Wielkanocne orędzie papieża na wyjątkowe czasy. "UE przed epokowym wyzwaniem"

Świat
Wielkanocne orędzie papieża na wyjątkowe czasy. "UE przed epokowym wyzwaniem"
PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL
W przesłaniu wygłoszonym po mszy odprawionej w pustej bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił: - Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: "Jezus Chrystus zmartwychwstał!"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku zmartwychwstałemu Chrystusowi, by uleczył rany "ludzkości udręczonej pandemią". Modlił się za zmarłych i apelował o pomoc dla potrzebujących. - Nie jest to czas na obojętność - dodał w przesłaniu wygłoszonym po mszy odprawionej w pustej bazylice Świętego Piotra.

- Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: "Jezus Chrystus zmartwychwstał!" - przekazał papież Franciszek.

 

- Jak nowy płomień, ta Dobra Nowina rozpaliła się w nocy: w nocy świata zmagającego się już z wyzwaniami epokowymi, a teraz udręczonego pandemią, która wystawia na próbę naszą wielką ludzką rodzinę - podkreślił.

 

ZOBACZ: Niedziela Wielkanocna - najważniejsze święto w Kościele katolickim

 

Mówił następnie, że nowina o Zmartwychwstaniu jest "infekcją nadziei", którą przekazuje się z serca do serca. - To nie magiczne zaklęcie, sprawiające, że problemy znikają - zaznaczył.

 

"By uleczył rany udręczonej ludzkości"

 

Zmartwychwstały Jezus, mówił papież, nosi nieusuwalne rany: rany, które stały się "szczelinami nadziei". - Ku Niemu kierujemy nasze spojrzenie, by uleczył rany udręczonej ludzkości - dodał.

 

ZOBACZ: Na Białorusi katolicy przyszli do kościołów mimo epidemii

 

Podkreślił, że myśli kieruje przede wszystkim do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci koronawirusem, do chorych i zmarłych oraz członków ich rodzin, "z którymi niekiedy nie zdołali się nawet pożegnać".

 

- Niech nie zabraknie pocieszenia i niezbędnej pomocy osobom, które są w sytuacji szczególnie trudnej, jak pracujący w domach opieki lub mieszkający w koszarach i więzieniach. Dla wielu jest to Wielkanoc samotności, przeżywana w żałobie i pośród wielu trudności, jakie powoduje pandemia, od cierpienia fizycznego po problemy ekonomiczne - powiedział papież.

 

Franciszek o Unii Europejskiej

 

- Spośród wielu obszarów świata dotkniętych koronawirusem, kieruję szczególną myśl ku Europie - mówił papież. - Po drugiej wojnie światowej ten umiłowany kontynent mógł się ponownie odrodzić dzięki konkretnemu duchowi solidarności, który umożliwił mu przezwyciężenie rywalizacji z przeszłości. Tym pilniejsze jest, zwłaszcza w dzisiejszych okolicznościach, aby nie ożywiać tej rywalizacji, ale aby wszyscy uznali się za część jednej rodziny i wzajemnie się wspierali.

 

- Dziś Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata. Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych - dodał papież.

 

Wideo: Wielkanocne orędzie papieża na wyjątkowe czasy. "UE przed epokowym wyzwaniem"

  

 

Franciszek przestrzegł kraje europejskie przed "egoizmem interesów partykularnych i pokusą powrotu do przeszłości", bo to niesie "zagrożenie wystawienia na ciężką próbę pokojowego współistnienia i rozwoju przyszłych pokoleń". - Nie jest to czas na podziały - wskazał. 

bia/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie