Hotele udzielą schronienia bezdomnym na czas walki z koronawirusem

Świat
Hotele udzielą schronienia bezdomnym na czas walki z koronawirusem
Pxfuel/ zdj. ilustracyjne
Bezdomni mają dostać jednoosobowe pokoje

Ze względu na walkę z koronawirusem paryskie hotele opustoszały. Jeden z francuskich ministrów chce to zmienić. Julien Denormandie wpadł na pomysł, by w tym okresie bezdomni znaleźli w nich schronienie - donosi "Agence France-Presse".

Julien Denormandie, minister ds. mieszkalnictwa powiedział "Le Parisien", że miasto będzie rezerwowało pokoje, by bezdomni mieli bezpieczne miejsce do izolacji w czasie epidemii.

 

Zarezerwowano już 50 pokoi w hotelu w 13. dzielnicy. W planach jest powiększenie ich liczby do 170 jeszcze w tym tygodniu - poinformował "independent.co.uk".

 

ZOBACZ: Bezdomni z noclegowni w kwarantannie. Mogli mieć kontakt z zakażonym

 

Pomieszczenia przeznaczone dla bezdomnych mają być jednoosobowe po to, by zminimalizować kontakt między nimi. Dodatkowo jedna z grup hotelowych zaproponowała już nawet 500 kolejnych pokoi w Paryżu oraz innych miastach.

 

"Zostańcie w domu i ograniczcie wszystkie kontakty"

 

We Francji obowiązują restrykcje, które w orędziu przedstawił prezydent Emmanuel Macron.

 

- Zostańcie w domu i ograniczcie wszystkie kontakty - apelował Macron. - Jesteśmy w stanie wojny o zdrowie - podkreślił.

 

ZOBACZ: Orędzie Macrona. Francja zamyka granice i wprowadza kwarantannę

 

Ze względu na wprowadzenia kwarantanny na terenie całego kraju, wyjście z domu jest możliwe jedynie w przypadku posiadania pisemnego uzasadnienia, w celu zrobienia zakupów, dotarcia do pracy i lekarza. W związku z zaistniałą sytuacją szef państwa odwołał m.in. drugą turę wyborów samorządowych.

 

Propozycja nowych kar za złamanie kwarantanny

 

Zaostrzenie środków ostrożności w związku z Covid-19 obowiązuje od 17 marca przez 15 dni. "Pozostając w domu ratujesz życie" - podkreślił Christophe Castaner, minister spraw wewnętrznych Francji.

 

 

Rząd zaproponował nowe kary za nieprzestrzeganie wprowadzonych zasad. Osoby przyłapane na łamaniu kwarantanny miałyby zapłacić karę nawet do 3700 euro. Pojawił się także pomysł na ukaranie recydywistów - mogliby zostać pozbawieni wolności do sześciu miesięcy.

 

Pomoc oferuje też Londyn

 

Podobny pomysł z udostępnianiem hotelowych pokoi wprowadzono w Londynie. Już w ten weekend ok. 300 pokoi zostanie przeznaczonych dla bezdomnych.

 

W ciągu najbliższych miesięcy ich liczba może zostać zwiększona. Biuro burmistrza poinformowało o rozmowach z jedną z grup hotelowych, których pokoje miałyby zostać wynajęte ze zniżką.

 

ZOBACZ: Zamiast w miejscu kwarantanny, siedział nagi na łące

 

"Wybuch koronawirusa dotyka wszystkich mieszkańców Londynu i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić ich zdrowie" - powiedział Sadiq Khan, burmistrz Londynu.

 

Khan podkreślił, że wspólnie przejdą przez ten "niezwykle trudny okres".

ms/prz/ independent.co.uk, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie