Pięć kolejnych osób zmarło z powodu koronawirusa. Ponad 200 nowych przypadków w Polsce

Polska
Pięć kolejnych osób zmarło z powodu koronawirusa. Ponad 200 nowych przypadków w Polsce
Polsat News
Ponad 3700 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Kolejnych pięć osób zmarło na COVID-19. Potwierdzono też 207 nowych zakażeń koronawirusem, tym samym liczba zdiagnozowanych osób wzrosła do 3834 – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory zmarły 84 osoby.

Potwierdzone nowe przypadki zakażeń dotyczą: 93 osób z woj. mazowieckiego, 38 osób z woj. śląskiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. świętokrzyskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i jednej osoby z woj. lubelskiego.

 

ZOBACZ: Bosak: rozsadnikiem koronawirusa w Polsce stała się ochrona zdrowia, lekarze nie stosowali procedur

 

Resort poinformował też o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju.

 

 

W Małopolsce zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem: 84-letni krakowianin, który przebywał w Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego i 41-letnia kobieta z powiatu wadowickiego, hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim. Oboje mieli choroby współistniejące – podało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

 

Od początku epidemii z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło siedem osób.

 

ZOBACZ: "Pacjenci są coraz młodsi". Polski ratownik o sytuacji we Włoszech

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 osób: ośmiu kobiet i czterech mężczyzn, w wieku od 22 do 77 lat. Chorzy pochodzą z Krakowa (jedna osoba), z powiatu brzeskiego (trzy osoby), dąbrowskiego (dwie osoby), wielickiego (dwie osoby), wadowickiego (dwie osoby) oraz powiatów suskiego i myślenickiego (po jednej osobie).

 

Trzy osoby z tej grupy są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

 

Jak podało w niedzielę biuro prasowe wojewody w dotychczasowych zestawieniach sanepidu wśród zakażonych wskazywana była osoba ujmowana także przez inspekcję z innego województwa, dlatego ten przypadek został usunięty z raportu dla Małopolski.

 

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 319 osób.

 

Wielkopolskie: jedna osoba zmarła, 11 nowych przypadków

 

W poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu COVID-19 zmarł 71-letni mężczyzna. To 14. ofiara koronawirusa w regionie. Potwierdzono też 11 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – przekazał w niedzielę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

"Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu COVID-19 zmarł 71-letni mężczyzna z powiatu ostrowskiego" – podał Stube. To 14. ofiara koronawirusa w regionie.

 

Stube dodał, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 11 mieszkańców Wielkopolski.

 

76-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego w stanie średnio dobrym przebywa w szpitalu zakaźnym w Koninie. Mężczyzna miał wcześniej kontakt z osobą zarażoną.

 

ZOBACZ: 20 tys. złotych kary za złamanie kwarantanny. Na zapłatę ma 7 dni

 

W szpitalu zakaźnym w Poznaniu, w stanie średnio dobrym, przybywa 71-letnia kobieta z powiatu ostrzeszowskiego. "Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem" – podał Stube.

 

Dwie mieszkanki powiatu kaliskiego w wieku 37 i 24 lat przebywają w swoich domach. Ich stan określono jako dobry. Obie miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

 

W szpitalu w Kaliszu hospitalizowana jest 29-letnia mieszkanka powiatu jarocińskiego. Jej stan określono jako dobry, miała wcześniej kontakt z osobą zarażoną.

 

77-letnia mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego, w stanie średnio ciężkim, przebywa w szpitalu zakaźnym w Poznaniu. Kobieta miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

 

Koronawirusa potwierdzono również u 59-letniej mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego, która wróciła wcześniej z zagranicy. Kobieta w dobrym stanie przebywa w domu.

 

ZOBACZ: Prymas Polski: łamiąc zakazy podczas epidemii, naruszamy piąte przykazanie

 

50-letnia kobieta z powiatu pleszewskiego i 47-letnia mieszkanka powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w dobrym stanie zdrowia przebywają w swoich domach. Obie miały kontakt z osobami zarażonymi.

 

25-latek z powiatu kaliskiego i 19-latek z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego przebywają w swoich domach. Ich stan zdrowia określono jako dobry. Obaj mieli kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

 

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 246 mieszkańców regionu, w tym 14 osób zmarło.

 

Śląskie: liczba zakażonych przekroczyła pół tysiąca

 

38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatnich godzinach w woj. śląskim, nie zanotowano zgonów – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych w regionie przekroczyła pół tysiąca – potwierdzono w sumie 534 przypadki.

 

W swoich domach leczyć się będą przez najbliższe dni trzy mieszkanki powiatu częstochowskiego – wszystkie w sile wieku, młoda mieszkanka Mysłowic oraz mężczyzna w średnim wieku z Dąbrowy Górniczej. W izolacji domowej pozostanie także mieszkaniec powiatu tarnogórskiego w sile wieku, mieszkanka Piekar Śląskich w średnim wieku, mieszkaniec Bytomia w sile wieku, mieszkanka powiatu bielskiego w średnim wieku, kobieta z powiatu będzińskiego, mieszkaniec powiatu tarnogórskiego w średnim wieku oraz mieszkanka Bytomia.

 

ZOBACZ: Ponad 80 proc. Polaków pozytywnie ocenia ograniczenia wprowadzone przez rząd

 

Uciążliwe objawy koronawirusa zdecydowały, że w szpitalu w Chorzowie pozostał mieszkaniec Mysłowic w sile wieku. Jest tam także kobieta w sile wieku, która znajdowała się pod nadzorem służb sanitarnych w Sosnowcu. Stan zdrowia zdecydował o pozostawieniu w szpitalu zakaźnym w Raciborzu starszego mieszkańca powiatu wodzisławskiego, tam też jest hospitalizowany mężczyzna w sile wieku z powiatu wodzisławskiego.

 

Dodatnie okazały się próbki pobrane od 8 osób ze szpitala specjalistycznego w Bytomiu – są to mieszkańcy powiatu tarnogórskiego i Bytomia, od 12 ze szpitala wojewódzkiego w Częstochowie – głównie mieszkańców powiatów częstochowskiego oraz lublinieckiego.

 

Wirusa wykryto także w próbkach pobranych od starszej mieszkanki powiatu tarnogórskiego, która jest leczona w zakładzie pulmonologii NZOZ w Tarnowskich Górach. W szpitalu przebywa także starsza mieszkanka powiatu cieszyńskiego.

 

Łącznie w woj. śląskim wykryto obecność koronawirusa u 534 osób. Zmarły 23 osoby, 12 wyzdrowiało.

 

Dolnośląskie: 427 przypadków koronawirusa w regionie

 

O 20 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w niedzielę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 427 zachorowań na COVID-19.

 

W wydanym w niedzielę komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały o 20 nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

ZOBACZ: Minister zakażony koronawirusem: czasem nie byłem w stanie złapać tchu, to nie jest zwykła grypa

 

"Zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z Jeleniej Góry i z powiatów: średzkiego, złotoryjskiego, kamiennogórskiego, świdnickiego, oleśnickiego, głogowskiego, lubińskiego, trzebnickiego, wrocławskiego i ząbkowickiego" – podano.

 

Według informacji przekazanych w sobotę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie zanotowano 427 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu – ośmioro pacjentów zmarło. Cztery osoby uznano za ozdrowieńców i opuściły one szpitale.

 

Podkarpackie: osiem osób zakażonych

 

Na Podkarpaciu w niedzielę potwierdzono kolejnych osiem przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. W sumie w regionie do tej pory patogen zdiagnozowano u 144 osób.

 

Nowe, potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2 to mężczyzna w sile wieku z powiatu strzyżowskiego, który jest hospitalizowany; dwóch młodych mężczyzn z powiatu jasielskiego, którzy również są hospitalizowani; trzech starszych mężczyzn z powiatu tarnobrzeskiego, którzy przebywają w izolacji; mężczyzna w sile wieku z powiatu niżańskiego, który jest hospitalizowany oraz starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego, która także jest w szpitalu.

 

WSSE podała również, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium stacji wykonano 3303 testy.

 

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 144 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dziewięć osób wyzdrowiało, a cztery zmarły.

 

Świętokrzyskie: 11 kobiet i jeden mężczyzna zakażeni koronawirusem

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w niedzielę 12 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. W sumie w regionie wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 93 osób.

 

"To starszy mężczyzna z powiatu starachowickiego oraz 11 kobiet: sześć z powiatu starachowickiego (pięć starszych i jedna w sile wieku), trzy kobiety w sile wieku i jedna młoda z powiatu skarżyskiego, a także jedna kobieta w sile wieku z powiatu koneckiego" – poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

 

W sumie w woj. zanotowano 93 przypadki zachorowań na COVID-19. Jedna osoba, 80-letni mężczyzna, zmarła.

 

Według ostatnich danych w regionie pod kątem koronawirusa hospitalizowane są 52 osoby, 4098 osób jest poddanych kwarantannie, a 85 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Warmińsko-mazurskie: dwa nowe przypadki, trzy osoby wyzdrowiały

 

W niedzielę w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano dwa kolejne przypadki zachorowania na COVID-19. Jednocześnie ze szpitala jednoimiennego w Ostródzie wypisano trzy osoby - poinformował rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Nowe zachorowania odnotowano w powiatach: iławskim i ostródzkim. W okolicach Iławy zachorowała kobieta w średnim wieku, w powiecie ostródzkim - młoda kobieta.

 

Guzek poinformował, że obie panie zakaziły się na drodze transmisji lokalnej a ich stan zdrowia jest na tyle dobry, że pozostają w domach.

 

Tym samym liczba potwierdzonych zakażeń COVID-19 w woj. warmińsko-mazurskim wynosi 80 osób. W sobotę zmarł pierwszy chory z regionu, 74-letni mężczyzna z Olecka.

 

Guzek poinformował w niedzielę, że trzy kolejne osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitala w Ostródzie do domu. Są to dwie kobiety (młoda i w średnim wieku) oraz mężczyzna w średnim wieku - wszyscy z Elbląga. Tym samym liczba osób, które wyzdrowiały w regionie wynosi 5.

 

Pomorskie: w regionie 109 przypadków

 

Na Pomorzu potwierdzono 5 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – poinformował w niedzielę pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 choruje łącznie 109 osób.

 

Testy potwierdziły obecność patogenu u starszej kobiety i młodego mężczyzny z powiatu wejherowskiego, starszej kobiety z Gdańska i u młodych kobiet z Gdyni i powiatu puckiego. Są to osoby w wieku od 22 do 77 lat. Ich stan zdrowia jest dobry.

 

W woj. pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 109 osób. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 35; w powiecie wejherowskim – 33; w Gdyni – 11; w powiecie gdańskim – 9; w powiecie kartuskim – 6; po cztery w powiecie tczewskim i puckim, nowodworskim – 3; w Słupsku – 2 i po jednym w powiecie kwidzyńskim i w Sopocie.

 

Zachodniopomorskie: dwie osoby w szpitalu, jedna w izolacji domowej

 

Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u osób z Zachodniopomorskiego – poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. W regionie zanotowano 103 zakażenia SARS-CoV-2.

 

Jak poinformowała w niedzielę przed południem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u trzech osób.

 

Kobieta w średnim wieku z powiatu gryfińskiego hospitalizowana jest w szpitalu zakaźnym w Szczecinie. W tej samej placówce przebywa też starszy mężczyzna z powiatu gryfickiego. Mężczyzna w średnim wieku, z powiatu kołobrzeskiego, przebywa w izolacji domowej.

 

W Zachodniopomorskiem zdiagnozowano 103 przypadki zakażenia koronawirusem. Dwie osoby zmarły.

 

Lubuskie: trzy nowe przypadki

 

W woj. lubuskim stwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – wynika z porannego raportu Ministerstwa Zdrowia. Tym samym w regionie wirusa zdiagnozowano u 59 osób. 4 z nich wyzdrowiały – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że zgodnie z najnowszym raportem wirusa wykryto u dwóch mężczyzn z powiatu żagańskiego. Ze względu na dobry stan zdrowia pozostają w izolacji domowej. Trzecią osobą z pozytywnym wynikiem testu jest mężczyzna z powiatu żarskiego, który w dobrym stanie przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w Lubuskiem hospitalizowanych jest 27 osób. Przebywają one w szpitalach w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze. Stan zdrowia większości pacjentów tych lecznic jest dobry. Część osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Z ostatnich danych podanych przez służby wojewody lubuskiego wynika, że kwarantanną, na mocy decyzji sanepidu, były objęte 272 osoby (bez osób, które wróciły z zagranicy), a pod nadzorem epidemiologicznym pozostawały 602 osoby. Cztery osoby wyzdrowiały.

 

W Lubuskiem diagnostykę w zakresie wykrywania koronawirusa prowadzi laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Dotychczas wykonano w nim ok. 3 tys. testów.

 

Lubelskie: kolejny przypadek zakażenia

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy jeden nowy przypadek zarażenia koronawirusem - poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w regionie potwierdzono 166 zachorowań, sześć osób zmarło.

 

"Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu zamojskiego, w stanie dobrym, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym" – podała Strzępka w komunikacie.

 

Dotychczas w Lubelskiem potwierdzono łącznie 166 zachorowań, sześć spośród tych osób zmarło.

 

W sobotę wieczorem Strzępka informowała, że poprzedniej doby hospitalizowano 12 osób z podejrzeniem koronawirusa. Kwarantanną objętych było 7833 osoby, zaś nadzorem epidemiologicznym – 3032. Odnotowano 23 przypadki wyzdrowienia. 

 

Wyzdrowiały 134 osoby

 

Według porannego raportu Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywają 2434 osoby, na kwarantannie domowej – 131 888, a nadzorem epidemiologicznym jest objętych 39 157 osób.

 

Wyzdrowiały 134 osoby.

 

Epidemia koronawirusa w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie