Polska nie zatrzymała maseczek dla Włochów. MSZ: to fejk news

Świat
Polska nie zatrzymała maseczek dla Włochów. MSZ: to fejk news
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Maseczki wpisane są na listę towarów, których nie wolno bez odpowiednich potwierdzeń wywozić z Polski

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdementowało doniesienia o zatrzymaniu transportu 23 tys. ochronnych maseczek z Polski do Włoch. Takie oskarżenia pojawiły się w sobotę, po oświadczeniu włoskiego szefa wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D’Amato.

 

Informację potwierdziła ambasada Włoch w Polsce. "Dostawa maseczek do Włoch zostanie wkrótce zrealizowana bez większych problemów" - napisała ambasada na Twitterze. 

 

 

We wpisie na Twitterze ambasada podziękowała również polskim władzom za współpracę w "ciężkich dla Włoch chwilach".

 

 

Włoska agencja Ansa informowała także o proteście władz Lacjum, wobec rzekomego wstrzymania transportu maseczek przez polskie służby celne. Informację taką podano na oficjalnej stronie regionu Lacjum na Facebooku. Na Twitterze informował też o tym Nicola Zingaretti, Sekretarz Generalny współrządzącej Partii Demokratycznej i niezwykle ważny polityk.

 

ZOBACZ: Do Rzymu przyleciał rosyjski samolot z pomocą medyczną. "From Russia with love"

 

- Proszę, aby zwrócono Lacjum sprzęt odebrany niesłusznie i dziękuję ambasadzie Włoch w Polsce i naszemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za natychmiastowe zainteresowanie - cytowała Alessio agencja, a sieć zalała fala komentarzy z pretensjami skierowanymi w stronę polskich władz.

 

Mimo zdementowania informacji przez polskie ministerstwo, post wciąż jest widoczny na stronie regionu Lazio.

 

 

Maseczki na wagę złota

 

Zgodnie z rozporządzeniem o wprowadzonym w Polsce stanie epidemii od 20 marca maseczki wpisane są na listę towarów, których nie wolno bez odpowiednich potwierdzeń wywozić poza granice kraju.

 

Ponadto w rozporządzeniu wprowadzono zakaz wywozu i zbywania poza Polską respiratorów oraz kardiomonitorów. Natomiast przedsiębiorca, który ma zamiar wywieźć lub zbyć takie produkty jak: gogle ochronne, kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3, maseczki chirurgiczne, ochraniacze na buty, rękawiczki lateksowe, nitrylowe, środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń ma obowiązek powiadomić o tym wojewodę. Wojewoda z kolei może złożyć wniosek do premiera zakazujący tego.

sgo/luq/dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie