

 

W województwie pomorskim koronawirusa zdiagnozowano dotąd u 175 osób, a 13 wyzdrowiało - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

 

Sanepid poinformował również, że w woj. pomorskim na kwarantannie domowej przebywa 1170 osób, a 2106 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Zakażonych koronawirusem w Pomorskiem jest ogółem 175 osób. 16 osób jest poddanych hospitalizacji, a 145 przebywa w izolacji domowej. Wśród pracowników medycznych w woj. pomorskim zakażonych koronawirusem jest 31 osób, z czego dziewięć to zatrudnieni w szpitalach.

 

Najwięcej zakażeń na terenie województwa pomorskiego potwierdzono w Gdańsku - 55, w powiecie wejherowskim - 42 oraz w Gdyni - 26. W siedmiu powiatach - lęborskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, starogardzkim, malborskim i sztumskim - nie zanotowano do tej pory żadnego zakażenia koronawirusem.

 

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały dwie osoby. Do tej pory z COVID-19 wyleczyło się w Pomorskiem 13 osób.

 

Ostatniej doby wykonano 329 testów pod kątem koronawirusa. Pomorski sanepid podkreśla, że liczba przeprowadzonych badań odpowiada dostarczonym próbkom.

 

Z powodu koronawirusa w Pomorskiem zanotowano jeden zgon. W 7. Szpitalu Marynarki Wojennej zmarł w środę 79-letni mieszkaniec Gdańska. Mężczyzna chorował na nadciśnienie, a jego stan od początku określano jako ciężki.

 

Mazowieckie: zmarło 70 osób

 

W ciągu minionej doby na Mazowszu odnotowano jeden zgon powiązany z COVID-19 i potwierdzono 24 nowe przypadki zakażeń - podała w poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie w regionie testy wykazały 1 688 zakażonych, 70 osób zmarło.

 

Jak poinformował sanepid, osoba, która zmarła ubiegłej doby, to 88-letnia kobieta z powiatu białobrzeskiego hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

WSSE zaznacza ponadto, w województwie w minionej doby przybyło 84 ozdrowieńców, łącznie jest ich już 150. Sanepid wylicza, że 39 spośród podanych przypadków ozdrowień wykazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Pacjenci byli hospitalizowani w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie; 35 z nich to dorośli w wieku 18-73 lat, a czwórka to dzieci (10 mies., 6 l., 12 l., 14 l.). Jeden przypadek ozdrowienia odnotowała także stacja Warszawa Zachód: to 51-letnia kobieta, która przebywała w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Polski lekarz wrócił z Włoch. Są już pierwsze wnioski i decyzje

 

Pozostałe ozdrowienia odnotowała PSSE w Sierpcu: to dwaj mężczyźni w wieku 23 l. i 29 l., hospitalizowani w Szpitalu Zespolonym w Płocku.

 

Z kolei PSSE w Białobrzegach podała informacje o 42 ozdrowieńcach. To dorośli w wieku od 20-82 l. oraz dwoje młodych w wieku 16 l., którzy przebywali w izolacji domowej (DPS Niedabyl).

 

W ciągu doby na Mazowszu potwierdzono także 24 kolejne zachorowania na COVID-19, które wykazano w powiatach: białobrzeskim (3), grójeckim (1), nowodworskim (1), pruszkowskim (1), pułtuskim (1), m.st. Warszawa (12), zwoleńskim (2), żyrardowskim (2), warszawskim zachodnim (1).

 

Łącznie na Mazowszu odnotowano 1 688 przypadków zakażeń koronawirusem; 70 osób zmarło. W izolacji domowej przebywają 922 osoby. Z podejrzeniem zakażenia hospitalizowane są 622 osoby. 12 896 objęto kwarantanną, a 4 916 nadzorem epidemiologicznym.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

ZOBACZ: Czy w czasie kryzysu wypłaty trafią do pracowników? "Domino może się przewrócić"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie