Problemy techniczne z próbnym egzaminem ósmoklasisty. "Przepraszamy za utrudnienia"

Polska
Problemy techniczne z próbnym egzaminem ósmoklasisty. "Przepraszamy za utrudnienia"
Zdjęcie od widza
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

O godz. 9 miał rozpocząć się egzamin ósmoklasisty online, jednak pojawiły się problemy z wejściem na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. "Przepraszamy za utrudnienia" - napisała na Twitterze CKE, informując jednocześnie, gdzie można znaleźć arkusze. Na stronę udało się wejść po godz. 10:30.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

 

CKE zorganizowała próbny egzamin ósmoklasisty online - dziś z języka polskiego - jednak internauci zgłaszają problemy z wejściem na stronę CKE.

 

Około godz. 10 naszej reporterce również nie udało się wejść na stronę Komisji. Ok. 10:30 strona działała.

 

"Strona internetowa CKE jest obsługiwana przez Centrum Informatyczne Edukacji, które pracuje nad rozwiązaniem problemów technicznych. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy o korzystanie w międzyczasie ze stron OKE" - informuje na Twitterze CKE.

 

Komisja na Twitterze umieściła linki, pod którymi można znaleźć arkusze.

 

Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne

 

Jak informował wcześniej resort edukacji, przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Uczniowie będą podchodzić do niego w swoich domach.

 

ZOBACZ: "Egzamin dyplomowy może odbywać się online". Resort nauki wydał rekomendacje

 

CKE zaleca, by szkoły, które zdecydowały się na udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie i sposobie jego przeprowadzenia. Uczniowie po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej powinni rozwiązać zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę lub nauczyciela formie, np. w pliku w edytorze tekstów, na wydruku (jeśli uczeń ma możliwość wydrukowania arkuszu), korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie) lub na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

 

Jednocześnie CKE radzi, by w przypadku, gdy uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, przekazać mu arkusze w formie wydruków lub przygotować wydruki do odbioru w szkole.

 

Zasady oceniania na stronie internetowej CKE 8 kwietnia

 

Po rozwiązaniu zadań uczniowie powinni je przesłać do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy - korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań - będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu, podczas spotkania on-line (indywidualnego albo z grupą) albo w postaci komentarzy w pliku (w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym).

 

ZOBACZ: Jest poradnik dla uczniów i nauczycieli o kształceniu na odległość

 

Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną przekazane dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. 8 kwietnia zasady oceniania zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE.

 

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Z dotychczasowych wypowiedzi ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego, wynika, że na razie terminy przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, a także maturalnego, nie są zagrożone.

pgo/luq/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze