"Największy polski pakiet wsparcia w historii". Premier o "tarczy antykryzysowej"

Polska
"Największy polski pakiet wsparcia w historii". Premier o "tarczy antykryzysowej"
Facebook/Mateusz Morawiecki
Całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. PKB

"Tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii, jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę w mediach społecznościowych nagraniu. Zapewnił, że tarcza będzie się zmieniać, by dostosować ją do aktualnej sytuacji. Rządowym projektem w piątek ma się zająć Sejm. 

Szef rządu zaznaczył, że pandemia koronawirusa to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia, ale także poważne zagrożenie dla gospodarki.

 

- Wiele firm i sektorów zamroziło swoją działalność, przerywane są światowe łańcuchy dostaw, liderzy największych państwa i eksperci na świecie alarmują, że skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne - powiedział.

 

"Tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć"

 

Jak dodał to czas gospodarczej próby dla Polski, "być może najpoważniejszej, z jaką mierzyliśmy się od dziesięcioleci".

 

- Tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć. Rząd przygotował tarczę antykryzysową. Tarcza powstała po to, aby chronić, ale chronić w czasie bitwy, bo czeka nas walka. Musimy walczyć o naszą gospodarkę, nasze firmy, o nasze miejsca pracy - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Minister rozwoju: w środę rząd przyjmie pakiet antykryzysowy

 

Premier zapewnił, że tarcza antykryzysowa będzie się zmieniać. - Będziemy ją cały czas rozwijać i dostosowywać do aktualnej sytuacji.

 

 

Wideo: premier o tarczy antykryzysowej

  

 

Państwo jest po stronie pracowników i po stronie przedsiębiorców. W tym nadzwyczajnym czasie wszyscy musimy być solidarni i odpowiedzialni. Grać w jednej drużynie - dodał.

 

Co najmniej 10 proc. PKB

 

- Całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB. Jest to największy polski pakiet wsparcia w historii. Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji. Pokryje 40 proc. wynagrodzeń pracowników, zapewni wsparcie dla osób samo zatrudnionych i na umowach cywilnoprawnych. Poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pakiet wsparcia i lewary finansowe - wyjaśnił szef rządu.

 

ZOBACZ: Marszałek Grodzki zapowiada pilne posiedzenie Senatu

 

Podziękował również za rozmowy związkom zawodowym, biznesowi i przedsiębiorcom. 

 

- Zrobimy wszystko, aby powstrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników, ale musimy być solidarni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich - dodał.

 

Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

 

ZOBACZ: Prezydent: w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym

 

18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa, poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. 

 

pgo/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie