Przez tydzień podwoiła się liczba zakażonych i zgonów z powodu koronawirusa na świecie

Świat
Przez tydzień podwoiła się liczba zakażonych i zgonów z powodu koronawirusa na świecie
PAP/EPA/Matteo Corner
We Włoszech odnotowano najwyższą liczbę ofiar koronawirusa

W ciągu tygodnia liczba zakażonych koronawirusem na świecie się podwoiła. We Włoszech i Hiszpanii padają kolejne smutne rekordy - dziennie umiera tam po kilkaset osób, jednak to w USA odnotowano największą liczbę zakażeń. Zobacz, jak przez ostatnich 7 dni rozwijała się epidemia w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Hiszpanii. Podajemy również dane z Polski.

W zeszłą sobotę (21 marca)  liczba odnotowanych przypadków zakażonych koronawirusem na świecie wynosiła 304 979, dziś (28 marca) ta liczba się podwoiła - to już 614 712 zakażonych osób. W ciągu tygodnia drastycznie wzrosła też liczba zgonów - z 13 011 do 28 244. Do tej pory wyzdrowiało łącznie ponad 137 tys. osób.

 

ZOBACZ: Firmy z całego świata zmieniają swoje linie produkcyjne, aby wesprzeć walkę z CoVID-19

 

Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem od początku epidemii odnotowano w USA (104 tys.) we Włoszech (86,5 tys.), w Chinach (81,4 tys.) i w Hiszpanii (72 tys.).

USA wyprzedziły Włochy i Chiny

 

W tym tygodniu USA (ok. 330 mln mieszkańców) pod względem liczby zakażonych wyprzedziły Chiny oraz Włochy. W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków przekroczyła 100 tys. (104 256). Tydzień temu w USA było 24 tys. przypadków zakażenia.

 

ZOBACZ: Epidemia w cieniu kwitnącej wiśni. Magda Sakowska o codzienności w USA

 

Do tej pory z powodu koronawirusa zmarły w tym kraju 1 704 osoby, a 2525 wyzdrowiały.

Szpitale polowe w Shoreline, WashingtonPAP/EPA/STEPHEN BRASHEAR
Szpitale polowe w Shoreline, Washington

 

Najgorsza sytuacja jest w stanie Nowy Jork (46 tys. przypadków), gdzie szpitale pękają w szwach. Jeden z lekarzy uznał za apokaliptyczną sytuację w przedstawianym jako epicentrum kryzysu szpitalu Elmhurst Hospital Center.

 

ZOBACZ: Ponad 400 osób zakażonych koronawirusem zmarło w USA w ciągu doby

 

Aby pomieścić ciała ofiar śmiertelnych Covid-19, przed placówką trzeba było ustawić ciężarówkę-chłodnię. Niektórzy pacjenci zmarli, czekając na szpitalne łóżko.

 

Elmhurst Hospital CenterPAP/EPA/JUSTIN LANE
Elmhurst Hospital Center

 

Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek koncerny samochodowe General Motors oraz Ford do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów. Lokalne władze ostrzegają, iż z powodu epidemii koronawirusa wielu stanom grożą braki tych urządzeń medycznych.

 

Włochy: najwyższa liczba zgonów w ciągu doby

 

We Włoszech (ok. 60 mln mieszkańców) po raz kolejny padł niechlubny rekord liczby zgonów. W piątek poinformowano o największej liczbie zgonów w ciągu doby w tym kraju - 969 . W tydzień liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła z 4825 (21 marca) do 9134.

 

PAP/EPA/Andrea Fasani

 

W Bergamo - epicentrum zachorowań na Covid-19 przepełnione są kostnice i zakłady pogrzebowe. W czwartek po raz koleiny wojsko wywoziło trumny ze zmarłymi z tego miasta do innych części Włoch. To już trzeci taki konwój, wcześniej ciała wywożono 18 i 21 marca.

 

Do tej pory we Włoszech odnotowano 86 498 przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 30 tys. nowych przypadków w ciągu ostatniego tygodnia. Wyzdrowiało 10 950 osób.

 

W Hiszpanii z domów seniorów uciekali pracownicy

 

Liczba zgonów w Hiszpanii (ok. 46 mln mieszkańców) jest dziś czterokrotnie wyższa niż tydzień temu - z 1381 wzrosła do 5690. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 832 osób. Prawie trzykrotnie wzrosła też liczba osób zakażonych koronwirusem z 25 496 (21 marca) do 72 248  przypadków. Do tej pory wyzdrowiało 12 285 osób.

W tym tygodniu informowano, że podczas prac związanych z dezynfekcją, prowadzonych w 73 domach seniorów, zdarzyły się przypadki znajdowania przez żołnierzy zwłok pensjonariuszy. Dochodziło do sytuacji, że pracownicy, słysząc o pojawieniu się koronawirusa w placówce, uciekali, zostawiając pacjentów samych sobie.

 

Przygotowania nowych grobów na cmentarzu w HiszpaniiPAP/EPA/NACHO IZQUIERDO
Przygotowania nowych grobów na cmentarzu w Hiszpanii

 
Od wtorku  pierwsi pacjenci przyjmowani są w przebudowanym centrum kongresowo-wystawienniczym IFEMA w Madrycie. W sumie szpital polowy pomieści ponad 5 tys. chorych.

 

Szpital polowy w MadryciePAP/EPA/Madrid Regional Government
Szpital polowy w Madrycie

 

 

W ogniu krytyki jest rząd Pedra Sancheza w związku z niedoborami środków ochronnych do walki z koronawirusem, a także testów pozwalających szybko ustalić infekcję Covid-19.

 

W piątek dziennik "El Mundo" potwierdził w ministerstwie zdrowia Hiszpanii, że służby sanitarne tego kraju sprowadziły do kraju ponad 50 tys. bezużytecznych testów do badania koronawirusa. W czwartek gazeta informowała, że liczba wadliwych testów wynosi 8 tys. sztuk.

 

Ćwierć miliona Polaków w kwarantannie

 

W Polsce (ok. 38 mln mieszkańców) w ciągu tygodnia potroiła się liczba zakażonych koronawirusem z 536 przypadków (21 marca) do 1481 przypadków (stan na sobotę godz. 14:30). Trzykrotnie wzrosła również liczba zgonów - z 5 do 17.

Ministerstwo Zdrowia w sobotę poinformowało, że do tej pory przebadano 38 674 próbek, a w ciągu ostatniej doby wykonano 4,6 testów.

 

Według danych resortu (stan na 27 marca) hospitalizowanych jest 1 696 osób. Objętych kwarantanną jest ponad 250 tys. Polaków - w tym 161 859 osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. Pod nadzorem epidemiologicznym jest  58 306 osób.

 

21 marca resort informował, że przebadano 15 084 próbki. W ciągu doby wykonywano 2 tys. testów. Hospitalizowanych było wówczas 1047 osób, a objętych kwarantanną 54 814 osób oraz 74 106 po powrocie do kraju. Nadzorem epidemiologicznym były objęte 56 623 osoby.

 

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

pgo/luq/hlk/ polsatnews.pl, worldometers.info, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie