Wielka Sobota w Watykanie. "To dla nas najciemniejsza godzina"

Świat
Wielka Sobota w Watykanie. "To dla nas najciemniejsza godzina"
PAP/EPA/REMO CASILLI / POOL
W bazylice Świętego Piotra nie było wiernych

- W tym roku bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień wielkiego milczenia - mówił papież Franciszek podczas Mszy Wigilii Paschalnej w bazylice Świętego Piotra, gdzie z powodu pandemii nie ma wiernych. - To dla nas najciemniejsza godzina - dodał.

W homilii w czasie liturgii Wielkiej Soboty papież przywołał obraz kobiet, które poszły do grobu Jezusa.

 

- Możemy dostrzec swoje odbicie w uczuciach kobiet tego dnia. Podobnie jak my, miały w oczach dramat cierpienia, nieoczekiwanej tragedii, która wydarzyła się zbyt nagle. Widziały śmierć i miały śmierć w swoich sercach - powiedział Franciszek, nawiązując do obecnej sytuacji na świecie.

 

Mówił też o obawach o przyszłość, o tym, że "wszystko trzeba odbudować".

 

ZOBACZ: Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego

 

- Zraniona pamięć, przytłumiona nadzieja. Dla nich, podobnie jak dla nas, była to najciemniejsza godzina. Ale w tej sytuacji kobiety nie dają się obezwładnić. Nie poddają się mrocznym siłom narzekań i żalu, nie zamykają się w pesymizmie, nie uciekają od rzeczywistości - dodał.

 

Kobiety, które poszły do grobu Jezusa - wskazał - "modlitwą i miłością pomogły, by zakwitła nadzieja".

 

- Ile osób w przeżywanych przez nas smutnych dniach czyniło i czyni jak te niewiasty zasiewające kiełki nadziei! Poprzez drobne gesty troski, uczucia, modlitwy - zauważył.

 

- Nie lękajcie się, nie bójcie się: oto obwieszczenie nadziei. Jest to wieść dla nas dzisiaj. Są to słowa, które Bóg powtarza nam w nocy, której doświadczamy - wskazał papież. Podkreślił, że tej nocy ludzie otrzymują podstawowe prawo - prawo "do nadziei". 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie