Minister rozwoju: w środę rząd przyjmie pakiet antykryzysowy

Polska
Minister rozwoju: w środę rząd przyjmie pakiet antykryzysowy
KPRM/Krystian Maj

- Omówiliśmy dziś na roboczym spotkaniu członków Rady Ministrów wszystkie elementy, które znajdują się w pakiecie "Tarcza antykryzysowa". Wszystkie elementy legislacyjne zostały przez nas zatwierdzone - powiedziała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, w czwartek projekt zostanie przedstawiony klubom parlamentarnym.

Emilewicz dodała, że aktualnie trwają "ostatnie prace techniczno-legislacyjne" wokół projekty ustawy. Minister rozwoju wyraziła nadzieję, że przepisy zaczną obowiązywać 1 kwietnia.

 

- Chciałabym bardzo podziękować zrozumienie sytuacji i głębokie solidarnościowe podejście do prac, które prowadzimy - dodała.

 

Jak powiedziała szefowa resort rozwoju, rząd stara się "dostarczyć wszystkich instrumentów, aby przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy".

 

Dodała, że każda firma, która znajduje się dziś w trudnej sytuacji, może skorzystać np. z dopłat z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych na utrzymanie miejsc pracy. - Mamy instrumenty dla każdego - podkreśliła.

 

Jak dodała, "jeśli sytuacja w związku z koronawirusem będzie się przedłużać, to jesteśmy gotowi rozszerzać wachlarz pomocy".

 

"Nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy"

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że w tzw. tarczy antykryzysowej znalazły się projekty potężnego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców. - Najważniejsze jest to, że nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy. Zależy nam na tym, aby polskie rodziny, aby polscy pracownicy mieli pracę - oświadczyła minister.

 

Jedno z rozwiązań - mówiła szefowa MRPiPS - odnosi się do elastycznego czasu pracy. - Pracodawca może obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Natomiast państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia, jednakże państwo nie dopłaci więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli dopłacimy do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł - podkreśliła Maląg.

 

- To finansowanie będzie przez trzy miesiące i będzie ono obwarowane tym, że przez kolejne miesiące pracownik będzie pracował, ale pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy, czy jednak w niektórych wydziałach nie musi zastosować na przykład przestoju ekonomicznego. Tutaj również pójdzie wsparcie do pracodawców - mówiła szefowa MRPiPS.

 

- Jeżeli pracodawca pracownikowi obniży wynagrodzenie, jednak nie mniej niż do minimalnego, my sfinansujemy po połowie koszty, a więc połowę minimalnego wynagrodzenia razem ze składkami pracodawca będzie miał zrefundowane z budżetu państwa - dodała.

 

ZOBACZ: Prezydent: w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym

 

18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa, poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. 

 

Rządowym projektem w piątek ma się zająć Sejm. 

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie