Zatrzymany lider organizacji terrorystycznej ma... 13 lat. Policja szukała "Komandora"

Świat
Zatrzymany lider organizacji terrorystycznej ma... 13 lat. Policja szukała "Komandora"
Flickr/Marco Verch Professional Photographer/CC BY 2.0; Zdj. ilustracyjne
Organizacja kierowana przez... 13-latka

Estońska policja zatrzymała jednego z dowódców Feuerkireg Division (FDK), skrajnie prawicowej organizacji terrorystycznej, koordynującej swoje akcje przez internet. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy okazało się, że przestępca to... 13-latek. Chłopiec działał pod pseudonimem "Komandor", odpowiadał za rekrutację nowych członków.

Członkowie FDK są rozsiani w co najmniej 15 krajach, porozumiewają się głównie za pośrednictwem forów internetowych. Choć grupa oficjalnie ogłosiła, że ulega rozwiązaniu 8 lutego, śledczy nadal prowadzili postępowanie sądząc, że członkowie organizacji nadal organizują się w sieci.

 

ZOBACZ: Morderca z Hanau miał należeć do skrajnej prawicy. Zostawił list i nagranie wideo

 

Jak informuje niemiecki dziennik "Der Spiegel" 13-letni lider organizacji zajmował się przyjmowaniem i ocenianiem nowych rekrutów. Dodatkowo miał udostępniać w internecie instrukcje wyjaśniające szczegółowo jak skonstruować bombę.

 

Nie stanie przed sądem

 

Nastolatek miał też zapewniać innych członków, że planuje atak terrorystyczny na Londyn i był pomysłodawcą organizacji militarnych obozów szkoleniowych, by uczcić "100. urodziny NSDAP".

 

Z uwagi na swój wiek podejrzany nie mógł zostać postawiony przed sądem - pozwalających na to przepisów nie ma w estońskim prawie. Władze próbują teraz znaleźć sposób na odizolowanie chłopca go od innych osób.

 

"Detsche Welle" przypomina, że jeden z członków niemieckiej komórki FDK o pseudonimie "Heydrich", został zatrzymany w lutym tego roku przez bawarską policję. Okazało się, że to 22-letni mężczyzna, który nie ma przeszłości kryminalnej ani powiązań z innymi organizacjami neonazistowskimi. Miał zradykalizować się przez wpływ grupy, do której należał.

bas/hlk/ dw.com, "Der Spiegel"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie