Nie żyje 17. osoba zakażona koronawirusem. Kilkadziesiąt nowych przypadków

Polska
Nie żyje 17. osoba zakażona koronawirusem. Kilkadziesiąt nowych przypadków
Polsat News
Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem

Potwierdzono 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie dotychczas badania dały pozytywny wynik u 1481 osób – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W szpitalu w Lublinie zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirusem.

W sobotę po południu MZ poinformowało o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

 

ZOBACZ: Przez tydzień podwoiła się liczba zakażonych i zgonów z powodu koronawirusa na świecie

 

Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po osobie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące" – podał resort zdrowia.

 

W sumie zakażenie potwierdzono u 1481 osób, z których 17 zmarło.

 

"Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Lublinie w ciężkim stanie"

 

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że 70-letni pacjent z infekcją COVID-19 zmarł w sobotę w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie "w przebiegu niewydolności wielonarządowej". "Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Lublinie w ciężkim stanie, z szeregiem chorób współistniejących" – dodała.

 

Strzępka zaznaczyła, że Lubelski Urząd Wojewódzki nie jest upoważniony do udzielania innych, szczegółowych informacji o zmarłym.

 

To trzeci w Lubelskiem zgon osoby zakażonej koronawirusem. We wtorek w szpitalu w Puławach zmarł 68-letni proboszcz parafii w Białopolu, a 14 marca w szpitalu w Lublinie zmarł 66-letni mężczyzna z powiatu janowskiego. Wszyscy cierpieli też na przewlekłe choroby współistniejące.

 

Strzępka poinformowała również o nowym wykrytym w woj. lubelskim zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonym pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczy to kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu chełmskiego w stanie dobrym, która miała styczność z osobą zakażoną.

 

Wcześniej Strzępka informowała o sześciu nowych przypadkach koronawirusa. Dotyczą one dwóch kobiet w przedziale wieku 21-40 lat, dwóch kobiet w przedziale wieku 41-60 lat i mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu lubelskiego, którzy mieli styczność z osobami zakażonymi oraz mężczyzny w przedziale wieku 41-60 z powiatu chełmskiego. Władze sanitarne ustalają źródło jego zakażenia.

 

"Wszystkie te osoby są w stanie dobrym lub średnim" – zaznaczyła rzeczniczka.

 

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego wykryto w sumie 85 przypadków zakażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły. 

 

Małopolskie: w sumie w regionie zanotowano 109 zachorowań

 

Wśród zarażonych wirusem SARS-CoV-2 jest dwójka mieszkańców powiatu krakowskiego - młoda kobieta i młody mężczyzna, a ponadto kobieta w sile wieku z powiatu bocheńskiego i osoba niepełnoletnia z powiatu myślenickiego.

 

Jak podano, trzy osoby pozostają w izolacji domowej, jedna jest hospitalizowana.

 

Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 109 osób.

 

Warmińsko-mazurskie: policjant z koronawirusem

 

Na Warmii i Mazurach potwierdzono dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem – podały w sobotę służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Policja potwierdziła, że wśród tych osób jest komendant powiatowy policji w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek przekazał PAP w sobotę, że dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą młodego mężczyzny z Elbląga i mężczyzny w średnim wieku z powiatu iławskiego. - Obaj są w stanie dobrym, hospitalizowani – zaznaczył.

 

Jedna z osób z dodatnim wynikiem badań to komendant powiatowy policji w Nowym Mieście Lubawskim, który jest mieszkańcem powiatu iławskiego. Informację potwierdził asp. Rafał Jackowski z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji. Zaznaczył, że komendant jest objęty od czwartku kwarantanną.

 

ZOBACZ: Okręt-szpital marynarki wojennej USA. Ma pomóc w walce z koronawirusem

 

- Czekamy na decyzje sanepidu odnośnie najbliższych współpracowników, z którymi komendant miał kontakt. Nowomiejska komenda powiatowa policji będzie działała normalnie, a w razie potrzeby zostanie zapewnione wsparcie innych jednostek, które są w pobliżu – dodał.

 

W ostatnich dniach zakażenie koronawirusem wykryto też u osoby pracującej w nowomiejskim sanepidzie i u funkcjonariusza tamtejszej powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej. Budynki obu tych instytucji zdezynfekowano, pracownicy zostali objęci kwarantanną, a ich obowiązki tymczasowo przejęły służby z sąsiednich powiatów.

 

Według służb wojewody warmińsko-mazurskiego zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w sumie u 46 osób z regionu, jedna z nich wyzdrowiała.

 

Podlaskie: osiem nowych przypadków

 

Do 26 wzrosła w sobotę liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w województwie podlaskim. Po południu Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował o ośmiu nowych osobach zakażonych; większość z nich wróciła z zagranicy. Wszystkie są w kwarantannie domowej.

 

Nowi chorzy to białostoczanka w sile wieku, trzech młodych mężczyzn - również z Białegostoku - którzy wrócili z Francji, mężczyzna w sile wieku z powiatu białostockiego, który wrócił z Holandii, nastolatek - mieszkaniec tego samego powiatu, młoda białostoczanka, która wróciła z Wielkiej Brytanii oraz młody mężczyzna z powiatu augustowskiego, który wrócił do kraju z Niemiec.

 

ZOBACZ: "W przestrzeni wirtualnej nie ma sakramentów" Nie wyspowiadasz się online lub przez telefon

 

- Wszystkie osoby czują się dobrze. Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną - poinformował urząd.

 

W sumie w sobotę potwierdzono w Podlaskiem dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to dotąd największa liczba przypadków odnotowana w tym regionie jednego dnia. Rano informowano o potwierdzonym zakażeniu młodego mężczyzny z powiatu białostockiego. Wrócił on niedawno z Wielkiej Brytanii, również przebywa w kwarantannie domowej.

 

Służby prasowe wojewody nie podają dokładnego wieku pacjentów, ani ich relacji rodzinnych. Jak poinformowały w piątek PAP, wiek w komunikatach określany jest według zasad: dziecko (0-12 lat), nastolatek (12-18), osoba młoda (18-40), w sile wieku (40-60 lat), zaś osoby starsze to chorzy w wieku powyżej 60 lat.

 

Dolnośląskie: trzy osoby zakażone trafiły do szpitali

 

U kolejnych sześciu osób z województwa dolnośląskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w sobotę biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie odnotowano 199 zachorowań; czterech pacjentów zmarło.

 

W wydanym w sobotę komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały, że potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. - Trzy osoby są hospitalizowane w szpitalach we Wrocławiu, Bolesławcu i Wałbrzychu. Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej – podano.

 

Nowi zdiagnozowani pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz z powiatów - jeleniogórskiego i zgorzeleckiego.

 

W sumie w województwie dolnośląskim odnotowano 199 przypadków zakażenia koronawirusem, cztery osoby zmarły. 

 

Łódzkie: kolejnych 14 zakażeń

 

Potwierdzono 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim – poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem zarejestrowano 182 osoby z wirusem SARS-CoV-2 ; trzy z nich uznano już za wyleczone.

 

Jak wyjaśniła, kolejne przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych dotyczą jednej dziewczynki, trzech kobiet w średnim wieku, trzech młodych kobiet, jednego młodego mężczyzny, dwóch mężczyzn w średnim wieku oraz czterech starszych mężczyzn.

 

- Są to osoby w wieku od 12 do 90 lat – poinformowała Zalewska.

 

Rzeczniczka zwróciła też uwagę, że trzy kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały dwa wyniki ujemne i są zdrowe. - To jeden młody mężczyzna, mężczyzna w średnim wieku oraz kobieta w średnim wieku - powiedziała.

 

Według służb wojewody w woj. łódzkiem liczba osób z potwierdzonym zakażeniem wzrosła do 182. Hospitalizowanych z podejrzeniem jest 45 osób, objętych kwarantanną – 5085, a nadzorem epidemiologicznym – 2 tys. 670.

 

Świętokrzyskie: zakażone pracownice szpitala

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zakażenie koronawirusem u pięciu kolejnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Liczba chorych w regionie wzrosła do 27.

 

- To mieszkanki powiatu skarżyskiego: cztery kobiety w sile wieku i jedna młoda – przekazała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Trzy z kobiet to pracownice szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej: lekarka i dwie pielęgniarki. Placówka jest największym ogniskiem koronawirusa w woj. świętokrzyskim. Chorobę COVID-19 potwierdzono tam u 15 osób, jedna zmarła.

 

Pierwsze przypadki zakażenia w szpitalu zanotowano na oddziale neurologicznym w środę. Chorobę potwierdzono u pięciu pacjentów i dwóch pielęgniarek. Ognisko zaczęło się prawdopodobnie od jednej z sanitariuszek, która świadczyła pracę także w szpitalu w Grójcu (Mazowieckie). Najprawdopodobniej tam zaraziła się koronawirusem i nieświadomie przeniosła go do Skarżyska. Do soboty w szpitalu potwierdzono zakażenie u 15 osób, jedna z nich – 80-letni mężczyzna – zmarła.

 

W sumie w województwie zanotowano 27 przypadków zachorowań na COVID-19. Ponadto 34 osoby są hospitalizowane, 4234 są poddane kwarantannie, a 378 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Wielkopolskie: kolejne trzy przypadki

 

Trzy kolejne osoby zakażone koronawirusem to starsza kobieta z powiatu ostrowskiego, starszy mężczyzna z powiatu kaliskiego oraz mężczyzna w średnim wieku z powiatu gnieźnieńskiego. Tomasz Stube poinformował, że wszystkie trzy osoby są w stanie dobrym, przebywają w domach. Wiadomo, że każda z nich miała kontakt z osobą zakażoną.

 

 

Rano służby wojewody informowały, że badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u kobiety z powiatu kaliskiego i u mężczyzny z powiatu ostrowskiego. Oboje są w średnim wieku, przebywają w szpitalach.

 

W piątek koronawirusa potwierdzono u 21 osób w Wielkopolsce, w sumie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 97 mieszkańców regionu, dwie osoby zmarły.

 

Podkarpackie: starszy mężczyzna zakażony koronawirusem

 

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w woj. podkarpackim. W regionie u 62 osób zdiagnozowano COVID-19 – poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

 

- To starszy mężczyzna z powiatu krośnieńskiego, który aktualnie jest hospitalizowany – wyjaśniła rzeczniczka.

 

Na Podkarpaciu pod nadzorem pozostaje 7 756 tys. osób, a 10 709 tys. poddano kwarantannie. Hospitalizowanych jest 95 osób.

 

Waksmundzka-Szarek przypomniała, że od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 1890 testów.

 

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 62 przypadki zakażenia koronawirusem – u 35 mężczyzn, 26 kobiet i u jednego dziecka. Dwie osoby zostały wyleczone. Zanotowano też jeden zgon. 15 marca zmarł 67-letni mężczyzna

 

W regionie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano w powiatach leżajskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. W siedmiu powiatach nie stwierdzono zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

luq/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie