60 osób z domu pomocy społecznej na Mazowszu z koronawirusem

Polska
60 osób z domu pomocy społecznej na Mazowszu z koronawirusem
dpsniedabyl.pl
Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników

- 60 osób z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w pow. białobrzeskim jest zarażonych koronawirusem. Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników - przekazał w sobotę starosta białobrzeski Sylwester Korgul.

- W placówce przebywa 81 osób, z czego 67 podopiecznych i 14 osób z personelu.

 

- Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników. Wszyscy - niezależnie od wyniku testu - zostali podani kwarantannie - powiedział starosta białobrzeski.

 

ZOBACZ: Hiszpania: 832 ofiary COVID-19 w ciągu doby

 

Dodał, że na razie żadna z osób z dodatnim wynikiem nie wykazuje objawów chorobowych.

 

- Jeśli komuś by się pogorszyło, natychmiast ma być wezwana karetka i pacjent będzie przetransportowany do któregoś ze szpitali z oddziałem zakaźnym - zapewnił starosta.

 

Odizolowani od zdrowych

 

Korgul podkreślił, że zarażone osoby zostały odizolowane od 21 zdrowych. Dla obu tych grup wydzielono odrębne pomieszczenia. Według starosty prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia zdrowe osoby, będą miały wykonane kolejne testy na obecność koronawirusa, aby sprawdzić, czy nie zaraziły się od chorych.

 

Kwarantannę wprowadzono we wtorek po tym, jak okazało się że jedna z pracujących w ośrodku pielęgniarek miała objawy typowe dla koronawirusa, a następnie przyszedł pozytywny wynik jej testu.

 

ZOBACZ: Pensjonariusze domu opieki zakażeni koronawirusem. Zostali obrzuceni kamieniami

 

Korgul podkreślił, że władze powiatu są w kontakcie z miejscowym sanepidem i ze służbami wojewody mazowieckiego.

 

W piątek po południu pracownicy DPS w Niedabylu otrzymali od służb wojewody mazowieckiego specjalistyczne zestawy ochronne, maski, kombinezony, rękawice i okulary.

 

"Środków ochrony osobistej dla personelu pod dostatkiem"

 

- Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej dla personelu, to jest tego w tej chwili pod dostatkiem. Koncentrujemy się teraz na dalszej pomocy i szukamy rozwiązań, aby wesprzeć pracowników placówki - stwierdził Korgul. Dodał, że pracownicy, którzy od kilku dni nieprzerwanie przebywają w placówce, są zmęczeni fizycznie i psychicznie.

 

- Należy zwrócić uwagę na wręcz heroiczną postawę personelu, który jest bardzo oddany swoim podopiecznym - podkreślił starosta. Dodał, że prawdopodobnie potrzebne będzie wsparcie dla pracowniów.

 

Starosta zapewnił, że w placówce są dobre warunki. Ma własną kuchnie i systematycznie dostarczane się produkty żywnościowe.

ac/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie