Bezdomni z noclegowni w kwarantannie. Mogli mieć kontakt z zakażonym

Polska
Bezdomni z noclegowni w kwarantannie. Mogli mieć kontakt z zakażonym
wroclaw.pl
140 bezdomnych zostało poddanych kwarantannie

Nawet 140 osób mogło mieć kontakt z zakażonym koronawirusem bezdomnym przebywającym od kilku dni w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu - informuje "Gazeta Wrocławska". Bezdomni z noclegowni przy ul. Małachowskiego zostali ewakuowani i poddani kwarantannie.

Joanna Kot, wicedyrektor Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta, powiedziała gazecie, że o przypadku zakażenia placówka dowiedziała się w niedzielę wieczorem.

 

Kwarantanna i pomoc dla bezdomnych

 

- Natychmiast zadziałaliśmy. Nikt nie był wypuszczany z noclegowni, żeby ograniczyć możliwość zarażenia się innych osób od naszych pensjonariuszy. Jesteśmy w kontakcie z miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - powiedziała.

 

Jak dodała, wszyscy bezdomni zostali poddani kwarantannie. Autobusami w eskorcie policji wywieziono ich z noclegowni. Nie wiadomo jednak, gdzie przechodzą kwarantannę.

 

ZOBACZ: Ponad 2,5 tys. ofiar koronawirusa we Włoszech. Kilkaset zgonów w ciągu doby

 

Wicedyrektor zaapelowała także o pomoc dla poddanych kwarantannie.

 

- Potrzebna jest żywność i środki ochrony osobistej. Ludzie dobrej woli, którzy mają możliwość udzielenia pomocy proszeni są o przywiezienie darów do siedziby Towarzystwa przy ul. Bogedaina we Wrocławiu. Stamtąd policja dostarczy ją potrzebującym, którzy są w kwarantannie - dodała.

 

Niebezpieczny dla osób starszych i osłabionych

 

Aktualnie w Polsce zakażonych jest 251 osób. Pięć zakażonych chorych zmarło.

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/hlk/ "Gazeta Wrocławska"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie