"Senat usunie z tarczy antykryzysowej wszystko, co nie dotyczy walki z koronawirusem"

Polska
"Senat usunie z tarczy antykryzysowej wszystko, co nie dotyczy walki z koronawirusem"
Polsat News
W poniedziałek Senat ma się zająć "tarczą antykryzysową"

- W Senacie niedoskonałą "tarczę antykryzysową" chcemy zamienić na solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii i towarzyszące jej zjawiska, jak zapaść ekonomiczna - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senat ma się zebrać w poniedziałek o godz. 15, by zająć się pakietem trzech ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej.

 Grodzki zadeklarował, że Senat "będzie stał po stronie Polek i Polaków". - Senat będzie dbał o to, żeby nikt nie stracił pracy, aby nikt nie poniósł strat ekonomicznych, aby wszyscy mieli prawo do testów, aby bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowotne i socjalne Polaków było zachowane - dodał.

Marszałek stwierdził, że uchwalona w Sejmie "tarcza antykryzysowa" jest "niedoskonała i dziurawa". - Teraz jest najważniejszy czas. Cały potencjał organizacyjny, finansowy, intelektualny, legislacyjny państwa powinien być skupiony na tym, ażeby pokonać koronawirusa. I dlatego w Senacie Rzeczpospolitej niedoskonałą tarczę antykryzysową chcemy zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii i towarzyszących jej negatywnym zjawiskom, jak zapaść gospodarcza, ekonomiczna, groźba utraty pracy, groźba pogorszenia statusu finansowego rodzin - zadeklarował marszałek.

 

"Dziwne poprawki nieprzystające do walki z koronawirusem"

 

Nawiązując do sobotnich głosowań nad tarczą, w ramach których wprowadzono poprawkę zmieniającej przepisy Kodeksu wyborczego (chodzi o głosowanie korespondencyjne dla osób przebywających na kwarantannie i dla seniorów powyżej 60. roku życia), Grodzki ocenił, że w Sejmie "próbowano nocą wprowadzić dziwne poprawki nieprzystające nijak do walki z koronawirusem".

 

ZOBACZ: Sejm zmienił Kodeks wyborczy. Osoby na kwarantannie również zagłosują

 

- W Senacie musimy to naprawić, dlatego dziurawą tarczę zastąpimy solidną tamą antykryzysową, która będzie oczyszczona ze wszystkiego, co nie dotyczy walki z koronawirusem - zadeklarował marszałek.

 

WIDEO: zobacz konferencję marszałka Senatu

  

 

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) poinformowała, że do pakietu ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej w Senacie wprowadzona zostanie poprawka zakładająca refundację dla przedsiębiorców do 50 tys. zł kosztów stałych miesięcznie, takich jak opłaty czynszu, opłaty leasingowe, czy opłaty za energię.

 

- Będziemy proponowali zmiany w tym dziurawym pakiecie antykryzysowym, który chcemy uczynić tamą, aby państwo finansowało 75 proc. wynagrodzenia pracowników, aby miejsca pracy i poziom wynagrodzeń był utrzymany, a pracodawcy będą płacić tylko 25 proc. - zapowiedziała.

 

Inna poprawka - mówiła Morawska-Stanecka - zakłada rekompensatę dla samorządów 50 proc. utraconych wpływów z podatków w stosunku do roku ubiegłego.

 

ZOBACZ: Samorządowcy nie chcą wyborów 10 maja. Terlecki: stracą stanowiska

 

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska) podkreślił, że wniesienie poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, to próba narzucenia filozofii walki ze skutkami koronawirusa. - Ta nasza filozofia, którą prezentujemy w Senacie jest skierowana przede wszystkim na pomoc doraźną - dzisiaj, tu i teraz - przedsiębiorcom - oświadczył, dodając, że takiej filozofii zabrakło w rządowej propozycji.

 

Kamiński zapowiedział złożenie poprawki dotyczącej wsparcia dla rolników zajmujących się agrobiznesem.

 

"Nie to miejsce, nie ta pora"

 

Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) zapowiedział usunięcie z tzw. tarczy antykryzysowej wszystkich przepisów niezwiązanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. - Nie jest miejscem, żeby w ustawie związanej z walką z pandemią, zamieszczać przepisy związane ze sprawami wyborczymi. To nie to miejsce i nie ta pora, dlatego uważamy, że te przepisy trzeba usunąć - oświadczył.

 

Ponadto - jak mówił Kwiatkowski - z tzw. tarczy antykryzysowej trzeba usunąć przepisy związane z "dewastacją dialogu społecznego". - Rada Dialogu Społecznego to miejsce dialogu rządu, pracodawców i pracowników. Nikt nie ma tytułu, żeby kogokolwiek w trybie własnej decyzji z tego ciała usuwać - podkreślił.

 

Zmiany w Kodeksie wyborczym

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Sejmu, a także do posłów, aby poważnie potraktowali poprawki, które wyjdą z Senatu. Jak stwierdził, senackie poprawki pozwolą zamienić niedoskonałą tarczę w solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się kryzysu.

 

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

 

ZOBACZ: Prezydent rozmawiał z marszałkiem Senatu o "tarczy"

 

- Jesteśmy w Senacie zdeterminowani do tego, by jak najszybciej uchwalić dobre prawo, które pomoże polskim pracownikom, pracodawcom, matkom będącym na zasiłkach, samorządowcom i na końcu - a może przede wszystkim - ochronie zdrowia - oświadczył marszałek Senatu na briefingu prasowym w sobotę.

 

Dodał, że senatorowie negatywnie oceniają wprowadzenie do pakietu antykryzysowego kwestii wyborczych.

 

W sobotę o "tarczy" z marszałek rozmawiał prezydent Andrzej Duda.

 

Pięć filarów

 

Tzw. tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak m.in. Polski Fundusz Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.


Tarcza to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie