Chcieli wywieźć mydło i środki do dezynfekcji z Polski. Akcja skarbówki

Polska
Chcieli wywieźć mydło i środki do dezynfekcji z Polski. Akcja skarbówki
KAS

Funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali transport mydła antybakteryjnego i środka do dezynfekcji, które miały być wywiezione poza granice Polski - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Opolu.

W zatrzymanych pojazdach znajdowało się 1,6 tys. litrów alkoholu izopropylowego, mydło antybakteryjne i prawie cztery tony środka do dezynfekcji. Materiały te miały opuścić Polskę.

 

Do wywozu wymagane zgłoszenie

 

Transport alkoholu izopropylowego został dopuszczony do wywozu za granicę. W przypadku mydła antybakteryjnego i środka do dezynfekcji skarbówka zawróciła ciężarówki na terytorium Polski, bo kierowcy nie przedstawili wymaganych prawem dokumentów.

 

ZOBACZ: Trzy dni koczował w aucie czekając na wynik testu na koronawirusa. Nie chciał narażać rodziny

 

Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemicznego wywóz środków dezynfekujących wymaga teraz zgłoszenia do właściwego miejscowo wojewody, co najmniej na 24 godziny przed planowanym transportem.

 

Alkohol przekazują m.in. szpitalom

 

Z kolei w całym kraju KAS przekazuje m.in. szpitalom alkohol z nielegalnych produkcji, który zgodnie z procedurami miał być zniszczony. Produkt służy jednak jako środek do dezynfekcji.

 

W ten sposób Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu otrzymało od wielkopolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej 415 litrów spirytusu.

 

ZOBACZ: Nie spełniło się to, co obiecywałaś. Że będzie dobrze - łzy kierowcy, jego matkę zabrał koronawirus

 

Jak poinformowano, spirytus pochodzi z kilkunastu spraw karno-skarbowych zakończonych orzeczeniem przepadku. Teraz zostanie wykorzystany do przygotowania środków dezynfekujących na potrzeby RCKiK.

 

Bimber pomoże w walce z koronawirusem

 

Z kolei podlaska KAS nieodpłatnie przekazała Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku ponad 264 litry alkoholu zatrzymanego m.in. podczas prób przemytu.

 

ZOBACZ: "Bimbrem" w koronawirusa. Zarekwirowany alkohol posłuży do dezynfekcji

 

To alkohol o różnej mocy zarekwirowany przez Krajową Administrację Skarbową w ostatnich miesiącach podczas kontroli na polsko-białoruskich przejściach granicznych oraz w trakcie kontroli m.in. na bazarach i targowiskach w Podlaskiem. Teraz posłuży do produkcji środków dezynfekcyjnych.

pgo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie