Koronawirus w Polsce. Zmarły kolejne cztery osoby

Polska
Koronawirus w Polsce. Zmarły kolejne cztery osoby
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Przekazano również informację o czterech nowych zgonach. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 1905 osób, 26 z nich zmarło.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby" - przekazano.

 

Podlaskie: 32 chorych

 

Do 32 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w województwie podlaskim - poinformował Urząd Wojewódzki w Białymstoku. W poniedziałek rano podał informację o czterech kolejnych potwierdzonych zakażeniach COVID-19 w tym regionie.

 

Zakażeni, to dwóch mężczyzn i kobieta w starszym wieku (pochodzący z Łomży i Białegostoku), hospitalizowani w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim oraz młoda kobieta z powiatu siemiatyckiego, hospitalizowana w szpitalu powiatowym w Hajnówce. W komunikacie nie podano informacji o stanie zdrowia tych osób. Osoby z najbliższego kontaktu tych chorych zostały objęte opieką epidemiologiczną.

 

ZOBACZ: Psy i koty nie przenoszą koronawirusa. "Potwierdzają to badania tysięcy próbek"

 

W sumie w województwie podlaskim odnotowano dotąd 32 potwierdzone przypadki zakażenia COVID-19.

 

Według raportu z niedzielnego wieczoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie hospitalizowane są 23 osoby z podejrzeniem zakażenia COVID-19, 4864 osoby objęte są kwarantanną, zaś 338 - nadzorem epidemiologicznym.

 

Lubelskie: 6 nowych przypadków

 

- W woj. lubelskim stwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. W Lubelskiem zanotowano dotąd 111 zachorowań, trzy osoby zmarły.

 

Koronawirusem zaraziły się trzy kobiety i trzech mężczyzn.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu lubelskiego, sposób zakażenia w trakcie ustalania; mężczyzny w wieku powyżej 61 lat (pozostałe informacje zostaną uzupełnione); mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu hrubieszowskiego w stanie dobrym, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym - podała Strzępka w komunikacie.

 

ZOBACZ: Sąd w Janowie Lubelskim zamknięty. W mieście stwierdzono koronawirusa

 

Kolejne przypadki dotyczą "kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu hrubieszowskiego w stanie dobrym, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym; mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu hrubieszowskiego w stanie dobrym, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym; kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu lubelskiego, sposób zakażenia w trakcie ustalania" - czytamy w komunikacie.

 

W sumie w woj. lubelskim jest 111 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 3 osoby zmarłe.

 

W niedzielę wieczorem Strzępka podała, że w woj. lubelskim 31 osób było hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 6953 - poddanych kwarantannie, a 4099 osób - objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

Śląskie: 83-latka szóstą ofiarą Covid-19 w regionie

 

- 83-letnia mieszkanka Zabrza jest szóstą w woj. śląskim i 26. w Polsce ofiarą Covid-19 - podał Śląski Urząd Wojewódzki. W poniedziałek rano poinformowano o ośmiu nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich już 203.

 

- Mieszkanka Zabrza zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach. Trafiła tam 25 marca w ciężkim stanie, po kontakcie z osobą zakażoną ze swojego najbliższego otoczenia - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Zakażona koronawirusem kobieta cierpiała też na inne choroby, podobnie jak pozostali z pacjenci z woj. śląskiego, do których śmierci przyczynił się Covid-19.

 

ZOBACZ: Szpital w Tychach: stan zmarłego 83-latka od początku był poważny

 

W poniedziałek rano poinformowano o ośmiu nowych przypadkach zakażenia w woj. śląskim. Wśród osób, u których obecność SARS-CoV-2 potwierdzono w ostatnim czasie, są chorzy z Bytomia, okolic Tarnowskich Gór, powiatu będzińskiego, Rudy Śląskiej i Katowic - stan większości tych pacjentów jest dobry i pozwala na leczenie w domu.

 

Drogi zakażenia w ujawnionych ostatnio przypadkach były różne - z ustaleń sanepidu wynika, że przeniesienie infekcji nastąpiło w kontakcie z bliskimi bądź w pracy. W kilku przypadkach źródło zakażenia jest nieznane, wyjaśniają je służby sanitarne.

 

Wraz z 8 przypadkami, o których poinformowano w poniedziałek rano, w woj. śląskim są obecnie 203 osoby z potwierdzonym koronawirusem. Sześć zmarło, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowane są - według danych z niedzielnego wieczoru - 142 osoby, blisko 13,3 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 7,1 tys. nadzorem sanitarnym. Do niedzielnego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3187 próbek.

 

Warmińsko-mazurskie: nowa zakażona przebywa w domu 

 

O nowym przypadku zakażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach poinformował w poniedziałek rano rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. W sumie do tej pory zachorowało w regionie 57 osób.

 

Osoba zakażona koronawirsuem to kobieta w średnim wieku z Elbląga z tak zwanej transmisji lokalnej. Jej stan określa się jako dobry. Przebywa w domu - podały służby wojewody.

 

Rzecznik wojewody podał w niedzielę, że na Warmii i Mazurach 50 osób jest obecnie hospitalizowanych w związku z koronawirusem. Na kwarantannie przebywa 5,648 osób w regionie, czyli o ponad 460 więcej niż poprzedniej doby. Nadzorem epidemiologicznym objęto 2,710 tys. osób. Dotąd w województwie wykonano 2,373 tys. testów.

 

Wielkopolskie: zmarł 71-letni mężczyzna

 

- 71-letni mężczyzna zakażony koronawirusem zmarł w szpitalu w Poznaniu. To trzecia ofiara patogenu w regionie. W Wielkopolsce potwierdzono też trzy nowe przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał w komunikacie, że w niedzielę w poznańskim szpitalu zakaźnym zmarł 71-letni mieszkaniec powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

 

- 19 marca trafił do szpitala jednoimiennego przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu. U pacjenta potwierdzono zakażenie koronawirusem. Przyczyną zgonu pacjenta był COVID-19 oraz inne choroby. To trzecia zmarła osoba z Wielkopolski - podał Stube.

 

ZOBACZ: 37-latka z Poznania zmarła z powodu koronawirusa. Ministerstwo potwierdza

 

Dodał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych trzech mieszkańców Wielkopolski. Młoda kobieta i młody mężczyzna z powiatu ostrowskiego w dobrym stanie przebywają w domu. Oboje mieli kontakt z osobą zakażoną.

 

Zarażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono również u mężczyzny w średnim wieku z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. - W dobrym stanie przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną - przekazał Stube.

 

Do tej pory zakażenie koronawirusem potwierdzono u 113 mieszkańców Wielkopolski. Trzy osoby zmarły.

 

Dolnośląskie: jedna osoba hospitalizowana, pozostałe w izolacji domowej

 

W poniedziałek rano biuro prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowało o dziewięciu nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

- Jedna osoba jest hospitalizowana. Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej - podano.

 

Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z powiatu wołowskiego.

 

Według informacji przekazanych w poniedziałek przez służby wojewody dolnośląskiego w województwie zanotowano 243 przypadki zachorowania na COVID-19, z czego - jak podaje Dolnośląski Urząd Wojewódzki - czterech pacjentów zmarło.

 

Pomorskie: łącznie 46 chorych

 

W województwie pomorskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 46 osób - poinformował w poniedziałek rano Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

 

Osoba, u której potwierdzono obecność wirusa Sars-Cov-2 to mężczyzna w starszym wieku z powiatu puckiego. Jego stan jest dobry. Będzie przeprowadzona konsultacja lekarska.

 

Na Pomorzu odnotowano do tej pory 46 przypadków zachorowań na COVID-19.

 

Małopolskie: kolejnych pięć przypadków zakażenia

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych pięć przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek rano biuro prasowe wojewody małopolskiego. W sumie w regionie zanotowano 155 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kobiety w sile wieku z Krakowa i u czworo mieszkańców powiatu brzeskiego - starszej kobiety, dwóch kobiet w sile wieku i u mężczyzny w sile wieku. Spośród nich jedna osoba jest hospitalizowana, a cztery przebywają w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szpitalu w Krakowie. Wstrzymano przyjmowanie porodów

 

W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 155 osób. Jedna osoba - 89-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego, zmarła.

 

Według ostatnich danych liczba osób objętych kwarantanną w związku z koronawirusem wzrosła w Małopolsce do ponad 16,3 tys. Hospitalizowanych jest 79 osób, a prawie 3,3 tys. pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Lubuskie: trzy nowe zakażenia

 

- W woj. lubuskim stwierdzono trzy nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób w regionie, u których został on wykryty, wzrosła do 36 - poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

- Wśród nowych zakażonych wirusem są kobieta w sile wieku oraz dwoje dzieci- nastolatka i dziecko w wieku przedszkolnym. W stanie dobrym przebywają w izolacji domowej. Osoby te pochodzą z pow. wschowskiego - powiedziała rzeczniczka.

 

Dodała, że spośród zakażonych 22 osoby decyzją służb medycznych i sanitarnych przebywają w izolacji domowej, a 13 znajduje się w szpitalach w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Stan zdrowia hospitalizowanych jest określany jako dobry.

 

ZOBACZ: Koronawirus u pracownicy stacji dializ w Warszawie. Trzaskowski apeluje do rządu

 

Wśród osób, u których w Lubuskiem stwierdzono dotychczas koronawirusa są: troje dzieci i młodzieży w wieku 4-17 lat, 7 osób w wieku 18-30 lat, 16 osób w wieku 31-50 lat i 9 osób wieku od 51 do 73 lat. Najwięcej zakażeń stwierdzono dotychczas w Zielonej Górze i powiecie wschowskim - 6.

 

W regionie kwarantanną na mocy decyzji Sanepidu objęto łącznie 741 osoby (bez osób, które wróciły z zagranicy), a nadzorem epidemiologicznym 794.

 

W Lubuskiem testy na obecność koronawirusa są wykonywane w laboratorium wojewódzkiej stacji Sanepidu w Gorzowie Wlkp.; codziennie jest wykonywanych ok. 120 testów. 

 

Świętokrzyskie: wśród chorych pracownica skarżyskiego Domu Pomocy Społecznej

 

- W województwie świętokrzyskim potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem. To mężczyzna w sile wieku z powiatu kieleckiego, starszy mężczyzna z powiatu kieleckiego oraz kobieta w sile wieku z powiatu skarżyskiego - poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Kobieta z powiatu skarżyskiego to pracownica Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku. - W nocy otrzymaliśmy wyniki częściowe z Domu Pomocy Społecznej. Z 25 wyników jeden był dodatni, to pracownica tej placówki - powiedział starosta skarżyski Artur Berus. Dodał, że kobieta zostanie ambulansem przewieziona na odział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

 

ZOBACZ: 60 osób z domu pomocy społecznej na Mazowszu z koronawirusem

 

Wcześniej w DPS w Skarżysku potwierdzono zakażenie u jednego z podopiecznych. Został on przewieziony do szpitala zakaźnego w Starachowicach, gdzie jest hospitalizowany.

 

Próbki do badań pobrano także od osób, które mogły mieć kontakt z pacjentami lub personelem zakażonymi w skarżyskim szpitalu. Placówka jest największym ogniskiem koronawirusa w woj. świętokrzyskim. Pierwsze przypadki zakażenia w szpitalu zanotowano na oddziale neurologicznym w środę. Ognisko zaczęło się prawdopodobnie od jednej z sanitariuszek, która świadczyła pracę także w szpitalu w Grójcu (woj. mazowieckie). Najprawdopodobniej tam zaraziła się koronawirusem i nieświadomie przeniosła go do Skarżyska. Do niedzieli w szpitalu potwierdzono zakażenie u 17 osób, jedna z nich - 80-letni mężczyzna - zmarła.

 

- W niedzielę do Warszawy wysłana została kolejna parta 150 próbek. Jak na razie mamy wyniki stu, wszystkie na szczęście były ujemne. Czekamy na wyniki pozostałych pięćdziesięciu - poinformował dyr. szpitala Leszek Lepiarz.

 

Do tej pory zakażenie koronawirusem potwierdzono w regionie świętokrzyskim u 37 osób. Według ostatnich danych 44 osoby są hospitalizowane, 4 371 osób jest poddanych kwarantannie, a 212 jest pod nadzorem epidemiologicznym. 

 

Podkarpackie: zmarło dwóch zakażonych pacjentów

 

- W szpitalu w Łańcucie zmarły dwie osoby zarażone koronawirusem - 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

 

Dodała, że osoby te miały choroby współistniejące. 

 

Z danych przekazanych przez rzeczniczkę wynika, że w woj. podkarpackim hospitalizowane są 72 osoby. Pod nadzorem sanitarnym pozostaje 6539 osób, a 10,616 tys. poddanych jest kwarantannie.

 

W poniedziałek rano MZ nie doniosło o nowych przypadkach zakażeń w tym regionie.

 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 2022 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 76 przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły.

 

Stan pandemii ogłoszony na świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 20 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie