Przedsiębiorcy zawnioskowali już o 262 mln zł dofinansowania do wynagrodzeń

Biznes
Przedsiębiorcy zawnioskowali już o 262 mln zł dofinansowania do wynagrodzeń
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Przedsiębiorcy złożyli wnioski o rządowe wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla ponad 61 tys. pracowników

Przedsiębiorcy złożyli wnioski o rządowe wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla ponad 61 tys. pracowników - poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 262 mln zł.

Jednym z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, uruchomionym w ramach tarczy antykryzysowej, jest dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

 

Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że takich wniosków w całym kraju wpłynęło do wojewódzkich urzędów pracy blisko 800. Dotyczą one prawie 20,5 tys. pracowników objętych wsparciem w razie przestoju ekonomicznego i ok. 40,9 tys. w przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy. Łącznie to ponad 61 tys. osób.

 

- Po tych kilku pierwszych dniach funkcjonowania tarczy widzimy, jak duża była potrzeba jej uruchomienia. Jak ważny jest właśnie ten instrument wsparcia - dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zainteresowanie przedsiębiorców tą formą pomocy pokazuje, że ten instrument może stanowić realne wsparcie w tym trudnym dla firm okresie. Tak zaprojektowana jest cała tarcza, by stanowić realne wsparcie - komentuje szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

 

"Potrzeby przedsiębiorców będą ogromne"

 

Łączna kwota dofinansowania na wynagrodzenia i na pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników należnych od pracodawcy, o którą wnioskują przedsiębiorcy z tytułu przestoju ekonomicznego, to ponad 68,6 mln złotych. W przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy to już ponad 193,6 mln złotych.

 

ZOBACZ: Przedsiębiorcy protestowali w centrum stolicy. 60 wniosków o ukaranie do sądu

 

- Potrzeby przedsiębiorców będą ogromne, zdajemy sobie z tego sprawę, jak duży wpływ na gospodarkę i funkcjonowanie firm mają ograniczenia związane z przeciwdziałaniem pandemii. Naszym priorytetem jest zdrowie i życie Polaków, ale też ochrona miejsc pracy. Chcemy pomóc wszystkim, przetrwać ten trudny okres. Zależy nam, żeby wsparcie trafiło do przedsiębiorców jak najszybciej - mówi minister Marlena Maląg.

 

Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń należy złożyć do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Wnioski przedsiębiorcy mogą składać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy praca.gov.pl.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie