Arcybiskup prosi księży o pieniądze na pomoc szpitalom. Podał minimalną kwotę

Polska
Arcybiskup prosi księży o pieniądze na pomoc szpitalom. Podał minimalną kwotę
PAP/Tytus Żmijewski/Zdj. ilustracyjne
Arcybiskup prosi o pieniądze dla szpitali

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc ogłosił specjalne zarządzenie w związku ze stanem epidemii koronawirusa. Zaapelował w nim do księży z archidiecezji, aby złożyli jałmużnę postną na zakup respiratorów i środków ochronnych dla szpitali. Podał także kwotę minimalną.

Abp Wiktor Skworc ogłosił specjalne zarządzenie w sprawie zarządu dobrami doczesnymi w związku ze stanem epidemii. Pisząc do księży z archidiecezji katowickiej metropolita podkreślił, że stan epidemii i związane z nim utrudnienia w sprawowaniu posługi duszpasterskiej wzywają "do nieustannej i gorliwej modlitwy".

 

Biskup wzywa do troski o kościoły parafialne

 

Wskazał na pierwszeństwo budowania parafialnych wspólnot z wykorzystaniem "nowych form sakramentalnej i pozasakramentalnej posługi", przede wszystkim internetu i mediów społecznościowych, aby nadal "służyć wiernym, mieszkańcom parafii i miejscowości".

 

W poczuciu odpowiedzialności o "dobro parafialnej i archidiecezjalnej rodziny" abp Skworc przypomniał o konieczności troski o "kościoły parafialne, kaplice, pomieszczenia służące formacji i katechizacji, o przestrzeń, w której dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem".

 

ZOBACZ: Komunia święta do domu. Księża zaczekają przed drzwiami

 

Zaznaczył, że trzeba też zatroszczyć się o utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sakralnych i kościelnych w parafiach, jak również archidiecezji i wszystkich jej instytucji.

 

"Pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią"

 

Jak podkreślił - zgodnie z tradycją - podczas Mszy Krzyżma Świętego duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel.

 

"W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie" -  pisze metropolita katowicki.

 

ZOBACZ: "Rekolekcje w kwarantannie". Kościół wychodzi z internetową propozycją

 

Zwrócił się w związku z tym do wszystkich księży archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów - z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy, o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych.

 

Zaproponował, aby do ofiar na rzecz zakupu respiratorów zachęcał również wiernych archidiecezji za pośrednictwem stron internetowych. 

emi/ prz/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie