Płonie las w Czarnobylu. Ogień pochłania radioaktywne drzewa

Świat
Płonie las w Czarnobylu. Ogień pochłania radioaktywne drzewa
pixabay.com/Wendelin_Jacober
Gaszenie płonacego radioaktywnego lasu utrudnia podwyższone tło promieniowania.

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu na północy Ukrainy w sobotę wybuchł pożar lasu. Płonie około 20 hektarów zalesień - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Władze zapewniają, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Las płonie w pobliżu miejscowości Wołodymyriwka w obwodzie kijowskim. Zgłoszenie w sprawie zdarzenia wpłynęło do służb po godz. 13 czasu lokalnego (12 w Polsce).

 

Gaszenie utrudnia podwyższone promieniowanie

 

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zaznaczyła, że gaszenie ognia utrudnia to, że na niektórych odcinkach jest podwyższone tło promieniowania.

 

Do walki z pożarem skierowano dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8 - przekazały służby, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zmobilizowano ponad 90 strażaków.

 

ZOBACZ: Ukraina zamyka przejścia graniczne dla pieszych

 

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

 

Kijów walczy z koronawirusem

 

Do 1072 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby liczba zgonów wśród chorych wzrosła o pięć - do 27.

 

ZOBACZ: Radykalne kroki Kijowa. Jak Ukraina walczy z koronawirusem?

 

W czwartek wieczorem informowano o 22 zmarłych i 897 zakażonych, a w piątek rano o 23 zgonach i 942 zainfekowanych. Od czwartkowego wieczoru liczba zakażonych wzrosła więc o 175.

 

Jak przekazał w piątek w południe podczas codziennego briefingu mer Kijowa Witalij Kliczko, w stolicy Ukrainy odnotowano 189 przypadków zakażenia. Trzy osoby zakażone zmarły, w tym dwie w ciągu ostatniej doby - zaznaczył. Ostatnie ofiary śmiertelne to kobiety w wieku 56 i 69 lat. Nie ma informacji, aby pożar wpłynął na sytuację w mieście.

hlk/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze