Polski lekarz wrócił z Włoch. Są już pierwsze wnioski i decyzje

Polska
Polski lekarz wrócił z Włoch. Są już pierwsze wnioski i decyzje
Polsat News
Program "Wydarzenia i Opinie" poprowadzi Bogdan Rymanowski

Wrócił z Lombardii i pracuje nad wnioskami podczas obowiązkowej kwarantanny. Doktor Paweł Szczuciński - psychiatra, uczestnik misji we Włoszech Fundacji PCPM i Wojskowego Instytutu Medycznego był gościem poniedziałkowego programu "Wydarzenia i Opinie".

Polscy lekarze i ratownicy przez 10 dni uczestniczyli w naukowej misji medycznej we Włoszech. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2. Misja była realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

 

Jeden z uczestników misji, dr Paweł Szczuciński poinformował, że obecnie przygotowywany jest raport dla Wojskowego Instytutu Medycznego, wnioski zaś z misji we Włoszech będą realizowane w Polsce.

 

Powstanie tymczasowy szpital modułowy

 

Jak mówił, m.in. na podstawie wniosków z misji podjęto decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego tymczasowego szpitala modułowego; za wzór ma służyć szpital polowy w Bergamo.

 

- Będziemy chcieli pozyskiwać lekarzy, pielęgniarki, ratowników, którzy mają doświadczenie w pracy na intensywnej terapii. Korzystając z tych doświadczeń, które uzyskaliśmy, myślimy cały czas o przyszłości - podkreślił.

 

"Włosi stworzyli pewne narzędzia"

 

Lekarz mówił, że z włoskiej misji polscy medycy przywieźli konkretne schematy postępowania, a teraz dzielą się tymi doświadczeniami.

 

- Włosi stworzyli pewne narzędzia, dzięki temu, że mieli do czynienia z ogromną liczbą pacjentów - stwierdził. Dodał, że chodzi o narzędzia, na postawie których można tworzyć algorytmy i kierować pacjentów chorych na Covid-19 - tych ciężko chorych pacjentów w szczególności - w odpowiednie ścieżki terapeutyczne.

 

ZOBACZ: Włochy: ponad 20 tys. zgonów z powodu Covid-19. Coraz mniej pacjentów na intensywnej terapii

 

Szczuciński zaznaczył, że, podczas misji, "nie było czasu na narzekanie".

 

- Pracowaliśmy intensywnie, współpracowaliśmy przede wszystkim na intensywnej terapii. Włosi docenili to, że przyjechaliśmy. Widzieliśmy się tylko w maskach, więc mam nadzieję, że się spotkamy i poznamy w przyszłości - dodał.

 

WIDEO: Polski lekarz po powrocie z misji medycznej z Włoch

 

 

"Musimy mieć świadomość, że nasze rezerwy są znacznie, znacznie mniejsze" 

 

Dr Szczuciński ocenił, że poziom służby zdrowia w Lombardii - jeśli chodzi o sprzęt - jest znacznie wyższy niż w Polsce.

 

- Mamy świetnych lekarzy, mamy świetnych ratowników, bardzo oddany personel, ale Włosi mają w Lombardii dobrze zorganizowaną służbę zdrowia, bo to jest najbogatsza część Włoch. To, że zginęło tam tak dużo ludzi musi być dla nas przestrogą, musimy szczególnie uważać, mając świadomość, iż nasze rezerwy są znacznie, znacznie mniejsze - podkreślił.

 

- Jestem optymistą, pod warunkiem, że będziemy jako społeczeństwo stosować się do obostrzeń. Jesteśmy bogatsi o doświadczenie, którego nie mieli Włosi - dodał. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

sgo/ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie