Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty przez internet. Plany resortu edukacji

Polska
Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty przez internet. Plany resortu edukacji
Pixabay/Pexels

Próbne matury i egzamin ósmoklasisty w trybie zdalnym? Takie są plany resortu edukacji. - Przygotowujemy się do tego, by uczniowie mieli możliwość poćwiczenia i przygotowania się do egzaminu kończącego szkołę podstawową - mówi polsatnews.pl rzeczniczka MEN Anna Ostrowska i dodaje, że w planach jest również próbna matura w trybie zdalnym.

11 marca ogłoszono, że od 12 marca nie będą odbywały się lekcje, a od 16 do 25 marca włącznie szkoły zostaną zamknięte. 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii oraz przedłużeniu zamknięcia szkół do świąt Wielkanocnych. Uczniowie i nauczyciele pracują w trybie zdalnym.

Według harmonogramu CKE ośmioklasiści napiszą egzamin z języka polskiego 21 kwietnia, z matematyką zmierzą się 22 kwietnia, a z językiem obcym 23 kwietnia. Z kolei matury mają się rozpocząć 4 maja.

 

ZOBACZ: Objęty kwarantanną. "Flacha i pizza, inaczej sam pójdę i będę zarażał"

Egzaminy będą oceniane

 

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska informuje, że jest planowane zdalne przeprowadzenie próbnego egzaminu ośmioklasistów.

 

- Ze względu na to, że szkoły będą zamknięte do świąt Wielkanocnych przygotowujemy się do tego, by uczniowie mieli możliwość poćwiczenia i sprawdzenia się przed egzaminem kończącym szkołę podstawową - mówi.

 

Na stronie CKE codziennie o 9 pojawiają się materiały z ćwiczeniami dla uczniów, a o godz. 15 rozwiązania.

 

- Pakiety zadań powtórkowych, publikowane codziennie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym tygodniu każdego dnia pobierało je ze strony CKE ponad 175 tys. osób. To pokazuje, że uczniowie potrzebują sprawdzenia swoich sił i przećwiczenia materiału przed egzaminami. Stąd propozycja próbnych egzaminów. O szczegółach poinformujemy do końca tygodnia, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną - wyjaśnia rzeczniczka.

 

Egzaminy będą przesunięte?

 

Ostrowska zapowiada, że rozważany jest również próbny egzamin maturalny w trybie zdalnym. - Chcemy, by uczniowie, którzy w tym roku kończą szkołę średnią również mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności  i wypróbowania swoich sił. O szczegółach poinformujemy już wkrótce - dodaje.

 

Rzeczniczka MEN powiedziała, że na tę chwilę, kiedy powrót uczniów do szkoły planowany jest po świętach Wielkanocnych, egzaminy mogą odbyć się we wcześniej zapowiadanych terminach. Dodała jednak, że sytuacja jest dynamiczna i decyzje będą podejmowane adekwatnie do sytuacji.

pgo/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie