"Pacjenci są coraz młodsi". Polski ratownik o sytuacji we Włoszech

Świat
"Pacjenci są coraz młodsi". Polski ratownik o sytuacji we Włoszech
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Zalecałbym, żeby na święta zostać w domu i wytrzymać w "osobnym życiu", a kontakty społeczne utrzymywać przez internet - stwierdził w niedzielę koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM Michał Madeyski, który przebywa w Lombardii we Włoszech razem z zespołem ratunkowym z Polski.

- Sądząc z tego, co tutaj obserwujemy w szpitalu to zalecałbym, żeby zostać w domu i wytrzymać w tym "osobnym życiu", nie rezygnować z kontaktów społecznych w sensie wykorzystywania możliwości internetowych - mówił Madeyski w niedzielę w Radiu Zet.

 

Pytany, co by powiedział tym Polakom, którym bardzo doskwiera izolowanie się, i którzy wychodzą z domów bez wyraźnej potrzeby, Madeyski odparł, że zachęcałby do pozostawania w domach "mimo wszystko", aby "w tej trudnej zewrzeć szyki przeciwko koranawirusowi."

 

"Każdy może zachorować"

 

- Personelowi medycznemu zalecałbym używanie środków ochrony indywidualnej. Doświadczenia włoskie pokazują, że ich stosowanie, pozostawanie w domach, uniemożliwienie przenoszenia się koronawirusa, to są podstawowe rzeczy, które tutaj powoli dają wyniki. Wydaje się, że jest to skuteczna metoda, żeby ograniczać rozwój tej choroby - ocenił.

 

ZOBACZ: Neapolitańczycy nie boją się koronawirusa. Tłumy ludzi na ulicach

 

Pytany, co najbardziej niepokoi medyków walczących we Włoszech z epidemią, zwrócił uwagę na potwierdzające się informacje, że chorują nie tylko osoby starsze. - Pacjenci oddziałów intensywnej terapii są coraz młodsi. Mamy w szpitalu przypadki trojga dzieci, które chorują na Covid-19. To by wskazywało na to, że każdy może zachorować - zaznaczył.

 

 

Madeyski przyznał, że osoby o zmniejszonej odporności organizmu, w tym z chorobami współistniejącymi, będą "bardziej narażone na konsekwencje zakażenia wirusem". Mówiąc o sposobach leczenia, ocenił, że prawdopodobnie pozostaną one takie same, bo - jak mówił - "niestety w dalszym ciągu uczymy się leczyć Covid-19". Dodał, że w dalszym ciągu umierają także pacjenci bez chorób współistniejących.

 

ZOBACZ: Wakacje dla medyków za darmo. Włoski kurort jak Hel i Krynica Morska

 

Pytany, co sądzi o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 10 maja w Polsce, Madeyski powiedział: "ja tutaj obserwuję wybory pomiędzy podłączeniem pacjenta do respiratora, i decyzje o tym, czy kogoś rokuje czy nie. To są wybory, których tutaj dokonują lekarze na co dzień. Jesteśmy skupieni na tym, żeby nie doprowadzić do konieczności dokonywania takich wyborów przez naszych kolegów czy koleżanki, czy nas samych w kraju".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie