Jest decyzja MEN w sprawie egzaminów i matur

Polska
Jest decyzja MEN w sprawie egzaminów i matur
Polsat News

Egzaminy nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Informacja o nowych terminach ma zostać ujawniona nie później niż na trzy tygodnie wcześniej. Dotyczy to zarówno matur, jak i egzaminów ósmoklasisty.

Podczas konferencji premier poinformował także o przedłużeniu zawieszenia działalności żłobków, przedszkoli i szkół do 26 kwietnia. Do tego czasu odwołane zostają również zajęcia stacjonarne na uczelniach wyższych.

 

- Kochani, wiemy, że macie ogromy stres, że nie wiecie, kiedy ten egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać - zwrócił się do uczniów minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania do nowych terminów i dlatego z dużym wyprzedzeniem poinformujemy o tym, kiedy te egzaminy. Potraktujcie to jako dodatkowy czas na przygotowanie - zachęcił minister.

 

Informacja o nowych terminach ma zostać podana z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.

 

Wideo: Minister edukacji o terminach egzaminów

  

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Piontkowski stwierdził, że nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego. - Będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa drogą elektroniczną - przekazał.

 

"Próbne arkusze" to egzaminy z poprzednich lat

 

O odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów w szkołach Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował do ministra jeszcze w marcu. -Ministerstwo edukacji w porozumieniu z nauczycielami oraz przedstawicielami uczelni wyższych powinno jak najszybciej wypracować adekwatną do obecnych warunków i bezpieczną formę rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz na studia w roku 2020 - wskazywał Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

 

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszono zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach. Od środy 25 marca narzucono szkołom obowiązek nauczania na odległość.

 

Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. 30 marca Centralna Komisja Egzaminacyjna rozpoczęła publikowanie arkuszy do próbnego egzaminu, które miały pomóc uczniom w przygotowaniu się do niego. Od czwartku 2 kwietnia CKE na swoich stronach zamieszcza także arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury miały rozpocząć się 4 maja.

 

Uczniowie zgłaszali problemy z dostępem do strony CKE, co uniemożliwiało pobieranie arkuszy egzaminacyjnych. Ponadto, jak się okazało, CKE w ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego dała uczniom do rozwiązania egzamin czerwcowy z 2019 roku. Natomiast jako maturę próbną wykorzystała arkusz matury poprawkowej z 1 czerwca 2015 roku. 

 

ZOBACZ: Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie dostali arkusze sprzed kilku lat

 

W połowie marca szef MEN zapowiedział, że jeśli zapadnie decyzja o tym, że egzaminy nie będę mogły się odbyć zgodnie z planem, uczniowie dowiedzą się najpóźniej na tydzień przed zaplanowanym terminem.

bia/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie