Ponad 250 tys. wniosków ws. tarczy antykryzysowej. Prace nad kolejną "do końca tygodnia"

Biznes
Ponad 250 tys. wniosków ws. tarczy antykryzysowej. Prace nad kolejną "do końca tygodnia"
PAP/Wojciech Olkuśnik

Resort rozwoju wspólnie z kancelarią premiera pracuje nad drugą tarczą antykryzysową - potwierdziła w poniedziałek minister Jadwiga Emilewicz. Prace nad kolejną specustawą na pewno potrwają "do końca tygodnia" - poinformowała. Zapowiedziała też modyfikację dotychczasowych rozwiązań.

Emilewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie potwierdziła, że kierowany przez nią resort pracuje wspólnie z kancelarią premiera nad drugą tarczą antykryzysową. - Na pewno ten tydzień - to tydzień spotkań z pracodawcami i stroną społeczną - poinformowała. Dodała, że trwają także prace nad modyfikacją przyjętych w ubiegłym tygodniu rozwiązań antykryzysowych.

 

ZOBACZ: Złoty słabnie. Tańsze kredyty w naszej walucie, frankowicze w strachu

 

- Codziennie rano odbieram raporty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z urzędów pracy. Mamy ponad 200 tys. osób, które już wystąpiły z wnioskami o ulgi, zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne; mamy kilka tysięcy przedsiębiorców, którzy już dzisiaj wystąpili o postojowe, dzięki czemu będą mogli wypłacić pensje na koniec kwietnia, utrzymają miejsca pracy - poinformowała.

 

Praca "w dobrym tempie"

 

Zaznaczyła, że zarówno praca nad nową tarczą, jak i ewaluacją dotychczasowych zapisów powinna odbywać się "w dobrym tempie", aby zauważyć, czy wprowadzone już instrumenty działają oraz jakich rozwiązań jeszcze potrzeba. Podkreśliła, że prace te na pewno potrwają "do końca tygodnia".

 

ZOBACZ: Koniec koalicji rządowej? Gowin wyjaśnia

 

O tym, że trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa poinformował w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział, że "nowa tarcza" ma uzupełnić to, czego brakuje w pierwszej. Nie wykluczył, że w ustawie znajdą się dodatkowe rozwiązania dla średnich firm.

 

Ponad ćwierć miliona wniosków o wsparcie 

 

Złożono już ponad ćwierć miliona wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego zdecydowana większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS na trzy miesiące – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z danych MRPiPS wynika, że do poniedziałkowego południa złożono ponad 250 tys. wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej.

 

Zdecydowana większość z nich – 181 419 wniosków – dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych i na ubezpieczenia zdrowotne.

 

ZOBACZ: Po wszystkim "normalność“ może nas zaskoczyć. Tarcza "nie dla gastronomii"

 

Złożono również 39 570 wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 2056 wniosków dla umów cywilnoprawnych. Wysokość świadczenia postojowego to 2080 zł brutto, a w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto.

 

Niskooprocentowana pożyczka

 

O przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 22 998 wniosków. Taka pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia mikroprzedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia w stosunku do stanu na 29 lutego br.

 

Ponadto złożono 2546 wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS. Kolejne 1886 wniosków dotyczy wsparcia na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o czasowe zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowane wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju, a mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów działalności np. wynajmu lokalu.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie